BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

„Nisu Srbi ti koji su odgovorni za granate koje su se iznenada pojavile u rukama terorista"

„Nisu Srbi ti koji su odgovorni za granate koje su se iznenada pojavile u rukama terorista
11.09.2019. god.


Minobacačke granate prikazane u propagandnom videu "Islamske države" stavile su bugarskog novinara 
Dilianu Gajtandzievu na trag američke mreže za isporuku oružja koja snabdeva militante na Bliskom Istoku, što je rekla u ekskluzivnom intervjuu za RT.

Izvor: Vostok / RT

Ta priča je započela još u junu, kada su teroristi "Islamske države" u Jemenu demonstrirali nekoliko minobacačkih granata od 82 mm u svom propagandnom videu. Nezavisni istraživački novinar, Diliana Gajtandzieva, veruje da je smrtonosna municija završila u rukama džihadista nakon što je prošla kroz američke ruke.


Praćenje porekla

Na jednoj od granata jasno se vidi oznaka koja glasi „82 mm M74HE minobacačka granata KV 04/18
. Slova KV označavaju srbskog državnog proizvođača oružja Krušik, smeštenog u gradu Valjevu, dok se oznake 04/18 odnose na mesec i godinu proizvodnje. Međutim, ne treba žuriti sa bilo kakvim zaključcima, jer nisu Srbi ti koji su odgovorni za granate koje su se iznenada pojavile u rukama terorista, navodi Gajtandzieva.

Masa "eksplozivnih" dokumenata koja je procurila, za koje kaže da je dobila od "anonimnog izvora" pokazuje da je predmetna partija naoružanja bila deo dogovora između srpske fabrike oružja i zastupnika Pentagona, "Elian Tehsistems LLC", a što je bio deo kupovine više od 100.000 takvih granata "za potrebe vlade SAD".


"U otpremnoj dokumentaciji i na etiketama na kontejnerima minobacačkih granata nalazi se naziv ... uvoznika ... koji oružje kupuje u ime vlade SAD-a", navodi Gajtandzieva za RT, pozivajući se na te dokumente.

"Postoje indicije i informacije o američkom saveznom ugovoru, pod kojim je nabavljeno ovo oružje, a to je apsolutno moguće dokazati u slučaju `Elian Tehsistems LLC`, kompanije koja je kupila minobacačke granate, te prikazano u video snimku `Islamske države` u Jemenu. "

 
Neki procureli dokumenti koje je objavila Gajtandzieva zaista navode ugovor između "Elian Tehsistems LLC" i Pentagona, koji je navodno imao za cilj snabdevanje avganistanske vojske.

"Ova partija je kupljena na osnovu ugovora vrednog 50 miliona dolara između kompanije `Elian Tehsistems` i Ministarstva odbrane SAD radi isporuke nestandardnog američkog oružja u Avganistan", navodi ona.

Gajtandzieva, međutim, smatra da je ovaj slučaj samo vrh ledenog brega. To bi mogao biti deo dalekosežnog sistema snabdevanja oružjem, koji uključuje do "tri miliona komada oružja - raketa i minobacačkih granata koje su preusmerene ili u Siriju ili u Jemen".
 
„Korporativna međunarodna mreža za isporuku oružja“

Procureli dokumenti, koji uključuju elektronsku poštu, unutrašnje beleške, fotografije i prepiske između američkih prodavača oružja i srpske fabrike oružja "Krušik", pomogli su Gajtandzievoj da "razotkrije postojanje tajne američke posebne komandne jedinice kodnog naziva `Operativna grupa  Puška za pušenje`".

"Ta je jedinica upravljala skladištem oružja od najmanje 2017. godine, koje SAD i njihovi saveznici koriste u sumnjivim operacijama isporuka oružja.

"Otkrila sam da su četiri privatne američke kompanije bile američki vladini ugovarači, a Pentagon im je naložio da isporučuju oružje izvan SAD-a na različita odredišta. Prema ostalim dokumentima koji su procurili, utvrdila sam da je jedno od tih odredišta bila Sirija."
 
"Ovo je čitava međunarodna mreža za isporuku oružja," objašnjava ona za RT, dodajući da je Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati takođe koriste za svoje operacije zajedno sa SAD-om.

"Shema koristi različite rute i diplomatske letove kojima se oružje preusmerava preko treće strane do njihovog krajnjeg odredišta, a čini se da su to Sirija ili Jemen."

Gajtandzieva je navela da je istraživala najmanje "350 diplomatskih letova sa oružjem za poslednje tri godine" iste državne azerbejdžanske kompanije koja je 2018. dostavljala minobacačke granate u Avganistan.

"Pravili su tehnička sletanja sa zadržavanjima koja variraju od nekoliko sati do do jednog dana na posredničkim lokacijama bez ikakvih logičkih razloga, kao što je potreba za dopunjavanjem aviona", napisala je ona u posebnom izveštaju istražujući ovo pitanje.

"To znači da ova međunarodna mreža za isporuku oružja nikada nije prestala da postoji i nastavlja da deluje dan danas."

RT je uspeo da nezavisno potvrdi delove izveštaja Gajtandzieve pronalazeći ugovore između "Elian Tehsistems LLC" i Pentagona koji se pominju u američkom Federalnom sistemu podataka o nabavkama. Takođe je utvrđeno da je kompanija redovno radila za Ministarstvo odbrane SAD bar od 2016. godine.



  • Izvor
  • foto: © Reuters / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Neki ruski poslanici pozvali su na ponovno uvođenje smrtne kazne

Neslanje delegacije u SAD bila je „poruka Hamasu“, izjavio je izraelski premijer


NIS dobitnik priznanja „Dobročinitelj“ za 15 godina doprinosa zajednici

Reakcija Vašingtona na napad u „Krokus siti holu“ pokazuje njegovu pristrasnost jer nastoji da prikrije Kijev, tvrdi Marija Zaharova


Prema mišljenju mladih NIS lider u poslovanju na tržištu Srbije


Ostale novosti iz rubrike »