BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Sprečeno lažiranje upada Vojske Srbije na Kosmet

Sprečeno lažiranje upada Vojske Srbije na Kosmet
03.11.2007. god.

Vojska Srbije je predstavnicima Kfora stavila do znanja da očekuje da će međunarodne snage koje predvodi NATO, a, u skladu sa mandatom UN, zaštititi srpsko i drugo nealbansko stanovništvo na Kosovu i Metohiji ako dođe do nasilja tokom procesa rešavanja statusa pokrajine. Predstavnici Kfora pružili su kolegama iz VS uveravanja da je njihovih 16.000 vojnika spremno da zaštite građane Kosova i Metohije u slučaju da njihova bezbednost bude ugrožena.
– Jasno smo rekli da je neprihvatljivo da se ponovi nasilje poput onog od 17. marta 2004. godine. Predstavnici Kfora su nam odgovorili da se takvo stradanje neće ponoviti, da su izvukli dobru pouku iz tih događaja i da su spremni da odgovore na sve izazove koji se mogu pojaviti na Kosovu i Metohiji. Imaju dovoljno kvalitetnih jedinica za suzbijanje nemira, a nedavno su u pokrajinu prebačene nove jedinice iz Francuske i Irske. Ako su odlučni da zaštite stanovništvo, a na osnovu dosadašnje saradnje nema razloga da sumnjamo u njihovu iskrenost, oni će to i uraditi – kaže za „Politiku” general-potpukovnik Mladen Ćirković, komandant Kopnene vojske.

U senci pregovora o statusu Kosova i Metohije, VS i Kfor nastavljaju saradnju koja se temelji na Vojnotehničkom sporazumu iz 1999. godine. Proteklih godina između dve strane izgrađen je kvalitetan profesionalni odnos u kome je od posebnog značaja razmena informacija.

– Upozorili smo Kfor na opasnost od paravojnih grupa poput takozvane Albanske nacionalne armije čiji su se pripadnici nedavno pojavili kod Podujeva, što je snimljeno i televizijskom kamerom. Dostavljamo Kforu informacije, oni ih proveravaju. Tako su nedavno, po našoj dojavi, u okolini Kosovske Kamenice zaplenili izvesnu količinu uniformi Vojske Jugoslavije. Prema našim podacima, jedna od paravojnih grupa nameravala je da inscenira navodni upad VS na Kosovo i Metohiju. Postoje operativne informacije da planiraju i incidente oko Bujanovca, Preševa i uz granicu prema Makedoniji. VS neće tolerisati izazivanje sukoba na ovom području – kaže general Ćirković.

Srpska vojska i policija su 2001. godine, posle oružane pobune na području Bujanovca i Preševa, uspostavile kontrolu nad tim delom Kopnene zone bezbednosti (KZB) i to uz nadzor oficira Kfora koji nisu imali primedbe na tu operaciju. Kao konkretan oblik saradnje, VS i Kfor na administrativnoj liniji, dugoj 384 kilometra, sprovode takozvane jednovremene patrole. Vojnici, svako sa „svoje” strane linije, patroliraju i sreću se na ranije dogovorenim punktovima. Samo tokom ove godine organizovane su 234 jednovremene patrole. Iskustva su dobra, posebno u suzbijanju ilegalnih prelazaka i krijumčarenja, pa se planiraju i zajedničke patrole u kojima bi po polovina vojnika bila iz VS i Kfora.

– Imamo stalnu vezu sa pripadnicima Kfora na više nivoa, od lokalnih jedinica duž administrativne linije, preko koordinacionog i komandnog do visokog nivoa, koji podrazumeva direktni kontakt načelnika Generalštaba Vojske Srbije sa komandantom Kfora. Tehnički gledano, postoji više sistema veza, a od posebnog značaja su „vruće linije” između operativnih centara naših brigada i sektora Kfora. Reč je o fiksnim telefonima, dovoljno je samo podignuti slušalicu i veza sa drugom stranom je uspostavljena – objašnjava general Ćirković.

Komandant Kopnene vojske VS ističe da bi želeo da se obavi i razmena stalnih oficira za vezu. Sastanci starešina su redovni, ali bi neprekidni boravak oficira za vezu na obe strane omogućio još kvalitetniju komunikaciju, posebno u kriznim situacijama.

– Tokom ove godine bilo je više incidenata na administrativnoj liniji i u KZB, uglavnom je reč o nedozvoljenoj seči šume, ilegalnim prelascima i pronalaženju minsko-eksplozivnih sredstava. U dva navrata pucano je na policiju, jednom na patrolu VS, srećom bez posledica. Desi se i da vozila ili helikopteri Kfora nenamerno pređu administrativnu liniju. Mogu da kažem da pripadnici Kfora svim ovim događajima prilaze krajnje profesionalno i odgovorno. Svaki slučaj se zajednički detaljno razmatra, uz međusobno potpuno uvažavanje što govori o kvalitetnom partnerskom odnosu VS i Kfora – kaže general Ćirković.

Inače u KZB angažovani su pripadnici iz Druge, Treće i Četvrte brigade Kopnene vojske, ukupno oko hiljadu ljudi. Raspoređeni su u 21 bazi na administrativnoj liniji, dok su u tri baze pripadnici MUP-a Srbije. Osim toga snage Kopnene vojske VS, ali i MUP-a, razmeštene su i u dubini KZB i u pripravnosti su da intervenišu kao pomoć jedinicama na samoj administrativnoj liniji.   

Srpski general u Prištini

Oficiri VS i Kfora se sastaju na administrativnoj liniji, kao i u komandama. Komandant Kfora sastaje se sa načelnikom Generalštaba VS, najčešće u Nišu. General-potpukovnik Zdravko Ponoš nedavno je izrazio želju da se takav susret organizuje i na Kosovu i Metohiji. Ta želja ispunila se pojedinim oficirima VS koji su boravili u komandama Kfora u pokrajini, pa je tako i general Ćirković dva puta bio u Prištini, gde je svojevremeno službovao niz godina.



  • Izvor
  • Politika
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Pokušaji uspostavljanja takvih saveza su „štetni i kontraproduktivni“ za regionalnu bezbednost, izjavio je ruski predsednik


SAD i njihovi saveznici pokušavaju da prinude Peking zbog njegovih veza sa Rusijom, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov

Matuš Šutaj Eštok nazvao je osumnjičenog „vukom samotnjakom“ nezadovoljnim politikom Bratislave


Vladimir Putin je izjavio da saradnja između Pekinga i Moskve ne predstavlja pretnju za druge nacije


Ostale novosti iz rubrike »