BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Zaštititićemo vas - ili šta: NATO proširuje misiju u Iraku, bez obzira na dozvolu Bagdada

RT: Zaštititićemo vas - ili šta: NATO proširuje misiju u Iraku, bez obzira na dozvolu Bagdada
14.02.2020. god.


NATO se založio za proširenje svojih operacija obuke u Iraku, pauziranih prošlog meseca nakon ubistva iranskog generala od strane SAD-a. Sa rastućim gnevom u zemlji zbog stranog mešanja, Bagdad se nerado slaže s planom.

Savez se „načelno“ složio da „poboljša“ svoju misiju za obuku u Iraku nakon sastanka u Briselu, izjavio je generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg. Na pitanje da li je Bagdad odobrio projekat, šef NATO-a nije baš bio jasan.


„NATO je u Iraku na poziv iračke vlade i mi ćemo ostati u Iraku samo dok smo dobrodošli, zato što NATO u potpunosti poštuje irački suverenitet i teritorijalni integritet“, rekao je Stoltenberg.

„Sve što radimo biće u bliskoj koordinaciji i konsultacijama sa iračkom vladom.“

 



SAD, koje su pokretačka snaga NATO-a, sigurno nisu bile u „bliskoj koordinaciji“ sa Irakom kada su izvele napad bespilotnim letelicama kojim je prošlog meseca u Bagdadu izvršen atentat na iranskog generala i komandanta jedinice "Kuds", Kasema Suljmanija. Sulejmani je bio na putu da se sastane sa iračkim premijerom Adilom Abdulom Mahdijem kada je ubijen, u operaciji koja je preduzeta iza leđa vlade u Bagdadu.

Stoga nije nimalo čudno što su Iračani više nego ikad sumnjičavi prema prisutnosti stranih snaga u njihovoj zemlji. Atentat je pokrenuo glasanje u iračkom parlamentu sa zahtevom proterivanja američkih snaga, mada vlada tek treba da se izjasni.

S obzirom na to da su SAD ostale najmoćnija i najuticajnija država članica NATO-a, planirana misija možda neće mnogo učiniti kako bi se umirili Iračani, uznemirenih nakon ponovnog kršenja „suvereniteta i teritorijalnog integriteta“ njihove zemlje.

Uoči sastanka u Briselu, američki ministar odbrane Mark Esper je rekao da će širenje misije NATO-a omogućiti Vašingtonu da smanji svoj vojni „trag“ u Iraku i preusmeri te snage na drugo mesto. Ali s obzirom da su SAD odbile da razgovaraju o povlačenju sa iračkim zvaničnicima prošlog meseca, posvećenost Vašingtona za povlačenje ostaje sumnjiva.

Dok Stoltenberg nije mogao reći koliko će snaga biti poslano da pojačaju napore za obuku, NATO zvaničnici su predložili da taj potez može uključivati „nekoliko stotina“ vojnika. Misija obuke je prekinuta prošlog meseca nakon ubistva Suljmanija, ali Stoltenberg je rekao da će obuka biti nastavljena „što je pre moguće“, ne navodeći detalje o statusu razgovora sa iračkim zvaničnicima.


Izvor: 
Vostok / RT 



  • Izvor
  • Tanjug
  • Obuka u kampu u Basri, foto: © Reuters / Essam al-Sudani / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ukrajinske formacije pojačavaju intenzitet raketnih napada na Krim. Za nedelju i po izvršeni su napadi na Džankoj i rt Tarhankut, a večeras - na Simferopolj i ponovo na Džankoj....


Zapadni svet je napustio klasični liberalizam u korist nove verzije definisane vladavinom manjina i „budnosti”, objasnio je ruski filozof



Lideri EU „zamajavaju“ ljude horor pričama o Rusiji – Kremlju


Ostale novosti iz rubrike »