BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

RT: Godinu nakon što je Tramp povukao SAD iz Sporazuma o otvorenom nebu, Rusija će takođe istupiti ako Bajden ne odluči da se ponovo pridruži

RT: Godinu nakon što je Tramp povukao SAD iz Sporazuma o otvorenom nebu, Rusija će takođe istupiti ako Bajden ne odluči da se ponovo pridruži
28.04.2021. god.

Rusija treba da krene američkim stopama i povuče se iz Sporazuma o otvorenom nebu u bliskoj budućnosti, najverovatnije u maju, dok se u Moskvi pojačavaju sumnje da saveznici Vašingtona možda dele informacije sa američkim obaveštajcima.


Govoreći u Beču na sastanku koji se tiče vojne bezbednosti, Konstantin Gavrilov, šef ruske delegacije za kontrolu naoružanja, saopštio je da su druge strane u ugovoru ignorisale žalbe Moskve.


Prošlog maja, pod tadašnjim predsednikom Donaldom Trampom, Vašington je objavio o povlačenju iz Sporazuma o otvorenom nebu. To je potvrđeno šest meseci kasnije, u novembru.

Potpisan 1992. godine, sporazum je trebalo da deluje kao mera za izgradnju poverenja nakon Hladnog rata. Stupio je na snagu deceniju kasnije, a potpisnicima sporazuma je omogućio letove izviđakim avionima iznad teritorija drugih država, što u suštini znači da su strane mogle otvoreno da se nadgledaju bez ikakve eskalacije.

Budući da Amerika više nije deo programa, Rusija želi uveravanja da potpisnici Otvorenog neba, koji su takođe članovi vojnog bloka NATO-a, neće deliti svoje podatke sa SAD-om.

„Kao što je sada uobičajeno za naše protivnike, ove žalbe nisu uzete u obzir, a često nisu ni komentarisane“, rekao je Gavrilov.

„Izrazili smo načelnu spremnost da se pozabavimo ovim pitanjima, uključujući zabrinutost Rusije i naših partnera.“

Međutim, primetio je da će „praktična diskusija“ biti moguća tek nakon što se SAD „jasno i nedvosmisleno“ izjasne da će se vratiti Sporazumu.

U januaru je Ministarstvo spoljnih poslova Rusije objavilo da je pokrenulo interne procedure za povlačenje iz Sporazuma. U saopštenju se dodaje da je taj potez usledio nakon „nedostatka napretka u pregovorima oko produženja važenja Sporazuma pod novim okolnostima“.


Ranije ovog meseca, ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov otkrio je da Moskva želi da ostane u Sporazumu ako je moguće, ali samo ako se SAD ponovo pridruže.

„Nemamo nikakvih saznanja da li će se Amerikanci vratiti ugovoru ili ne“, rekao je on.

„Uskoro očekujemo konačni stav po tom pitanju... Ne nameravamo da čekamo zauvek.“

Kako stvari stoje, 34 države su potpisnice Sporazuma, uključujući veći deo Evropske unije. Koncept je Sovjetskom Savezu prvi predložio 1955. godine američki predsednik Dvajt Ajzenhauer, ali ga je Moskva u početku odbila. Sporazum je konačno potpisan u Helsinkiju 37 godina kasnije, a na snagu je stupio deceniju kasnije.

Izvor: RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Sputnik / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Kijevu nedostaje oružje i motivisani vojnici, ali je malo verovatno da će mirovni pregovori biti pre 2025. godine, rekao je njegov zamenik šefa obaveštajne službe za The Economist


Budimpešta nije bila pretplaćena na istopolne brakove ili rat sa Rusijom kada je postala članica, kaže premijer

Odbrana vitalnih  državnih i nacionalnih interesa, nastavak istorijskog razvoja Srbije, nastavak evro integracija, rad na unapređenju celokuonog društva i poboljšanju životnog standarda građana svim časnim i poštenim građanima Srbije...


Struktura će biti uništena do kraja godine, nagovestio je izaslanik Kijeva u Ujedinjenim nacijama

Mađarska je obećala da će se suprotstaviti petogodišnjoj strategiji finansiranja Ukrajine koju je upravo predložio generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg


Jevrejska država je navodno izjavila da će kazniti Palestinu ako sud bude gonio njene lidere


Ostale novosti iz rubrike »