BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Samit Rusija-Afrika: Rusija nudi afričkim liderima posao bez uslova i zaštitu od pritiska Zapada

RT: Samit Rusija-Afrika: Rusija nudi afričkim liderima posao bez uslova i zaštitu od pritiska Zapada
23.10.2019. god.


Šefovi afričkih zemalja stigli su u Rusiju na prvi samit Rusija-Afrika, na kome će Moskva ponuditi poslovne veze i bezbednosne aranžmane kao alternativu "kolonijalnom stilu" u odnosu na Zapad.

Tokom protekle decenije afrički kontinent postao je bojno polje za geostratešku konkurenciju u koju su uključene Kina, SAD i EU, a koje se međusobno nadmeću za vojni pristup, ekonomsku superiornost i supremaciju meke moći.


Zemlje poput Indije, Južne Koreje i zalivske monarhije takođe imaju interese u Africi. Isto tako i Rusija, koja ima prednost starih veza u regionu i smatra se pragmatičnim partnerom bez ideologije, koji ne bi koristio svoje ponude za iznuđivanje geopolitičkih sklonosti.


„Imamo šta da ponudimo našim afričkim prijateljima. O tome će posebno biti reči na predstojećem samitu. I naravno, cilj nam je da zajedno sa našim afričkim partnerima podržimo zajedničke ekonomske interese i zaštitimo ih od jednostranih sankcija, uključujući smanjenjem udela dolara i prelaskom na druge valute u međusobnim obračunima ", rekao je ruski predsednik Vladimir Putin u intervjuu za TASS.


Najveće okupljanje ikad

Imajući to u vidu, ruski lider će ove nedelje biti domaćin dvodnevnog događaja koji bi trebalo da poboljša tu ambiciju. Samit Rusija-Afrika u Sočiju očekuje preko 3.000 gostiju, uključujući 44 predsednika i premijere afričkih država.

To je prvi put u modernoj istoriji Rusije da odjednom dočekuje toliko predstavnika afričkih zemalja. Čak se očekuje da će i protokolarni deo, za koji Putin zahteva da se rukuje i razmenjuje ljubazne reči sa svakim šefom države, trajati najmanje sat vremena.


Ruski predsednik će tada održati seriju razgovora sa najmanje desetak stranih lidera. Među njima je i egipatski predsednik Abdel Fatah el Sisi, koji takođe predsedava okupljanjem u svojstvu predsednika Afričke unije. Očekuje se da bilateralni razgovori biti produženi posle četvrtka uveče, kada se samit završava.


Žitarice i atomi

Samit je vrhunac diplomatskih napora u proteklih nekoliko godina koji su trebali povećati rusko prisustvo u regionu. Moskva veruje da postoji veliki potencijal za rast u ovoj oblasti, posebno u poređenju sa drugim igračima. Trgovina afričkih nacija sa Kinom, na primer, prošle godine je iznosila preko 204 milijarde dolara, u poređenju sa Rusijom od 20 milijardi. SAD, EU, Indija, pa čak i relativno mala ekonomija Ujedinjenih Arapskih Emirata, bili su ispred Rusije.


Ali ruska trgovina ubrzano raste, nakon što se skoro utrostručila od 2010. godine. Takođe ima snažno ekonomsko uporište u nekim afričkim državama poput Egipta, Alžira, Maroka, Južne Afrike ili Tunisa, igrajući na svoje jače tačke.

Na primer, jedan od najboljih ruskih izvoza u Egipat je pšenica. Rusija se transformisala u velikog proizvođača useva i vodećeg svetskog izvoznika pšenice nakon što je rat sankcijama sa EU doveo do gašenja ruskog tržišta za evropske prehrambene proizvode.

To je podstaklo ruski poljoprivredni sektor i navelo Moskvu u potragu za novim tržištima. Takođe može ponuditi puno poljoprivrednih proizvoda, od đubriva preko kombinovanih mašina i druge opreme, do raznih tehnologija do kojih su ruski poljoprivrednici došli tokom iznenađujućeg procvata.

