BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Soči: 100 godina čitanja u letovalištu

Soči: 100 godina čitanja u letovalištu
28.05.2012. god.

Javna biblioteka «Puškin» u Sočiju obeležava svoju 100. godišnjicu. Za svoj jubilej je ova jedna od najstarijih biblioteka na ruskoj obali Crnog mora dobila novo izdanje – prvi ruski prevod Olimpijskih memoara osnivača olimpijskih igara današnjosti Pjera de Kubertena.

Današnji život Sočija je svakako koncentrisan na izgradnji novih sportskih objekata, hotela, transportnih čvorova radi zimske Olimpijade-2014. Međutim, program pripreme za toliko važan događaj u sportskom svetu obuhvata i restauraciju istorijskih zgrada i kulturnih objekata. Sočinska biblioteka Puškin je jedan od njih. Tu je nedavno izvršen kapitalni remont, zato jubilej biblioteka slavi u obnovljenoj zgradi. Biblioteka se nalazi u centru grada. Ona podseća na srednjovekovni zamak na visokoj obali mora, ispred fasade je fontana. Prozori  su neobičnog izgleda u obliku jaja, unutra su drvene stepenice, stari kamini sa umetničkom keramikom… To je mašta autora projekta zgrade biblioteke – talentovanog samoukog arhitekte Alekseja Butkina. Danas je njegovo delo jedinstveni spomenik arhitekture u letovalištu Sočiju i omiljeno mesto odmora građana, - rekao je u intervjuu Glasu Rusitje direktor biblioteke Valentin Volkov.

1912. godine je to bilo dostignuće, danas je to jedna od najstarijih, omiljena biblioteka za stanovnike grada i njegove goste. Ova je biblioteka jedan od objekata prilikom razgledanja grada. Strani turisti uživaju u izgledu zgrade i žele da je vide iznutra.

Pre više od 100 godina je bilo teško pretpostaviti da će na  mestu močvare u južnom delu Ruske imperije, gda je harala malarija, nastati poznato u svetu letovalište i banja.

Iz čitave Rusije su ovamo došli intelektualci-doseljenici. Jedna od prvih je ovamo došla iz Peterburga književnica i prosvetiteljka Jekaterina Majkova. Ona je otvorila u svojoj kući  javnu biblioteku. Kada je čitava Rusija 1899. godine slavila 100. godišnjicu velikog pesnika Aleksandra Puškina, Sočinci su u čast tog događaja počeli da prikupljaju sredstva za izgradnju specijalne zgrade za već formirane knjižne fondove. Priloge su davali i intelektualci-stanovnici grada, i običan narod – zanatlije, trgovci, zemljoradnici. Patronirao je izgradnju lekar Arkadij Gordon, na čiju inicijativu su u gradu nastali prvi sanatorijumi i počeli da se koriste celebni macestinski izvori.

Postepeno su se  fondovi biblioteke povećavali, jer su ih popunjavali i poznate ličnosti, i  obični građani. Osim lepe književnosti, ovde ima knjiga iz medicine, prava, sociologije, ekonomije – praktično iz svih oblasti znanja. Kustosi pažljivo čuvaju raritete, među kojima je raskošno izdanje iz 1912. godine Istorijat slikarstva svih vremena i naroda čuvenog rusokg umetnika Aleksandra Benoaa.

Danas je Sočinska biblioteka savremeni kulturni centar, gde kontaktiraju mladi, gde ima i klub književnika. Čitaocima su pristupačni i elektronska čitaonica, i sajt na Internetu.



  • Izvor
  • Golos Rossii, foto: RIA Novosti/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Kijevu nedostaje oružje i motivisani vojnici, ali je malo verovatno da će mirovni pregovori biti pre 2025. godine, rekao je njegov zamenik šefa obaveštajne službe za The Economist


Budimpešta nije bila pretplaćena na istopolne brakove ili rat sa Rusijom kada je postala članica, kaže premijer

Odbrana vitalnih  državnih i nacionalnih interesa, nastavak istorijskog razvoja Srbije, nastavak evro integracija, rad na unapređenju celokuonog društva i poboljšanju životnog standarda građana svim časnim i poštenim građanima Srbije...


Struktura će biti uništena do kraja godine, nagovestio je izaslanik Kijeva u Ujedinjenim nacijama

Mađarska je obećala da će se suprotstaviti petogodišnjoj strategiji finansiranja Ukrajine koju je upravo predložio generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg


Jevrejska država je navodno izjavila da će kazniti Palestinu ako sud bude gonio njene lidere


Ostale novosti iz rubrike »