BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Padobranci prikupljaju sredstva za ruski hra

Padobranci prikupljaju sredstva za ruski hra
22.04.2019. god.
Mnoge zgrade u Beogradu, poput Vlade, Patrijaršije, crkve Ružice na Kalemegdanu, projektovali su i gradili ruski arhitekti koji su u Srbiju pobegli posle Oktobarske revolucije. Ipak, ruski hram - Svete Trojice na Tašmajdanu koji je počeo da se gradi ubrzo po njihovom dolasku, još je nedovršen i neoslikan. Zato je Udruženje boraca 63. padobranske brigade pokrenulo akciju prikupljanja novca za oslikavanje crkve.


Stara je gotovo vek. U njen temelj 1917. položen je grumen ruske zemlje. Tu se čuvaju ikone koje su Rusi poneli sa sobom bežeći posle Oktobarske revolucije. Ali njeni zidovi ni danas nisu oslikani.


"Između dva rata se ovde dosta skromno živelo što se tiče ruskih izbeglica. Posle 1945. takođe su nam bile malo skraćene mogućnosti finansiranja koje bismo mogli da uložimo u freskopisanje", kaže Vitalij Tarasjev, starešina ruske crkve "Sveta trojica" za RTS.

U crkvi su do 1944. bile zastave Napoleonove i turske vojske - zaplenjene u bitkama. Tu je još šal carevića Romanova. U njoj je sahranjen i poslednji belogardejski general Petar Vrangel.

Iako je prvo sahranjen u Briselu, po njegovoj poslednjoj želji, prenet je u Srbiju. Crkva je oštećena i u noći bombardovanja RTS-a 1999. godine.

Veterani 63. padobranske brigade žele da pomognu u njenom oslikavanju.

"Motiv je bio kada se obeležavalo 180 godina diplomatskih odnosa Rusije i Srbije i kada smo bili pozvani kao gosti sa ruske strane u Hram Svetog Save i kada smo videli kako se to sve radi, onda smo počeli da razmišljamo kako da se uključimo", kaže Marko Zorica, veteran 63. padobranske brigade

Novi zadatak za Muhina

I našli su način. Ideja je da umetnik Nikolaj Muhin, koji je oslikao Hram "Hrista Spasitelja" u Moskvi i sada radi mozaik u Hramu "Svetog Save", oslika i Hram "Svete Trojice".

Prikuplja se novac i materijal.

"Mogu da vam kažem da smo poželeli da vratimo zadužbinarstvo, na svoj način, da pokrenemo narod. Ovom pričom mi vraćamo zahvalnost", kaže Žarko Bošković, veteran 63. padobranske brigade.

"To me je podsetilo na one momente s početka prošlog veka kada je veliki broj Rusa došao u Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca i kada smo ovde naišli na najtopliji doček - da smo zaista zajedno, da smo dobrodošli i da možemo da se oslonimo na pomoć srbskog naroda", kaže starešina ruske crkve "Sveta trojica".

O potrebnoj sumi, veterani ne govore, jer je od novca, kažu, važniji cilj. Deo su prikupili, a do dovoljnog iznosa, računaju, stići će uz pomoć svih koji mogu da pomognu.

Žiro račun Ruske crkve

Podvorje Ruske Pravoslavne Cerkve u Beogradu

Takovska 4, 11000 Beograd

Matični Br. 06992986

Pib. 102903073

rpc.bgd@yandex.rs

Sberbank A.D. Beograd

Rač. Br. 
285-2041040000013-76

RTS



  • Izvor
  • foto: Novik A.N, CC BY-SA 3.0, ru.wikipedia.org/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Predstojeći događaj će razotkriti „nemoć“ Zapada i nesposobnost da okonča sukob u Ukrajini, izjavio je bivši ruski predsednik


Slanje NATO trupa u Ukrajinu moglo bi da izazove sveopšti nuklearni rat, upozorio je mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto

Na redovnom brifingu održanom 3. maja 2024. godine, zvanični predstavnik MSP Rusije Marija Zaharova odgovorila je na pitanje o predlogu rezolucije GS UN o Srebrenici. Donosimo ceo tekst pitanja...


Kijevu nedostaje oružje i motivisani vojnici, ali je malo verovatno da će mirovni pregovori biti pre 2025. godine, rekao je njegov zamenik šefa obaveštajne službe za The Economist

Budimpešta nije bila pretplaćena na istopolne brakove ili rat sa Rusijom kada je postala članica, kaže premijer


Odbrana vitalnih  državnih i nacionalnih interesa, nastavak istorijskog razvoja Srbije, nastavak evro integracija, rad na unapređenju celokuonog društva i poboljšanju životnog standarda građana svim časnim i poštenim građanima Srbije...


Ostale novosti iz rubrike »