BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Суд у Загребу осудио Мартића и Челектића за гранатирање Загреба

Суд у Загребу осудио Мартића и Челектића за гранатирање Загреба
11.03.2020. год.


Жупанијски суд у Загребу објавио је у уторак пресуду по којој су Милан Мартић и Милан Челекетић криви за гранатирање Загреба, Карловца и Јастербарског 2. и 3. маја 1995. године.

Челекетић, који живи у Србији, кажњен је затворском казном од 20 година, јер је проглашен кривим за ракетирање Загреба и Карловца, док је Мартићу, који издржава казну након пресуде Хашког суда у Естонији изречена казна од седам година. Суд је, наиме, узео у обзир да је за ракетирање Загреба Мартић већ осуђен у Хагу, преносе
Новости.

У образложењу пресуде Мартићу каже се да су последице гранатирања Карловца биле много мање него Загреба, а обојица су ослобођени оптужбе да су водили акцију ракетирања Јастребарског, где није било људских жртава.


Оптужница је подигнута још 2003. године, а пресуда је тек сада изречена.

Некадашњи министар унутрашњих послова САО Крајине, а од почетка 1994. и председник Републике Српске Крајине, Милан Мартић, предао се 2002. године Хашком трибуналу који га је, претходно, оптужио за наводне злочине почињене током постојања Републике Српске Крајине.

Пет година касније, 12. јуна 2007, Хашки трибунал је Мартића осудио на 35 година затвора. Проглашен је кривим за "прогон, убиства, притварање, мучење, нехумана дела, окрутно поступање, нападе на цивиле, депортације и присилно премештање несрбског становништва, безобзирно разарање насеља и верских објеката и пљачку имовине Хрвата и Бошњака у РСК, Цазинској крајини и Загребу". Казну издржава у затвору у Естонији.


Милан Челекетић

У време грађанског рата у СФРЈ, Милан Челекетић (74) је од 1990. до 1992. године био начелник штаба 265. механизоване бригаде у Бјеловару, а потом командант 16. М
оторизоване бригаде 5. Корпуса која је престанком постојања ЈНА постала 16. крајишка моторизована бригада 1. Крајишког корпуса Војске Републике Српске. На челу 18. Западнославонског корпуса био је од јануара 1993. до фебруара наредне године. Потом је до 17. маја 1995. био начелник штаба и командант Главног штаба Српске војске Крајине. Од 1995. живи у Србији.

Загребачки суд је констатовао да Челекић није до сада изручен Хрватској, али се очекује да ће такав захтев Београду уследити после ове пресуде, будући да Челекетић живи у Србији.

Новости


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: Снимак екрана / Јутјуб / AP/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу

Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу


Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА