BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Nekoliko saveta za selidbu u drugi grad

Nekoliko saveta za selidbu u drugi grad
14.07.2022. god.

Selidba u drugi grad je neretko san većine ljudi, međutim mali broj njih se tokom godina zaista odvaži da to i učini. Kao glavni razlog se nameće pretpostavka da je odvajanje od rodnog grada i roditeljskog gnezda zapravo vrlo kompleksan poduhvat, kako za um tako i za izvedbu.

Prema podacima istraživanja Geografskog fakulteta u Beogradu iz 2022. godina, za potrebe Ministrastva za demografiju i populacionu politiku, svaka druga osoba iz unutrašnjosti zemlje razmišlja o napuštanju rodnog grada

Bilo da planirate da odete u veći grad zbog studija i akademskog usavršavanja, poslovne ponude ili želje za urbanističkim načinom života, neophodno je da znate kako da organizujete efektnu i jednostavnu selidbu.

Stoga ćete, u narednim redovima, imati priliku da pročitate nekoliko univerzalnih sugestija koje se tiču realizovanja uspešnog preseljenja.

#1 Izradite detaljan plan za proces selidbe

Najpre je važno da isplanirate kako ćete vaše lične stvari preneti na željenu lokaciju. Za ovaj korak imate 3 opcije - da sami da prenesete potrpštine vašim prevoznim sredstvom, da zamolite prijatelja ili člana porodice da vam pomogne, ili da unajmite profesionalnu agenciju za selidbe.

Prve dve opcije mogu biti rizične, jer je manja verovatnoća da posedujete odgovarajuće prevozno sredstvo i adekvatnu opremu kako biste bezbedno preneli stvari. Stoga je angažovanje usluga selidbe i transporta neretko i najpouzdanija varijanta.

Vrlo je važno da se prethodno dobro informišete i da unajmite onu agenciju koja poseduje višegodišnje iskustvo u ovoj branši i koja je do sada obavila veliki broj selidbi.

Dalje je ključno da razmislite o mogućnosti pakovanja, odnosno da li ste u prilici da nabavite sav neophodan materijal (kutije, zaštitne omotače, lepljive trake…) i da se sami spakujete za selidbu

Ukoliko je vaš odgovor na prethodno postavljeno pitanje negativan, potrebno je da proverite da li agencija za iseljavanje nudi mogućnost profesionalnog pakovanja robe. Ovo je uglavnom i bolja opcija jer ćete tada biti sigurni da su vaše stvari maksimalno zaštićene tokom transporta.

Sledeća bitna stavka se odnosi na specifikacije samog objekta u koji se useljavate - ako je zgrada u pitanju, da li poseduje lift? Ukoliko je reč o kući, da li su obezbeđeni prohodan prilaz i parking? Profesionalne agencije će znati kako da postupe u ovakvim situacijama, kao i koji su protokoli čak i ako ništa od navedenog nije obezbeđeno.

I najzad, poslednja fundamentalna stavka u procesu planiranja - vreme.

Kako je većina ljudi u mogućnosti da se preseli tokom vikenda, velika je verovatnoća da i vi sami potpadate pod tu kategoriju. Shodno tome, važno da efektivno organizujete svoje vreme i potražite agenciju koja ovu uslugu obavlja i vikendom ili da zamolite prijatelje da oslobode svoj kalendar obaveza na par dana.

#2 Odredite koje stvari želite da preselite

Pored procesa iseljavanja, bitno je i da razmislite o tome šta ćete konkretno nositi - da li će to biti samo garderoba i osnovne stvari ili planirate da nosite i određeni komad nameštaja?

U skladu sa tim, možete odrediti da li se radi o regularnom transportu ili o selidbi specijalnog tereta. Druga kategorija je, po pravilu, nešto skuplja usluga i iziskuje posebna prevozna sredstva kao što su kombajn ili kamion.

kutije-selidba

Kada je reč o selidbi specijalnog tereta, ona najčešće podrazumeva predmete od 120 kg, pa čak i preko 1,5 t. Međutim, uz poseban zahtev klijenta, to mogu biti i lakši dragoceni predmeti koji imaju visoku materijalnu vrednost - antikviteti, umetničke slike, vaze i slično.

Kako ovi predmeti nisu laki za manevrisanje, njihov utovar, istovar i raspakivanje zahtevaju posebnu pažnju. Ovakvi predmeti su najčešće zamrzivači i frižideri, TA peći, velike garniture za sedenje, klavir i slično.

#3 Upoznajte i istražite okolinu

Izdvojite vreme da ovom koraku takođe posvetite pažnju. Psiholozi i sociolozi upućuju da je ključno da dobro istražite vašu novu sredinu pre nego što doneste konačnu odluku da se preselite, kako biste testirali da li zaista možete sebe da zamislite na novoj lokaciji.

Ukoliko prethodno upoznate vašu sredinu, biće vam lakše da se aklimatizujete, jer ćete razviti osećaj kao da već poznajete sve. Naš um ne voli nepoznato i obično teško podnosi velike promene poput ove, te je ovaj mali trik savršen da kasnije ne upadnete u tzv. “nostalgičnu depresiju”, na koju mnogi gledaju kao na poteškoću uzrokovanu isključivo psihom.

Istražite grad, raspitajte se gde su najbliži bioskopi, ugostiteljski objekti, tj. restorani i kafići, pozorište, kulturni centar, stadion ukoliko ste ljubitelj sporta, i slično . Garantujemo vam da ćete na ovaj način umanjiti anksioznost koja je propratni osećaj preseljenja u veći grad.

Nadamo se da vam je ovaj članak bio koristan, koliko i zanimljiv, te da smo vam pružili sve relevantne informacije kako biste, sa manje stresa i tenzije, organizujete uspešnu selidbu u drugi grad - srećno!






Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Zapadne zemlje „sanjaju“ o brisanju Rusije kakva ona sada postoji, izjavio je predsednik


Municija je korišćena protiv naseljenih centara, izjavio je američki predsednik

Zapad neguje i podržava moderne naciste podržavajući Ukrajinu, izjavio je bivši ruski predsednik


Dan velike pobede nad nacizmom obeležen je svečano u Nišu polaganjem venaca na spomenik Sovjetskim vojnicima ispred koncentracionog logora Crveni Krst, uz zvuke marša “Proщanie Slavяnki» i izvođenje himni...

Si Đinping je boravio u državnoj poseti Srbiji 7. i 8. maja


Neki republikanci se navodno nadaju da će odvratiti međunarodni sud od izdavanja naloga za hapšenje izraelskog rukovodstva


Ostale novosti iz rubrike »