BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Galopom u EU

Galopom u EU
13.12.2020. god.
Kaže mi pre neki dan kolega novinar - eto, ti si godinama na Twitteru, a ne znaš ko je Bora Konj. Ne znam, rekoh.

Uzmem telefon, op, Twitter, pretraga... Kad, prvo naletim na Balšin tvit, kaže, čestitam Bori Konju, zajedno smo izašli u studiji parlamenta EU. Kakva sad studija? A Balšu znam godinama, još od kad je bio predsednik omladine DSa. A ko je Bora Konj - ne znam. Pogledam na FB, imam i šta da vidim. Ima čovek 145 i kusur hiljada lajkova. Sto četrdeset pet hiljada. Mnogi mediji nemaju toliko. 

Popularan čovek, rekoh, daj da mu pošaljem par pitanja. I dok čekam odgovore, razmišljam - pa dobro bre, jel shvataju ovi iz EU da je to nadimak čoveku na Twitteru. A studija Evropskog parlamenta nosi interesantan naziv - "Mapiranje lažnih vesti i dezinformacija na Zapadnom Balkanu". I pored gospodina Bore, kako najveći problem, u širenju dezinformacija, jelte, opisani još i portal Sputnjik i Balša. Proverim po netu, kad, stvarno postoji studija, izašlo i u drugim medijima.  

Kad, eto i odgovora u inbox. Gospodin Bora vrlo kulturno odgovara na moja pitanja: 

Koliko društvene mreže, a naročito Twitter, utiču na javni život u Srbjji? 

Nekada je Tviter bio kafana za "pametne ljude" a Facebook korzo, danas to više nije slučaj, sve se izmešalo. Uticaj društvenih mreža na širenje vidika slobodnih ljudi je još uvek skroman, ali je u porastu. 

Mogu li Twitteraši da 'poguraju' promene u Srbiji? 

Twitter je ogromna energija koja tek treba da doživi svoje cepanje čestica. Lično verujem da će taj dan doći.  

Vidimo da objave sa Twittera često završe u tabloidima... Da li je domaći Twitter zapravo ogledalo društva, u manjoj ili većoj meri?  

Na žalost, Twitter je ogledalo manje Srbije, nije reprezentativan uzorak još uvek. Devalvacija novinarskog esnafa je odgovorna za puno toga što nam se dešava u ovom blatu. 

A, čitaju li političari, naročito oni iz vlasti, Twitter i objave na njemu?  

Čitaju svakodnevno. Verujem da je 2017. godine osnovan tim koji u realnom vremenu prati sva značajnija pisanja na mrežama. 

I sad celu nedelju mislim - šta bi ovima iz EU. Sputnjik je Sputnjik, sigurno neće da dižu u zvezde ni Bajdena, ni Džonsona, ni bilo šta sa Zapada. Ali to ne znači da su fakenews tj. lažne vesti. Balša je skoro jednu deceniju političar, poslanik, odbornik... Piše kako misli i ima svoj politički stav. Ali to nije fakenews. A Bora kolko vidim na Twitteru, je izuzetno popularan, i dosta Twitteraša ga retvituje.  

Ako je ovo takva EU, onda bolje da ne ulazimo još neko vreme - mada nije ni da možemo to i da hoćemo, a i oni se nešto predomišljaju (googlaj Bugarska - Makedonija veto).  

A što se Bore tiče - samo nastavi da twituješ.  
 

Ivan Trajković  

Foto: Printsktin   





Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ukrajinske formacije ponovo su izvršile udare na teritoriju poluostrva Krim. Cilj udara ATACMS-a bio je aerodrom Belbek, gde je, prema otvorenim izvorima, izbio požar.


Marija Zaharova je na današnjem redovnom brifingu bila u prilici da odgovori na čak tri pitanja vezana za Srbiju – jedno o novoj vladi Srbije i dva o odnosima...

Neuspeh da se „odmah“ okonča ofanziva na Rafu bi potkopao odnose, navodi se u saopštenju


Moskva treba da brine i o „oružju i puteru“, izjavio je predsednik

Ukrajinski poslanici tvrde da ograničenja na ciljeve koji se mogu gađati zapadnim oružjem daju prednost Moskvi


Sve u svemu, udeo muslimanskog biračkog tela se postepeno povećava. U jednom broju okruga broj muslimana se kreće od 10 do 40% birača, ima mesta gde ih ima više...


Ostale novosti iz rubrike »