Druga oblast u kojoj Rusija ima prednost u odnosu na konkurenciju je civilna nuklearna tehnologija. Prvu egipatsku nuklearnu elektranu El Dabaa grade ruski inženjeri i finansira se iz ruskog zajma. Ranije u aprilu Etiopija je pristala da ugosti ruski centar za nuklearno istraživanje, a na stolu su planovi za rusku nuklearnu elektranu.

Postoji i tradicionalni proizvod ruske trgovine u Africi - oružje. Moskva trenutno ima sporazume o trgovini oružjem sa preko 30 afričkih država. Egipat će započeti proizvodnju licencnih naprednih ruskih osnovnih tenkova T-90. Angola je u aprilu dobila poslednju seriju od 12 unapređenih borbenih aviona "Suhoj" Su-30K koje je kupila pre nekoliko godina. Međunarodni institut za istraživanje mira u Stokholmu (SIPRI) procenjuje da je ruska prodaja oružja afričkim zemljama udvostručena između 2012. i 2017. godine, a da SAD i Kina zaostaju.

Ruska meka sila u porastu

Rusija ima manje opipljive prednosti nad nekima od konkurencije u Africi, jer nema toksični istorijski kolonijalni prtljag. U stvari, Sovjetski Savez je podržavao pokrete za nezavisnost širom Afrike dok su se evropske nacije povlačile iz nje. To je, naravno, bilo deo ideološkog sučeljavanja Hladnog rata sa Vašingtonom, ali izgradilo je neku dobru volju koja je danas korisna.

60-tih godina Moskva je besplatno obrazovanje dala hiljadama afrikanaca. Sovjetski obučeni inženjeri i tehničari bili su od ključnog značaja za održavanje sovjetske izgrađene infrastrukture u afričkim zemljama, dok su sovjetski obučeni oficiri komandovali afričkim trupama opremljenom sovjetskom tehnikom. Sličan trend se danas pojavio.

Prošle godine je oko 17.000 studenata iz više od 50 afričkih država steklo visoko obrazovanje u Rusiji, uključujući i 4.000 koji su stigli do stipendija ruske vlade. Stotine drugih sponzorisale su ruske kompanije koje ulažu u projekte energetike i minerala u Africi, a koje žele kadar obučenih i zaposlenih regrutovanih iz lokalnog stanovništva.

Sadašnji uticaj Rusije u Africi je, naravno, daleko od onoga što je Sovjetski Savez nekada imao na vrhuncu svoje moći. I nije da Moskva želi izigravati super-silu, nego mesto za sebe vidi kao snagu kojoj se afričke nacije mogu obratiti kad imaju problema i koje ne mogu samostalno da reše, bilo da su unutrašnji ili spoljašnji.

"Ono čemu težimo nije" redistribucija "bogatstva kontinenta, već konkurencija za saradnju s Afrikom", rekao je Putin u intervjuu. „Važno je da ostane civilizovano.“


  • Izvor
  • Foto: © RIA Novosti / Dmitriй Astakov / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Argentina je podnela zvaničan zahtev vojnom bloku predvođenom SAD za status „globalnog partnera“, izjavio je ministar odbrane Luis Petri


Danas je objavljen pismeni Komentar zvaničnog predstavnika ruskog ministarstva spoljnih poslova Marije Zaharove u vezi sa odobravanjem u PSSE zahteva Kosova za članstvo u Savetu Evrope. Komentar prenosimo u...

Kijevske snage se bore da obuzdaju Ruse zbog kašnjenja strane pomoći i nedostatka osoblja, navodi se u novinama


Neuspeh Zapada da obezbedi dovoljno oružja i novca jedini je razlog zašto Ukrajina trpi neuspehe, tvrdi predsednik

Vrhovni komandant NATO snaga za Evropu i zapovednik evropske komande američke vojske Kristofer Kavoli izjavio je da je NATO doneo odluku da pojača rezervne snage unutar misije na Kosovu...


Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Ostale novosti iz rubrike »