BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Kako nas leči stranačko zdravstvo?

Kako nas leči stranačko zdravstvo?
06.03.2024. god.
U Srbiji, BiH, Severnoj Makedoniji, Crnoj Gori i Hrvatskoj decenijama je pravilo da se na čelo zdravstvenih ustanova dolazi isključivo putem politike i stranačkih organa. Ako je neko od lekara u 'dobrim odnosima' sa kolegom koji je aktuelni ministar zdravlja - tim bolje.
 
Takođe, baš kao u doba komunizma (ili socijalizma, prim. aut) i političari širom Balkana prosto obožavaju da se slikaju i daju izjave na gradilištima Bolnica i Domova zdravlja, baš kao da su oni stručnjaci za zdravstvo, te da će oni lično sutra lečiti građane. Ne treba zaboraviti ni slikanje kada u zemlju (retko) stigne neki od novih i skupljih medicinskih aparata tada se neretko skupe i čitave Vlade.
 
Sa druge strane, primetan trend je i da sve više lekara, bukvalno od dana kada završe medicinski fakultet, odmah ulaze u politiku. Čak i da im nije potrebna stranka da bi posao dobili (jer nekim čudom počnu da rade u privatnim klinikama), stranačka veza će im sigurno trebati za specijalističke studije, budući da je većina (ako ne i svi) Medicinskih fakulteta u regionu i dalje državno.
 
Da ne bude da su samo lekari 'na tapetu', slično važi i za medicinske sestre i tehničare. Opet, bez stranke je nemoguće dobiti posao, a kamoli biti Glavna sestra na odeljenju. One sestre sa dobrim ocenama ali bez sreće da ih 'stranka negde ubaci', obično gledaju put Evropskih zemalja, naročito Austrije i Nemačke, gde je njihov poziv izuzetno tražen.
 
Pacijentima u regionu ostaje lečenje u privatnim kinikama, ili čekanje na listama u državnim ustanovama. A možda je dobro da se i pacijenti učlane u neku od vladajućih stranaka, i to baš onu čiji je direktor zdravstvene ustanove u koju idu, pa da sa vrata napomenu 'Ej, mi smo naši, da li mogu dobiti pregled?'
 
 
Ivan Trajković 
 




Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ukrajinske formacije ponovo su izvršile udare na teritoriju poluostrva Krim. Cilj udara ATACMS-a bio je aerodrom Belbek, gde je, prema otvorenim izvorima, izbio požar.


Marija Zaharova je na današnjem redovnom brifingu bila u prilici da odgovori na čak tri pitanja vezana za Srbiju – jedno o novoj vladi Srbije i dva o odnosima...

Neuspeh da se „odmah“ okonča ofanziva na Rafu bi potkopao odnose, navodi se u saopštenju


Moskva treba da brine i o „oružju i puteru“, izjavio je predsednik

Ukrajinski poslanici tvrde da ograničenja na ciljeve koji se mogu gađati zapadnim oružjem daju prednost Moskvi


Sve u svemu, udeo muslimanskog biračkog tela se postepeno povećava. U jednom broju okruga broj muslimana se kreće od 10 do 40% birača, ima mesta gde ih ima više...


Ostale novosti iz rubrike »