BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Podvodni paleontološki muzej

Podvodni paleontološki muzej
17.07.2013. god.


Voda Volge bi mogla skrivati ogromno groblje mamuta. Ronioci na dnu reke pronašli su kosti ovih drevnih životinja. Pri tom, u poslednje vreme sve češće se pojavljuju vesti o sličnim otkrićima. Naučnici su primetili da su kosti odlučno sačuvane i da predstavljaju veliki interes za nauku.

Pod vodom su kosti ovih praistorijskih životinja ležale više od sto hiljada godina. Ogromne, teške više desetina kilograma. Ronioci su nabasali na njih slučajno. U mutnim vodama ronioci nisu odmah prepoznali kakvi predmeti leže na dnu. Odlučili su da priđu bliže. I nisu zažalili, kaže ronilac Andrej Tatarov.

- Moja prva misao je bila da je to samo brvno. Onda sam video veoma jasan obris, a pri bližem razgledanju - da, vidljivi su bili godovi na zasečenom delu. Odmah mi je došlo u glavu - to je kljova!

Fragmenti skeleta - kljova i kost lakta - nalazili su se na dubini od 15 metara. Nakon što su ih izvadili na obalu - paleontolozi su odmah počeli sa proučavanjem. Ispostavilo se da oni pripadaju odraslom mamutu i mladuncu. Ovo je zaključak istraživača iz Volgogradskog muzeja evolucione ekologije i arheologije, koji su prvi došli do kosti. Prema rečima stručnjaka, životinje su se najverovatnije udavile prilikom pokušaja da pređu reku. Pored toga, paleontolozi veruju da ovaj nalaz - može biti ne i poslednji.

Prema njihovim rečima, na dnu Volge bi se moglo nalaziti čitavo groblje mamuta. Pogotovo, što se kljove s vremena na vreme mogu naći u različitim delovima regiona Volgograda. Na primer, u januaru, na dnu reke, blizu centralne oblasti Volgograda, spasioci su takođe, pronašli kost mamuta. Ronioci su nabasali na nju slučajno, tokom treninga, i izvukli je na obalu.

Međutim, sadašnje otkriće je posebno. Naučnici iz Volgograda predpostavljaju da bi ove kosti mogle pripadati slonu, koji nije bio pokriven gustom dlakom. U tom slučaju, radi se o mnogo starijoj životinji, pretku mamuta - trogonterijevom slonu, kaže viši istraživač u Institutu za paleontologiju RAN, Jevgenij Maščenko.

- Trogonterijevski slon nije bio prekriven dlakom kao mamut i niko ga nikada nije video. Njegovi zamrznuti ostaci, za razliku od trupova mamuta, nikada nisu pronađeni. Možemo pretpostaviti da je klima bila malo mekša, i da je to već bio slon, koji se prilagođavao životu u hladnim vremenskim uslovima.

U bliskoj budućnosti, naučnici se nadaju da će sprovesti veliku ekspediciju. Ko zna, možda Volga zaista krije najbogatiji paleontološki muzej pod vodom.

Ana Hrustaljova,



  • Izvor
  • Glas Rusije, foto: RIA Novosti/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE


Pokušaji uspostavljanja takvih saveza su „štetni i kontraproduktivni“ za regionalnu bezbednost, izjavio je ruski predsednik


SAD i njihovi saveznici pokušavaju da prinude Peking zbog njegovih veza sa Rusijom, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov

Matuš Šutaj Eštok nazvao je osumnjičenog „vukom samotnjakom“ nezadovoljnim politikom Bratislave


Vladimir Putin je izjavio da saradnja između Pekinga i Moskve ne predstavlja pretnju za druge nacije


Ostale novosti iz rubrike »