BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Sever Kosmeta ostaje bez namirnica, Srbi traže pomoć

Sever Kosmeta ostaje bez namirnica, Srbi traže pomoć
26.06.2019. god.


Predstavnici vlasti u Beogradu izražavaju zabrinutost zbog dodatnih pritisaka Prištine na Srbe na severu KiM i kažu da kosovska granična policija sada otima kamione i kombije sa robom, a da u Kosovskoj Mitrovici nestaje roba. Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić najavljuje da će država nalaziti načine da doturi sve što je potrebno srbskom narodu. Zvaničnici tvrde da se radi o improvizaciji humanitarne krize na severu i da oni to neće dozvoliti.

Dopisnik RTS-a kaže da među ljudima ima blage panike i da se danas trguje sa nešto više robe, naročito prehrambene.

 
Najviše nedostaje mlečnih proizvoda zbog obustave njihovog dostavljanja iz centralne Srbije. Nedostaju i ostale najosnovnije namirnice: meso, mesne prerađevine, so, šećer, ulje, brašno.

Radoš Petrović, predsednik privrednika sa Severa Kosova i Metohije kaže da roba nedostaje zbog pojačanih kontrola pogranične policije u poslednjih tridesetak dana. 

Navodi da se privrednici maltretiraju i da oni polako odustaju jer neće da ugrožavaju živote. Kaže da je bilo pucanja na kombije.

Mlečni proizvodi su poslednji put uvezeni pre  pet-šest dana i od tada ih nema u marketima. Nestaju flašiana voda, hleb i ulje. Pekari kažu da imaju zalihe za još dva-tri dana.  

Radoš petrović kaže da su trgovci tražili pomoć Beograda i međunarodne zajednice da se dozvoli normalan uvoz robe kao i svuda u svetu.  

Potpredsednik Vlade Srbije i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić kaže da su trgovci jutros javili da je najveći deficit mleka, a nema ni voća i povrća, osim u supermarketima.

"Zalihe ostalih namirnica se prazne. Najveći deo trgovaca kaže da će do kraja nedelje imati neke zalihe, a posle ne znamo", rekao je Ljajić za RTS.

Od upada separatističkih snaga sever Kosova krajem maja sve manje robe stiže na Kosmet. Ljajić kaže da se ti podaci poklapaju sa podacima koji stižu sa Kosova i da su verovatno posledica pojačanih kontrola.

"Mi ćemo na međunarodnom planu insistirati na ukidanju taksi, ovo je dodatni argument za nas. Radićemo na tome da ovo političko-ekonomsko pitanje ne postane humanitarno pitanje, što bi bilo katastrofa", rekao je Ljajić dodajući da će vlasti iz Srbije nastojati da stanovništvo snabdu bar sa osnovnim životnim namirnicama.

Komentarišući navode iz Prištine da je ovo planirana strategija Srbije i da se plaše da su u kamionima iz Srbije droga i oružje, Ljajić je rekao da kontrole treba da se vrše, ali da postoje drugi načini da se spreče kriminalci i šverceri.

Ukazuje da su kod uvođenja takse svi gubitnici. Iako je najviše izgubila privreda Srbije, gube i građani na Kosovu.

"Cene su od novembra do marta povećane za 5,3 odsto, Kosovo je povećalo uvoz, uprkos najavama da će domaći proizvođači povećati proizvodnju, to se nije desilo. Za 6,4 odsto je povećan uvoz", naveo je Ljajić i dodao da su dobitnici verovatno samo šverceri i države u okruženju koje su povećale izvoz.


  • Izvor
  • Ilustracija, foto: © RIA Novosti / Pavel Palamarčuk/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Ukrajinski predsednik ne želi da poremeti već otežanu akciju mobilizacije, izjavio je za list lokalni poslanik

Ukrajinski glavnokomandujući Aleksandar Sirski priznao je da su ruske snage postigle taktičke uspehe u nizu oblasti u zoni borbenih dejstava.


U prvom kvartalu 2024. godine fokus NIS-a bio je na nastavku i povećanju obima investicionog ciklusa započetog prošle godine. Tako je u razvojne projekte investirano 10,5 milijardi dinara, što...



Ostale novosti iz rubrike »