BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Moskva računa da će u najkraćem roku dobiti pozitivan odgovor SAD-a na predlog da se produži Sporazum o smanjenju strateškog ofanzivnog naoružanja

Moskva računa da će u najkraćem roku dobiti pozitivan odgovor SAD-a na predlog da se produži Sporazum o smanjenju strateškog ofanzivnog naoružanja
09.04.2020. god.


Moskva računa da će u najkraćem roku dobiti pozitivan odgovor SAD-a na predlog da se produži Sporazum o smanjenju strateškog ofanzivnog naoružanja (START-3), saopštilo je Ministarstvo inostranih poslova Rusije.


„U skladu sa inicijativom predsednika Rusije Vladimira Putina još u decembru prošle godine američkoj strani je zvanično i bez ikakvih preduslova predloženo da se START-3 produži, kao i da se započne rad na praktičnim pitanjima koja se tiču ovog dokumenta. Računamo da ćemo dobiti potvrdan odogovor Amerike u najkraćem roku“, navedeno je u saopštenju.

Ističe se da uloga i značaj Sporazuma „značajno raste u teškim savremenim međunarodnim uslovima“, kada je on u suštini ostao jedini kontrolni i ograničavajući mehanizam koji postoji kada je reč o strateškom naoružanju Rusije i Sjedinjenih Američkih Država.

„Smatramo da je neophodno da se taj zvanično odobreni mehanizam sačuva i da obezbedimo da ostane na snazi. Uvereni smo da bi na taj način bili zadovoljeni interesi kako Rusije i SAD, tako i cele međunarodne zajednice, kao i da bi se garantovala predvidivost situacije u raketno-nuklearnoj sferi, kao i doprinelo održavanju strateške stabilnosti“, pojasnilo je rusko Ministarstvo.

START 3, poslednji veći sporazum o kontroli nuklearnog naoružanja između Moskve i Vašingtona, ističe u februaru 2021. godine, ali odredbe omogućavaju da se produži za pet godina, ako se obe strane saglase. U suprotnom, propast ovog sporazuma mogla bi da dovede do nove trke u naoružanju.


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © RIA Novosti / Maksim Blinov/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Izraelski premijer navodno je saopštio svom kabinetu da će u potpunosti okupirati enklavu, uprkos zabrinutosti da bi to moglo ugroziti taoce koje drži Hamas.


Na Atletskom stadionu u Kraljevu danas je održan prvi dan Prvenstva Srbije za seniore, uz učešće čak 260 takmičara iz cele zemlje. Publika je uživala u vrhu

Svečanost povodom promocije najmlađih oficira Vojske Srbije održana je u kasarni \"General Jovan Mišković\" na Banjici. Svoje prve oficirske činove dobilo je 186 kadeta, a najboljima su uručene sablje...


Dva srebra i dve pohvale za ekipu Srbije na Međunarodnoj fizičkoj olimpijadi

Američki predsednik upozorio na ekonomsku odmazdu zbog pokušaja grupe da zaobiđe dolar u trgovini


Francuski predsednik kritikovao nedavno potpisani trgovinski sporazum bloka sa SAD


Ostale novosti iz rubrike »