BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Odluka pada u Istambulu

14.08.2008. god.

Partizan i Fenerbahče u prvoj utakmici trećeg kola kvalifikacija za Ligu šampiona igrali nerešeno: 2:2 (2:1). – Naš prvak briljirao u prvih četvrt časa igre i golovima Paunovića i Bogunovića stigao do brzog vođstva, iskusni gosti smanjili preko Brazilca Aleksa u 45. (iz jedanaesterca) i Gvize u 50. minutu. – Revanš 27. avgusta u Turskoj
SLAVLJE KRATKO TRAJALO:Radost Miloša Bogunovića, strelca prvog pogotka i saigrača samo do izjednačenja Turaka (Foto Beta)

Šteta, baš šteta... Sve je moglo biti drugačije i bolje za našeg prvaka, ali Partizan nije bez šansi u revanšu. Za dve nedelje naš šampion će biti daleko jači za Moreiru, Žuku, Tošića, Fejsu... U fantastičnom ambijentu kakav samo umeju da naprave Partizanovi navijači naš prvak i Fenerbahče igrali su nerešeno 2:2 (2:1), pa će odluka o konačnom učesniku najelitnijeg evropskog klupskog takmičenja biti doneta 27. avgusta u Istambulu.

Za žestinu, za borbu, za želju za pobedom igrači Partizana zaslužuju čestitke. Njihovi navijači zaslužuju sve čestitke za izvanredan kolorit na stadionu, za korektan odnos prema svojim ljubimcima. Šta reći o sudiji Tompsonu. Među 16 arbitara koji su sudili mečeve kvalifikacija našla su se čak trojica Škota. Tompsonu je ovo bio debi na evropskoj sceni, ali na najružniji način. Svojim slabim suđenjem Tompson je pokvario fudbalsku predstavu prve vrste. Zapravo, on ne slovi ni među najboljim škotskim sudijama, pa se UEFA, čini se, grdno obrukala kada ga je poslala na najveću scenu.

U veličanstvenom ambijentu, dva tima, svaki sa svojim planom, jer je važnost bila velika, proveli su početak meča u grču, u borbi da im se ne dogodi neko iznenađenje. Ipak, Partizan je iznenadio i snagom, i željom, i voljom, i odlučnošću. Bitka je dobijena u prvom poluvremenu za samo četvrt časa igre kada je naš tim razbio protivnika i psihički ga toliko dotukao da Turci jednostavno u najvećem delu utakmice nisu uspeli da se snađu.

Malo ko je mogao pretpostaviti da će oslabljeni srpski fudbalski šampion koga su u poslednjih nekoliko dana stisli ozbiljni problemi da do nogu dotuče favorita. Prvo poluvreme bilo je uzbudljivo, jedno od najkvalitetnijih koje je naš tim odigrao u poslednjih nekoliko sezona. Navijači su stvorili sjajnu atmosferu na tribinima bodreći svoj tim od prvog minuta. U takvom ambijentu fudbaleri Partizana su pružili svoj maksimum.

Prvo uzbuđenje pred golom Turaka dogodilo se već u devetom minutu. Mladi Petrović koji je sjajno zamenio Brazilca Žuku majstorski je pronašao Bogunovića, usledio je trk ka golu Fenerbahčea, a potom i dribling. Golman Demirel je već bio prevaren i kada je usledio udarac ka nebranjenoj mreži, Lugano se našao na pravom mestu i lopta koja je išla ka mreži otišla je u aut. Tada su „crno-beli” stvorili još žešći pritisak, pa je u 11. minutu u Humskoj eksplodiralo od sreće. Sjajni Stevanović je sa desne strane odlično centrirao, lopta je preletela kompletnu odbranu gostiju, a na pravom mestu našao se Paunović koji se prikrao Luganu iza leđa i lob udarcem poslao loptu u mrežu. U tim trenucima igrači u crno-belim dresovima napadali su kao osice stvarajući još žešći pritisak ka golu Fenerbahčea. Pravo ludilo u Humskoj nastalo je u 14. minutu. Prvo je Senegalac Dijara odlično oduzeo loptu Eduardu, uputio udarac ka golu Fenerbahčea, ali je Demirel odbio taj šut. Međutim, čitavu akciju pratio je Bogunović i kolenom poslao loptu u gol!

U punom naletu snage i potpune dominacije škotski arbitar Tompson je u 23. minutu na asistenciju pomoćnika poništio gol Bogunovića, ali je ostalo pitanje da li je napadač Partizana zaista bio u ofsajd poziciji. Turci su prvi ozbiljan šut ka golu Partizana izveli u 25. minutu kada je Gonul šutirao sa 20 metara. Od 35. minuta na terenu postoji samo jedan tim, Partizan se opredelio da čuva vođstvo, a Turci su bili sve opasniji. Ipak, u 35. minutu Dijara je propustio šansu utakmice. Majstorski je sve uradio, izbio sam pred Demirelom, prevario ga, uputio udarac u praznu mrežu i kada se očekivao novi pogodak lopta je završila pored gola.

Fenerbahče pojačava tempo, a glavna uloga pripada Robertu Karlosu. Brazilac je sa dva dobra centaršuta samo najavio ono što se na kraju prvog poluvremena dogodilo. Igrali su se gotovo poslednji trenuci prvog poluvremena kada je Sikimić nespretno reagovao u svom šesnaestercu srušivši Brazilca Aleksa. Škot kao da je jedva čekao da pokaže na belu tačku. Aleks je preuzeo odgovornost i sa 11 metara matirao do tada sjajnog Božovića.

Koliko su opasni Turci videlo se na početku drugog poluvremena, iskusni znalci, lukavi kakvi su većinom igrači Fenerbahčea. Reprezentativac Šenturk je prvo glavom dobacio loptu do španskog napadača Gvize koji majstorskim udarcem iz peterca šalje loptu u gol Božovića. Ali, najveće čestitke pripadaju Gonulu koji je sjajnim udarcem sa desne strane stvorio pravu priliku svojim napadačima.

Čini se da je Partizan psihički pao u drugom poluvremenu, pa su igrači Fenerbahčea dobro koristili svaki prekid. Bez Žuke i Moreire, dvojice glavnih kreatora igre, Partizanov srednji red se gotovo predao u drugom poluvremenu „digavši ruke u vis”, pa su opasni Šenturk, Gonul, Boral i kapiten Aleks bivali sve bliži Partizanovom golu. Ipak, Partizan je u 83. minutu uspeo da podigne glavu kada je iz jedne poluprilike Paunović bio blizu gola Fenerbahčea. Pokušao je Jokanović sa novim igračima Maletićem i Marinkovićem da osveži svoj tim. U tome je donekle i uspeo.

Ostaje žal što je golman Demierl samo dva puta savladan. Naš tim je sa dva silna naleta produžio nadu, a Slaviša Jokanović je u najvećem delu utakmice očitao pravu lekciju Aragonesu, najboljem treneru Evrope. U fantastičnom ambijentu igrači oba tima ponašali su se fer i korektno, a pobednik će biti rešen 27. u Istambulu. Do tada ostaje da Partizan još više koncentriše snage i da napravi veliki korak ka željenom cilju – Ligi šampiona.

Stadion Partizana. Gledalaca oko 30.000. Glavni sudija Tompson (Škotska). Strelci: 1:0 Paunović u 11, 2:0 Bogunović u 14, 2:1 Aleks u 45. (iz penala), 2:2 Gviza u 50. minutu. Žuti kartoni: Dijara, Čadikovski (Partizan), Jilmaz, Aleks (Fenerbahče)

PARTIZAN: M. Božović 7,5, Stevanović 7, Đorđević 7,5, Paunović 8, Lazić 6,5 (od 87. Čadikovski – ), Bogunović 7,5, Petrović 7 (od 61. Maletić 6,5), Sikimić 6,5, Knežević 7, Dijara 6, Obradović 7.

FENERBAHČE: Demirel 7, Lugano 6, Karlos 7, Edu 6, Kazim 6 (od 55. Jilmaz 6,5), Aleks 7, Gviza 7,5, Sahim 6,5, Šenturk 6,5 (od 60. Emre 6), Boral 7 (Mandonado – ), Gonul 7,5.

Igrač utakmice: Veljko Paunović (Partizan)