BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Ђукановић: СПЦ би да управља Црном Гором, да јој одређује карактер и будући развој

Ђукановић: СПЦ би да управља Црном Гором, да јој одређује карактер и будући развој
18.05.2020. год.
Део обраћања јавности председника Црне Горе Мила Ђукановића


"Црна Гора најдубље вјерује да је пут у НАТО и ЕУ то пут у поузданију стабилност без које нема динамичног и квалитетног економског и демократског развоја. Зато се и не премишља. И када у ЕУ и НАТО видимо реалне слабости, знамо да је припадност тим савезима једини могући пут изласка из стања перментне нестабилности и заосталости. Штавише, то је пут повратка Западног Балкана својој европској кући. Пут достизања оног квалитета живота који мора припадати и нашим грађанима, као грађанима Европе 21. вијека.


Све остало су илузије. И бездушне игре великих који нам још једном демонстрирају увјерење да им величина даје право да се поигравају судбинама малобројних и неразвијених.


Зато пажљиво креирамо и реализујемо политику учвршћивања стабилности уз истовремене напоре на модернизацији црногорског друштва. Оптерећени насљеђем дубоко укоријењених подјела у њему. И, дакако, свјесни да превазилажење тих подјела тражи вријеме. Јер, еманципација је процес који захтијева истрајност и пажљиво управљање. Но, уважавање наслијеђених разлика и пажљиво управљање нужним промјенама не значи и колебљивост и посустајање пред отпорима европеизацији црногорског друштва. Свака неодлучност поводом стратешког курса кретања савремене Црне Горе значила би продужетак лутања, заостајања, вјероватно и фаталног кашњења у потреби да постанемо дио развијеног демократског свијета.


Једино у том контексту видим и узавреле неспоразуме на тему односа Државе и цркве. Није ту ријеч о закону, нити о имовини, јер и тај закон и укупна правна и демократска пракса, данас свакоме, дакле и вјерским заједницама, обезбјеђује поуздану имовинску заштиту пред националним и европским правосудним институцијама.


Ријеч је о другом. Да ли је Црна Гора у стању да успостави владавину права која није само императив европске интеграције, него, превасходно нормалног и цивилизованог живота у нашој држави? 


Или, постоје субјекти друштва који имају ексклузивна права, као што је случај са СПЦ, која би да управља Црном Гором, да јој одређује карактер и будући развој? Прецизније, да ли је Црна Гора демократско мултиетничко друштво, или средњевјековно теократско, србско, како нас подучавају црквени великодостојници. Да ли је Црној Гори мјесто у Европи, тиме и у западној хемисфери, или на супротној страни? Из тога, логично, и да ли Црна Гора треба да постоји, будући да је већ направила толико „погрешних“ избора у ових 14 година, или неко други треба да доноси одлуке у њено име? И не мање важно - треба ли Црна Гора да остане непоколебљива у одбрани тековина антифашизма, или ће прихватити самозване месије који нам се препоручују да мире живе и мртве? Да, ако добро читам, мире фашисте и антифашисте. Мој одговор је кристално јасан. Црна Гора није непромишљено изабрала. Наш избор је независност и сувереност.


Наш избор је мултиетничност. Наш избор је европски систем вриједности. Наш избор је НАТО као гаранција стабилности. Наш избор је заштита и афирмација људских права и слобода, укључујући и слободу вјероисповијести. При чему свака вјерска заједница може бити само равноправна са другима и само дио друштва, а не пандан држави. И наш избор је заувијек што год видјели у нашем окружењу – антифашизам као непролазна вертикала хиљадугодишњег црногорског трајања.", наводи се у делу обраћања јавности председника Црне Горе Мила Ђукановића. 


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: predjsenik.me/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Fotografija i sam pojam 'fotografisati' dobili su neko drugačije, potpuno novo značenje. I dok su nekada dva ili tri filma, što je maksimalno oko sto fotografija, 'trajali' celo letovanje...


Posle veoma brzog razvoja LLM modela veštačke inteligencije (Large Language Model) u toku prošle godine, mnoge kompanije koje stoje iza ovoh softvera morale su da uvedu brojne promene.

Законодавци ће ове суботе гласати о закону о помоћи, тврди Мајк Џонсон


Запад не може да обара руске ракете, изјавио је највиши дипломата ЕУ

Ко смо ми? Завичајно удружење "Хаџи Продан" основало је неколико е



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА