BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Dve Evrope u Evropi?

Dve Evrope u Evropi?
12.12.2011. god.

Da li je ova noć postala noć spasa evra?

Ili će ovih 10 sati ući u istoriju kao tačka preokreta koja je označila početak raspada EU? U svakom slučaju, teško da se može smisliti dramatičnije finale od onog kojim sulideri 27 država članica EU završili svoju operaciju spasavanja jedinstvene valute. Takvu žalosnu ocenu daju sastanku učesnika glavnog kluba država kontinenta koja je odana krajem prošle nedelje u Briselu eksperti nemačkog nedeljnika Cajt. Između ostalog, ne postavljaju samo oni pitanja o daljoj sudbini velike Evrope.

Rezultata su, po rečima nedeljnika, dva, i naredne nedelje će pokazati koji će od njih prevagnuti. Tačnije: ili saglasnost zemalja zone evra i dela drugih članova EU da pooštre svoju finansijsku politiku, ili u tom poduhvatu uopšte neće svi učestvovati.

Kako je već bilo saopšteno, suština dogovora postignutih na samitu sastoji se u sklapanju međuvladinog sporazuma o pooštravanju finansijske politike zemalja EU, u prvom redu članova zone evra, ili, kako ih još nazivaju „budžetskog pakta“. Sporazum je postao alternativa inicijativi Nemačke i Francuske da se unesu odgovarajuće poprakve u Lisabonski sporazum. Protiv izmene ovog bazičnog dokumenta EU kategorično je istupila Velika Britanija. Ona je takođe odbila da učestvuje u novom sporazumu. Članovi budžetskog pakta su svih 17 država zone evra i još 6 članova EU. Predstavnici Švedske, Češke i Mađarske dali su principijalnu saglanost, ali su uzeli vreme za razmišljanje.

Toliko otvorenog neslaganja stavova među članovima jedinstvene Evrope do danas nije bilo. Evropska štampa se zašarenela od naslova: Lideri EU dele Evropu na dva fronta. Samit konačno fiksira raskol Evrope i tome slično. Sa novom snagom zazvučale su i reči o „dvobrzinskoj“ Evropi.

Ima i eksperata koji uopšte ne vide perspektivu u jedinstvenoj valuti. Kao, na primer, autor instituta za globalizaciju i socijalne pokrete Boris Kagarlicki.

U stvari evro je snažan mehanizam dezintegracije evropskog prostora. To je mehanizam razaranja jedinstvene Evrope.Zato što se zemlje lišavaju mogućnosti da upravljaju sopstvenom ekonomijom. Svakim novim korakom na putu političke i ekonomske integracije, skandala, konflikata i sukoba u Evropi ima ne manje, već sve više. I što upornije vlade Nemačke i Francuske odbijaju da puste iz zone evra one zemlje koje ne izlaze na kraj sa pravilima koja važe u toj zoni, to će veća biti katastrofa i dublje će ona povući nadole čitavu svetsku privredu.

Između ostalog, postoje i kardinalno suprotna mišljenja. U jednom od nedavnih brojeva nemački Tagešpigel izjasnio se za novi evropski san, ili po rečima lista, za novu bajku o Evropi. Evropa je toliko dragocena, koliko je i skupa. Isto toliko skupa koliko i nemačko jedinstvo, rezimirao je list. Ali njen raspad će biti još skuplji. Mir i blagostanje moramo da čuvamo ili da gubimo samo zajednički.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: EPA/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Na Slobožanskom pravcu ruske trupe su oslobodile skoro polovinu teritorije Volčanska. Nakon što su preuzele kontrolu nad kompleksom zgrada, prednje grupe su stigle do porušenog mosta u ulici Privokzalna....


Rusija nikada nije odustala od pregovora, za razliku od Kijeva, izjavio je izaslanik Moskve u UN Vasilij Nebenzja

Ukrajinskog lidera, čiji je mandat istekao danas, Rusija smatra „ratnim zločincem“, izjavio je bivši predsednik Dmitrij Medvedev


Izraelski emiter Kan izvestio je da dve zaraćene strane nisu mogle da se slože oko toga kako bi izgledao „kraj rata“


Ministar odbrane Grant Šaps izjavio je da je to razlog zašto zapadne nacije ne obaraju ruske rakete iznad Ukrajine


Ostale novosti iz rubrike »