BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Žagubica pokraj vrela Mlave

Žagubica pokraj vrela Mlave
08.06.2007. god.

Lučno izvijeni planinski venci i masivi Gornjačkih i Homoljskih planina, Crnog vrha i Beljanice sa Žagubičkom i Krepoljinsko-krupajskom kotlinom u istočnoj Srbiji, čine Homolje, a posebno izdvajaju teritoriju opštine Žagubica.
Uz ovakav položaj i bogatstvo očuvanih šuma isprepletanih čistim vodotokovima, termalnim izvorima i vrelima, od kojih su mnogi prave prirodne retkosti, ovaj kraj je pravi biser Srbije i sve češća meta onih koji tragaju za ekološki čistim i zdravim područjem.

A Žagubica nije daleko. Iz pravca Beograda, preko Požarevca, tek nekih 170 kilometara, a prva atrakcija – vrelo Mlave, samo jedan kilometar od centra naselja. I baš tu podno Beljanice iz tamnozelenog jezera (prečnika 25 metara) oivičenog četinarskom šumom, nastaje otoka, bistra i hladna Mlava bogata pastrmkom. Tik uz vrelo je i istoimeni hotel i za sada jedino mesto za prihvat turista.

Na zapadnoj strani Beljanice, u ataru sela Milanovac izbija Krupajsko vrelo što predstavlja nesvakidašnji prizor. Iz pećinskog otvora velikom snagom izbijaju vode a pritiču podzemnim kanalima sa Beljanice. Ovo vrelo spada među najjače i najveće kraške izvore u Srbiji.

U nabrajanju prirodnih retkosti nikako se ne sme zaboraviti Homoljska potajnica, jedini izvor u kršu istočne Srbije sa periodičnim, ali još neobjašnjenim izbacivanjem vode u nejednakim vremenskim intervalima. Tu su još i prirodni kameni mostovi Samar i Osonička prerast, Pogana i Strogine pećine, vodopad Buk...

Među mnogim kulturno-istorijskim spomenicima poseban značaj imaju manastir Gornjak – zadužbina kneza Lazara, podignut između 1379. i 1381. godine, sa konakom za smeštaj gostiju – i Trška crkva, kako je svi zovu, ili Manastir rođenja Bogorodice, sagrađena u dvanaestom veku, najstariji manastir u Braničevskoj eparhiji.

U Žagubici je Crkva sv. Trojice, ali, kako nam je rekao Mile Stojković, direktor Turističke organizacije Žagubica, ipak najveću vrednost kraja čine njegovi stanovnici. Pored Srba, najbrojniji su Vlasi, koji su, i pored svih izazova života, uspeli da sačuvaju jezik, običaje i tradicionalni način spremanja jela i pića, što se najbolje pokazuje kada su velika okupljanja, nekad narodni vašari, a danas već tradicionalne manifestacije. Tada Žagubicom odjeknu zvuci srpskog i vlaškog folklora protkani običajima Homolja.



  • Izvor
  • politika.co.yu
  • Povezane teme


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

„Suparnički odnos“ Vašingtona sa Rusijom sprečio je potpuno obelodanjivanje onoga što je znao, rekli su izvori listu


Ali uprkos neviđenim vojnim merama koje su kolektivno preduzele zapadne zemlje, ništa im nije pošlo za rukom! Jer tvrda vera srbskog naroda, njegova nepokolebljiva vernost Hristu i Crkvi, kao...

Napadačima na Crocus Citi Hall iz Ukrajine su prebačene velike sume novca, saopštio je ruski istražni komitet.


Neki ruski poslanici pozvali su na ponovno uvođenje smrtne kazne


Neslanje delegacije u SAD bila je „poruka Hamasu“, izjavio je izraelski premijer


Ostale novosti iz rubrike »