BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

САД: Москва одговорна за дезинформације и провокације које се шире о Закону о вјероисповјести

САД: Москва одговорна за дезинформације и провокације које се шире о Закону о вјероисповјести
21.02.2020. год.


"Дезинформације које се шире о Закону о слободи вјероисповјести су намјерна провокација, за коју је прије свега одговорна Москва, рекао је у интервјуу за "Глас Америке" замјеник помоћника америчког државног секретара и специјални изасланик за Западни Балкан Метју Палмер.

Глас Америке: Црногорска влада и Србска православна црква започеле су дијалог о Закону о слободи вјероиповести који је изазвао протесте у земљи и у региону. Шта САД очекују од тог дијалога?


Палмер: Ми очекујемо да ће разговор бити отворен и транспарентан, вођен у доброј вјери, а са циљем да се дође до разумјевања о томе како се овај закон може примијенити, а да заштити интересе црногорске владе, грађана Црне Горе, али и легитимне интересе СПЦ.



Глас Америке:
Да ли ће САД посредовати у дијалогу у неком тренутку, јер обе стране за сада чврсто остају при својим позицијама?

Палмер:
Дијалог је тек почео, премијер Марковић и митрополит Амфилохије су се тек састали 14. и то на Дан заљубљених, Светог Валентина, то мора да је добар знак. Надамо се да ће процес добити на замаху, а ми ћемо наставити да држимо отворени канал комуникације са свим странама и да се залажемо за компромис и дух сарадње, док они раде на проналажењу мирољубивог рјешења.



Глас Америке:
СПЦ тврди да је закон дискриминаторан и да је циљ да се одузме имовина цркве, а црногорска влада то демантује. Да ли САД верују да је закон дискриминаторан и да му је циљ да се ослаби утицај СПЦ у Црној Гори?

фото: © Борис Мусић / Митрополија

Палмер: Видјели смо мишљење Венецијанске комисије о закону. Јако је важно да иза разумјевања између владе и цркве о том како ће закон бити примијењен у пракси и шта то значи у практичном смислу. Надамо се да ће овај дијалог премијера и митрополита довести до узајамног разумјевања.

Глас Америке: Али САД не заузимају никакав став о закону и о његовом садржају?


Палмер:
Kако разумијемо, закон сам по себи је у складу са црногорским обавезама, као кандидата за чланство у ЕУ, многе европске државе имају сличне такве законе. Размијемо забринутост коју изражава СПЦ и важно је да о томе разговарају влада и црква и да се смире тензије које је овај закон изазвао и да се елиминише ризик од насиља на улицама.


фото: © Борис Мусић / Митрополија

Глас Америке: Закон је изазвао тензије између Црне Горе и Србије, било је веома оштре реторике српких званичника, како то видите?

Палмер: Било је много дезинформација око закона и спора између владе и СПЦ. Јако смо забринути када чујемо шта долази из руских извора који често користе српске посреднике. Многи извештаји које су урадиле компетентне, професионалне и озбиљне институције у ЦГ, идентификовали су огроман број намерних дезинформација, лажних вести емитованих са намером подизања тензија, да се ово претвори у етничко питање између Срба и Црногораца, када га не треба гледати као етничко питање. То је намерна провокација и сматрам да одговорност за то највише лежи на Москви.


Глас Америке:
Да ли Русија користи СПЦ за промовисање својих интереса и изазивање подјела у Црној Гори и у региону?

Палмер: Сигурно мислим да је то ризик. Руси виде овај закон као рањиву тачку коју могу да искористе, као прилику да направе раздор између Србије и Црне Горе, да повисе тензије. Русија, која одбија да прихвати реалност у Европи после Хладног рата , види ситуацију у којој постоји велика напетост као нешто нешто што је њен стратешки интерес на Западном Балкану , а то је супротно од онога што желе да виде Сједињене Државе. Ми желимо да видимо мир, хармонију и сарадњу у региону, где земље сарађују да би превазишле разлике. Руси свакодневно раде на томе да продубе и повећају те разлике и пођеле



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Борис Мусић / Митрополија/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Интензитет инсистирања на невиности Украјине је необичан, изјавио је руски министар спољних послова


„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу

Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...


Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА