BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Objavljeni dokumenti o prvoj sovjetskoj atomskoj bombi

RT: Objavljeni dokumenti o prvoj sovjetskoj atomskoj bombi
21.10.2019. god.


Nakon što su SAD avgusta 1945. bacile atomske bombe na Hirošimu i Nagasaki, SSSR je morao da razvije sopstvenu radi održavanja pariteta. Deklasifikovani dokumenti daju pogled na to kako je složeni zadatak postignut četiri godine kasnije.

Prva sovjetska prva atomska bomba, RDS-1 ili "Pervaja Molnija", uspešno je testirana 29. avgusta 1949. godine kod grada Semipalatinsa u Sovjetskoj Republici Kazahstan. Dosijei, koje je objavila ruska nuklearna agencija "Rosatom", sadrže fotografije oružja dok je još bilo u razvoju.

Ambiciozni projekat postao je prava trka za vreme sovjetskih nuklearnih naučnika, koji ne samo da su morali da se pridržavaju strogog roka vlade Josipa Staljina, već su posao obavljali u uslovima apsolutne tajnosti.

Čak je i državno naređenje za razvoj prve sovjetske atomske bombe iz juna 1946. godine, koje se nalazi među objavljenim dokumentima, bilo svojevrsna šifra.

Kucani tekst na tri stranice odredio je direktoru građevinskog biroa br. 11 (CB-11), Pavla Zernova, da stvori „mlazni motor C (RDS)“ u dve verzije „uz upotrebu teškog goriva (C-1) i lakog goriva (C-2) “pod nadzorom Laboratorija br. 2 Sovjetske akademije nauka.

Za neke, moglo se činiti da naredba uopšte nije imala nikakve veze s nuklearnim oružjem, ali "mlazni motor C" zapravo znači nuklearnu bombu sa teškim gorivom (C-1) i lakim gorivom (C-2) - oružje od plutonijuma i uranijuma.

Naučnici, koji su svakog meseca izveštavali vladu o napretku bombe, u dokumentu su pomiljani samo inicijalima njihovih imena i prezimena, te su naknadno dodavani ručno.

Ostatak od 45 deklasifikovanih dokumenata daje uvid na različite faze vojnog nuklearnog programa, što je postalo pravo blago za istraživače za proučavanje sovjetskog perioda ili istorije atomske industrije.

Među dokumentima nalazi se i šema o tome kako su avioni sa mernim instrumentima, foto i video opremom bili postavljeni u vazduhu kako bi se prikupili maksimalni podaci o testu bombe 
RDS-1 1946. godine.

Izvor: Vostok / RT 



  • Izvor
  • Foto: © RIA Novosti / Maksim Blinov/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Ukrajinski predsednik ne želi da poremeti već otežanu akciju mobilizacije, izjavio je za list lokalni poslanik

Ukrajinski glavnokomandujući Aleksandar Sirski priznao je da su ruske snage postigle taktičke uspehe u nizu oblasti u zoni borbenih dejstava.


U prvom kvartalu 2024. godine fokus NIS-a bio je na nastavku i povećanju obima investicionog ciklusa započetog prošle godine. Tako je u razvojne projekte investirano 10,5 milijardi dinara, što...



Ostale novosti iz rubrike »