BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

„Агресија САД на Србију била наставак уништавања србског војног потенцијала“

„Агресија САД на Србију била наставак уништавања србског војног потенцијала“
10.04.2019. год.


Сједињене Америчке Државе проширују своје присуство на Балкану и формирају својеврсни југоисточни бастион, a наредних година они ће настојати да се ослободе „погубног утицаја“ Русије, Турске и Кине и да потисну Европску Унију, изјавио је виши научни сарадник Института за славистику Руске академије наука Александар Пивоваренко.


„Присуство Сједињених Америчких Држава у Југоисточној Европи своди се на две компоненте: политичко и војно присуство. Што се тиче економског, оно није толико важно, али ће се вероватно повећати наредних година. Што се тиче војног и са њим повезаног политичког, то је константна ствар, очигледно, самодовољна од средине 90-их, када су Сједињене Америчке Државе преузеле на себе специјалну улогу у сукобу у Босни и Херцеговини од активног миротворства 1993-1994. године ка отвореном војном интервенционизму и уништавању војног потенцијала босанских Срба у августу-септембру 1995. године. Агресија из 1999. године може се тумачити као наставак уништавања србског војног потенцијала“, објаснио је Пивоваренко на округлом столу на тему „Сједињене Америчке Државе на Балкану 20 година након бомбардовања“, преносе РИА Новости.

Како је напоменуо експерт, америчко присуство на Балкану 2000-их се мало смањило, али су у последњих пет година Сједињене Америчке Државе повећале своје присуство у региону. Тако се, осим Србије и Црне Горе, амерички утицај проширио и на Албанију и Македонију.

„Сада Сједињене Америчке Државе повећавају своје присуство и формирају својеврсни Југоисточни бастион, где ће користећи се слабошћу Европске уније настојати да играју водећу улогу, покушавајући да спасу овај регион од онога што се назива погубним спољним утицајем. У хуманитарном плану у овај утицај могу се сврстати тероризам и проблеми избеглица, а у политичком — утицај спољних сила, као што су Турска, Кина и Русија. Сједињене Америчке Државе, такође, покушавају да мобилишу савезнике у Средњој Европи, а посебно у Пољској“, истакао је Пивоваренко.

Према његовом мишљењу, сада главни противник Сједињених Америчких Држава на Балкану није Русија, већ Турска и Кина, а осим тога, Сједињене Америчке Државе се опиру Европској Унији.

„Наредне две године биће време потраге и формирања тактичких савеза. Стабилност у региону зависиће од тога каква ће бити конфигурација односа између великих играча“, закључио је он. 


  • Извор
  • фото: U.S. Army Photo by Spc. Gyasi Thomasson / army.mil/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Неуспех Запада да обезбеди довољно оружја и новца једини је разлог зашто Украјина трпи неуспехе, тврди председник


Врховни командант НАТО снага за Европу и заповедник европске команде америчке војске Кристофер Каволи изјавио је да је НАТО донео одлуку да појача резервне снаге унутар мисије на Косову...

Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Posle veoma brzog razvoja LLM modela veštačke inteligencije (Large Language Model) u toku prošle godine, mnoge kompanije koje stoje iza ovoh softvera morale su da uvedu brojne promene.

Законодавци ће ове суботе гласати о закону о помоћи, тврди Мајк Џонсон


Запад не може да обара руске ракете, изјавио је највиши дипломата ЕУ


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА