BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Kivi u Prijedoru, pamuk na Drini

Kivi u Prijedoru, pamuk na Drini
09.11.2007. god.

Kroz dvorište i baštu Aleksandre i Nikole Bartoša, u Prijedoru, ne možete proći, a da ne bacite pogled na, za naše podneblje, neobične biljke: kivi, limun i japansku jabuku. Ni paprika kod Bartoša nije kao kod ostalog svijeta.

Džinovske Aleksandrine paprike dosežu visinu i do tri metra. Iako im je na otvorenom prostoru sezona davno prošla, u plasteniku Bartoša još uvijek su zelene i pune plodova.

- Kada vide ove paprike, mnogi misle da sjeme nabavljam iz inostranstva, ali to su obične domaće paprike. Bitna je obrada zemlje. Ukoliko se pravilno obrade, sve paprike mogu visoko narasti i dati dobre plodove - objašnjava ova domaćica, koja svoje paprike i drugo povrće proizvedeno u plastenicima prodaje na prijedorskoj pijaci.

Voli, kaže, sve biljke, a posebno one koje su rijetke na našim prostorima. Tako je prije nekoliko godina u svoje dvorište iz Crne Gore donijela kivi i posadila ga. Već godinama kivi rađa i to rekordnim prinosima.

- Lani sam imala 25 kilograma ovog voća, koje ukusom i veličinom ništa nije lošije od onog koje se nabavlja iz južnih krajeva - kaže Aleksandra Bartoš.

Japanska jabuka, koja se prilično razlikuje od domaće, posebno plijeni pažnju prolaznika. Bartoši imaju i nekoliko stabala limuna koji već godinama daju plodove. Neka stabala ovog južnog voća Aleksandra je prodala, ali ono što joj je ostalo sačuvaće za svoju porodicu, jer limun sporo raste i treba vremena da se dočekaju prvi plodovi.

- Nisam prihvatila čak ni ponudu da jedno stablo prodam za 500 maraka - veli Aleksandra.

Kivi gaji i mesar iz Srpca, Sreten Šešić, koji je prve sadnice ovoga voća na Savu donio prije 20 godina.

- Na ljetovanju u Baru sprijateljio sam se s profesorom voćarstva Rankom Popovićem koji mi je poklonio četiri sadnice i dao literaturu i uputstva. Danas imam 15 stabala od kojih 13 rađa, a dva služe kao oprašivači - kaže Sreten Šešić.

Uprkos suši ove godine je ubrao 600 kilograma kivija: Dio je poklonio prijateljima, ostalo prodao po piljarnicama.

- Kivi se lako uzgaja, đubri se stajnjakom, a jedina je obaveza redovno zalijevanje. Po savjetu profesora Popovića, kad god uzmem čašu vode da popijem, ja zalijem i kivi - kaže Šešić i dodaje da mlade sadnice, do treće godine, dok ne odrvene, treba dobro čuvati od mraza.

Kivi se nekad gajio i na Drini, u Zvorniku. I ne samo kivi nego i kikiriki i pamuk. Tako bar tvrdi Srećo Ostojić, meteorolog amater, koji se ovim neobičnim hobijem bavi punih 60 godina. Kao najtopliju godinu u svom skoro devedesetogodišnjem životnom vijeku pamti 1946.

- Zvornik se te godine bijelio od pamuka - sjeća se čika Srećo.

Ipak, tu avanturu Zvorničani više nisu ponovili, jer im to ni klima ni neke druge okolnosti nisu dozvolile.



  • Izvor
  • Fokus
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Izraelski emiter Kan izvestio je da dve zaraćene strane nisu mogle da se slože oko toga kako bi izgledao „kraj rata“


Ministar odbrane Grant Šaps izjavio je da je to razlog zašto zapadne nacije ne obaraju ruske rakete iznad Ukrajine

Premijer nije više životno ugrožen, izjavio je Tomaš Taraba


Patrijarh moskovski i cele Rusije Kiril prokomentarisao je zabranu ulaska patrijarha srbskog Porfirija na Kosovo i Metohiju izjavivši da je u pitanju „neprijateljski čin“.

Nauka je dokazala a istorijska praksa potvrdila da narodi koji žive isključivo od svoje prošlosti i tradicije osuđuju sebe na stagnaciju, a narodi koji zaboravljaju svoju prošlost i tradiciju...



Ostale novosti iz rubrike »