BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Najs: Tribunal, verovatno, nije stvoren da bi uspeo

Najs: Tribunal, verovatno, nije stvoren da bi uspeo
15.05.2008. god.

Bivši tužilac Haškog tribunala Džefri Najs ocenio je da Tribunal, verovatno, nije stvoren da bi uspeo i da su takvi sudovi neizbežno izloženi političkim pritiscima, prepušteni sami sebi i rade bez nadzora. „Tribunal verovatno nije ni uspostavljen da bi uspeo, već da bi propao, barem tako neki kažu. Neki analitičari vide Tribunal kao neku smesu, koja je trebalo da zakrpi sve neuspehe UN i međunarodne diplomatije u Bosni”, rekao je Najs u intervjuu koji prenosi najnoviji broj nedeljnika „NIN”. Bivši tužilac je, ipak, izrazio uverenje da će sud uspešno završiti svoj rad. „Kada se prašina slegne, posebno ona koja se digla kao posledica nedavno nesrećno objavljenih knjiga, mislim da će ostati neprocenjiva zaostavština dokumenata, zabeleški i svedočenja... Tako nešto inače ne bi ostalo dostupno”, izjavio je Najs.

On je ocenio da knjige bivše glavne tužiteljke tribunala Karle del Ponte i bivše predstavnice za štampu tužilaštva Florans Artman mogu da nanesu štetu tribunalu. Najs je podsetio da je Artmanova u knjizi objavila ime zemlje koja je dostavila Tribunalu jedan od najznačajnijih dokaza protiv Miloševića i time prekršila pravilo po kojem identitet zemlje koja je dostavila informacije mora biti zaštićen. Time je, prema njegovim rečima, Tribunalu tako pričinjena velika šteta, jer je poljuljano poverenje država koje su redovno dostavljale važne materijale.

Komentarišući navode u knjizi Del Ponteova o trgovini organima Srba s Kosova, Najs je rekao da nikad nije čuo o tome i da ratovi često iznedre zastrašujuće glasine, koje, kako je rekao, treba oprezno obelodanjivati.

On je naglasio da nema saznanja da su britanska, francuska i američka obaveštajna služba ometale traganje za Radovanom Karadžićem i Ratkom Mladićem, kao što je navedeno u tim knjigama, ali i dodao da je svakako čudno što nijedan od njih dvojice nije uhvaćen.

Na pitanje da li je Tribunal izložen političkim pritiscima, Najs je odgovorio potvrdno.

„To se pokazalo neizbežnim zato što takve sudove stvaraju političari i to u ime kratkoročnih i možda legitimnih političkih ciljeva”, rekao je Najs i dodao da političari doživljavaju takve sudove kao organizacije na koje mogu da u određenoj meri utiču.

Bivši tužilac je priznao da je i sam iskusio političke pritiske kada je od jedne zemlje, koju nije imenovao, zatražio materijal o telefonskom ili radio kontaktu Slobodana Miloševića i Ratka Mladića u vreme Srebrenice.

To je razbesnelo pravne zastupnike te zemlje i, pred sam pretres, jedna osoba je ušla u kancelariju Karle del Ponte i naložila joj da obustavi postupak, što je potom i učinjeno, objasnio je Najs.



  • Izvor
  • Tanjug
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Investiciona grupa na čelu sa Džaredom Kušnerom sklopila je posao za izgradnju hotela u Beogradu vrednog 500 miliona dolara



Pokušaji uspostavljanja takvih saveza su „štetni i kontraproduktivni“ za regionalnu bezbednost, izjavio je ruski predsednik

SAD i njihovi saveznici pokušavaju da prinude Peking zbog njegovih veza sa Rusijom, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov


Matuš Šutaj Eštok nazvao je osumnjičenog „vukom samotnjakom“ nezadovoljnim politikom Bratislave


Ostale novosti iz rubrike »