BitLab hosting
Početna stranica > Novosti
Branko Rakočević

PUTOVANJE BRZINOM BOJE

 PUTOVANJE BRZINOM  BOJE
02.06.2014. god.

  U „Centru Paul Kle „ u Bernu otvorena izložba :Magrebski projekat i  „Vodeći liniju u šetnju „ -izveštavaju  svetski mediji

Ne bi se moglo reći da je svako putovanje slikara  povod za novu stranicu istorije umetnosti.  Ali  je putovanje  u Tunis  na koje  su se pre sto godina odvažili  Paul Kle,( Paul Klee, 1879-1940)  ,Avgust Mak ( August  Macko, 1887-1914)  i Lui  Muaje  (  Lui  Moilliet, 188o-1962 ) pretvorilo  se u značajan  likovni događaj.

U jednoj idealnoj istoriji umetnosti trebalo bi obavezno da se nađe i najmanje jedan tom posvećen art-geografiji: na toj karti je mnogo mesta koja su slikare privlačila poput magneta .  Tokom  XIX  i XX veka  uveliko se odlazilo u Minhen i Pariz , oduševljavalo se pejzažima   francuskog  Etreta  i Sredozemnog  mora ,u potrazi za egzotikom  stizalo se čak do Alžira i Maroka  ( na tome je svoju biogafiju zasnovao Delakroa) ili u Polineziju kao Gogen.

Tri skikara putuju u Tunis u aprilu 1914.g.

Zajedničko putovanje u Tunis na koje su u aprilu 1914.g. zajedno krenuli švajcarski slikari  Paul Kle i Lui Muaje kojima je pravio društvo Nemac   Avgust Mak ,  kako se  vidi i  po jednoj  fotografiji sačuvanoj u Makovom albumu,  u malo čemu se  razkikuje od  snimaka običnih putnika toga vremena . Ali smisao putovanja u Tunis  ta tri sliakra je dobio  širi  značaj od  pojedninačno uzetih sudbina  svakog od njih.

Okrenuta jedna apstraktna stranica u radu trojice

Mnogi su skloni da  u tim portretima Arapa i uličnim scenama , naslikanim kamilama  na obali, da vide ne samo uobičajeno oduševljenje Evropejaca  Orijentom,  nego i jednu vrstu prologa za radikalnu revoluciju  u slikarstvu, već okrenutu jednu apstarktnu stranicu u njihovom budućem radu.Neki rdovi Klea se tako i nazivaju :“Apstrakno u jednom motivu u Hametu“, na kome su  nacrtani  istočnjački ćilimi koji izgledaju kao apoteoza bespredmetnosti, dok oblici sveštenog Kajruana  izgledaju kao citati  iz zrelog kubizma ,ili pak kao predgovor Mondrianu. U Kajruanu  je Kle, sudeći po dnevniku,dožievo katarzu :“Smisao  najsrećnijeg časa-ja i boja smo ista celina.Ja sam –slikar.“

Bojni šok Kandinskog u Tunisu  1905.g.

Po snazi oduševljenja  sa ovim trenutkom „skupnjim vijeka „ Pola Klea, može se porediti  jedino  putovanje Kandnskog u isti    taj Tunis  1905. Koji je ovde takođe doživeo bojni šok.

Bogato predstavljanje Pola Klea u Bernu

Kle je najbogatije predstavljen sada  na  izložbi „Putovanje u Tunis  1914.“   u Bernu, u Centru koji nosi  njegovo ime.Od 150 radova sakupnjenih  iz celog sveta od Madrida  i Diseldorfa  do Njujorka i Vašingtona, polovina  pripada njegovom opusu.

Najveća na svetu  kolekcija   Klea  čuva se  u Centru sagrađenom   po projektu  Renco Pjano  koja je u momentu otvaranja  već brojala 4 hiljade njegovih dela.

Muaje –blizak prijatelj Hermana Hesea

Posebno interesovanje na ovoj izložbi   izaziva dvadeseatk radova  Muajea .

Iako je odavno postao klasik,a dela mu zastupljena  u mnogim evropskim muzejima, publika ga je izgleda potpuno zaboravila.Muaje je bio blizak prijatelj  Hermana Hesea,u mnogome je uticao  na njega i to u  vreme kad je budući nobelovac  učio slikanje.Hese  je svog prijatelja slikara opisao u povesti „Poslednje leto Klingzora „ pod  imenom Luj Surovi  i zamolio ga da mu ilustruje zbornik priča.

Upravo je Muzje i predložio svojim prijateljima da posete zajedno zemlju u kojoj je on bio više puta( pa je zato i slikao 1914.manje od  njih ).Uostalom , na njegovo sospstevno, teško breme  eskpresionističkog stvaralaštva  te forme razgorene ognjem  spoljnog sveta uticali su samo  s tačke gledišta boje, a težnja ka  figuraciji ga nikad nije ostavljala.

Slikari se u izvesnom smislu nkad nisu ni vratili iz  Tunisa

U izvesnom smislu sliakari se nakad nisu ni vratili iz Tunisa.Muaje-u bukvalnom  smislu reči posle rata boravio je u toj državi  još  nekoliko puta ( Mak je poginuo  na samom početku Prvog svetskog rata).

Klea ,pak,utisci sa dvonedeljnog putovanja  nisu ostavljali  mnogo godina, sižeji  na koje je nailazio tokom putovanja,   razrađivao je  kasnije.

Njegovo tunisko iskustvo  uticalo je delotovrno na mnoge  majstore apstrakcije.

Magrebski projekat i „Vodeći liniju u šetnju „

Sada se  istovremeno sa magrebskim projektom  održava izložba  pod nazivom „Vodeći liniju u šetnju „ (naziv je citat od samog Klea ).

Ova izložba je posvećena  uticaju Klea na takve autore  kao što su  Anri Mišo,Mark Tobi i Džonatan Lasker.Malo je verovatno da je bilo ko od njih bio u Tunisu.Ali ponekad je dovoljan samo  neki signal , da bi  se nagovestila celina.

Gledati tuđu liniju da  se ne bi pogrešilo u svojoj.

 





Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Ali uprkos neviđenim vojnim merama koje su kolektivno preduzele zapadne zemlje, ništa im nije pošlo za rukom! Jer tvrda vera srbskog naroda, njegova nepokolebljiva vernost Hristu i Crkvi, kao...


Napadačima na Crocus Citi Hall iz Ukrajine su prebačene velike sume novca, saopštio je ruski istražni komitet.


Neki ruski poslanici pozvali su na ponovno uvođenje smrtne kazne

Neslanje delegacije u SAD bila je „poruka Hamasu“, izjavio je izraelski premijer


NIS dobitnik priznanja „Dobročinitelj“ za 15 godina doprinosa zajednici


Ostale novosti iz rubrike »