BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Alkohol “ubija” jetru

Alkohol “ubija” jetru
18.05.2007. god.

Umor i gubitak energije su uobičajeni rani simptomi udruženi s gubitkom apetita i mučninom. Kod bolesnika u uznapredovalom stadijumu razvija se žutica, uzrokovana nemogućnošću jetre da odstrani bilirubin iz tijela. Najuspješnije liječenje, svakako je dobra prevencija.

Ciroza jetre je hronična bolest koja dovodi do promjene u građi jetrenog tkiva, krvnih sudova i centre jetre što može rezultirati žuticom, povećanjem pritiska u venskom sastavu jetre, pojavom slobodne tečnosti u trbušnoj šupljini i poremećaj svijesti.
Uzroci ciroze jetre su virusni hepatitisi (B, C, D), metaboličke bolesti, bolesti žučnih vodova, (opstrukcije žučnih vodova kamencima, tumorom i sl., PBC, PSC, smetnje u odvođenju venske krvi, ljekovi i toksini, imunološka oboljenja i drugi.
Jetra je naročito osjetljiva na uticaj alkohola. U tijelu alkohol se razlaže na određene spojeve od kojih su neki jako štetni za jetru. Nakon nekog vremena pretjerano uživanje alkoholnih pića dovodi do pojačanih potreba za kiseonikom i u isto vrijeme uzrokuje nakupljanje masti, što onemogućava jetri da uzima kiseonik. Imunološki sistem odgovara na to tako da stvara upalni proces koji konačno uništava centre jetre. U toku te početne faze jetra je znatno uvećana ("masna jetra"), da bi se u kasnijoj fazi smanjila i zadobila ožiljke i čvoriće koji predstavljaju nakupine regeneriranih jetrenih stanica ("zrnasta jetra").
Umor i gubitak energije su uobičajeni rani simptomi udruženi s gubitkom apetita i mučninom. "Spider nevusi" obično se javljaju na koži (tačkaste crvene mrlje iz kojih se šire paučinaste krvne žilice). Kod bolesnika u uznapredovalom stadijumu razvija se žutica (žuta boje kože i bjeloočnica), uzrokovana nemogućnošću jetre da odstrani bilirubin iz tijela. Na dlanovima je prisutan, tzv. palmarni eritem (crvenilo). U muškaraca se opaža smanjena dlakavost, a može se razviti atrofija testisa i ponekad bolno povećanje grudi (ginekomastija). Nakupljanje tečnosti u trbuhu uobičajen je znak uznapredovale ciroze. Povišena tjelesna temperatura, bol u trbuhu i osjetljivost na pritisak je obično znak da je prisutna i infekcija. Zaboravnost, poteškoće u zadržavanju pažnje i ne odgovaranje na pitanja prvi su znaci oštećenja mozga toksinima koji nastaju zbog nepravilne funkcije jetre. Ostali simptomi uključuju specifičan miris (poput zemlje) i drhtanje. Kasni simptomi encefalopatije su stupor i eventualno koma.
U slučaju jetrene bolesti, bez pojave tečnosti u trbuhu i krvarenja, uzročna terapija može biti jako efikasna. Dijeta sadrži 1 gr proteina/kg/dan, uz 3 grama soli dnevno. Zavisno od procjene ljekara, u fazi ciroze sa izlivima neophodna je terapija ljekovima za izmokravanje i spuštanje krvnog pritiska laksativima, nadoknada proteina u krvi, vitamina i antibiotsko liječenje. U slučaju terminalne faze ciroze jetre jedina uspješna metoda sa visokim preživljenjem je transplatacija jetre. Može se reći da je najuspješnije liječenje dobra prevencija. U najvećem broju slučajeva to znači apstinencija ili umjereno konzumiranje alkohola, te izbjegavanje rizičnog ponašanja za prenos virusne bolesti (polni odnosi bez zaštite, uporaba intravenskih narkotika) i stroga kontrola preparata ljudskog porijekla koji se koriste u transfuzijama. Preporučuju se preventivni sistematski pregledi sa testiranjem na hepatitis B i C.


Ko obolijeva od ciroze

Oko 10 do 35 odsto alkoholičara razviće alkoholni hepatitis, što je prva stepenica za razvoj ciroze jetre. Nakon godina neumjerenog konzumiranja alkohola, oštećenje može biti opsežno i povezano s ostalim navikama, kao što su loša ishrana i nedovoljan unos vitamina.
Alkoholičari bi morali biti vakcinisani protiv hepatitisa B i to sa većom dozom nego što je uobičajeno. Stručnjaci vjeruju da će se broj nastalih ciroza zbog hroničnog hepatitisa povećati za 60 odsto i to naročito zbog hepatitisa C. Još se ne zna koji je rizik za nastanak ciroze kod bolesnika koji boluju od hepatitisa C, ali je sigurno da konzumiranje alkohola doprinosi većem riziku. Genski tip virusa utiče na jačinu bolesti i potencijalni razvitak ciroze. Bolesnici s većim brojem virusa u krvi i jetrenom tkivu imaju veći rizik za razvoj ciroze. Oko 3 do 5 osto ljudi zaraženih virusom hepatitisa B razvije hronični oblik, a samo pola od njih će razviti cirozu.


Neizlječiva bolest

Najozbiljnije komplikacije ciroze su krvarenja, infekcije i oštećenje mozga. Skoro svaki proces u tijelu poremećen je zbog nepravilnosti u radu jetre (probavni, hormonalni, krvotok). Jetra je, takođe, zadužena za razgradnju brojnih otrovnih materija, koje se nakupljaju i oštećuju funkcije mozga. Ciroza je i uzrok nastajanja karcinoma jetre.
Ciroza je neizlječiva bolest. No pravilnim dijetalnim programom i liječenjem može se usporiti njen tok. Kod bolesnika s hepatitisom B petogodišnje preživljenje nakon ustanovljene ciroze je 71 odsto. Kod alkoholne ciroze, ako bolesnik prestane piti alkoholna pića, procenat preživljenja od 5 godina iznosi 85 odsto. Za one koji nastave piti šanse da će živjeti više od 5 godina su 60 odsto.



  • Izvor
  • pobjeda.cg.yu
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Sukob bi mogao da odvuče Evropu „u ponor“, upozorio je mađarski premijer


I Teheran i zapadni Jerusalim umanjili su značaj ovog događaja

Ministar spoljnih poslova Ukrajine Dmitrij Kuleba izjavio je da je to poruka koju je preneo američkom kolegi Entoniju Blinkenu


Kijevu je hitno potreban novi paket pomoći SAD ili će se verovatno slomiti pod pritiskom Rusije, izjavio je Vilijam Berns

Navodno je aktivirana protivvazdušna odbrana u nekoliko provincija Islamske Republike


Argentina je podnela zvaničan zahtev vojnom bloku predvođenom SAD za status „globalnog partnera“, izjavio je ministar odbrane Luis Petri


Ostale novosti iz rubrike »