BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Амерички специјалне снаге тајно активне у готово половини Африке, открива нови извештај, док се као претње наводе Кина и Русија

14.08.2020. год.


Амерички специјалне снаге делују у 22 афричке државе, што континент представља други по величини по војној заступљености после Блиског истока, открива нови извјештај. Локални становници и америчка јавност углавном нису упознати са обимом америчке војне присутности на континенту.

Када су 2017. године у заседи у Нигеру убијена четири припадника америчке војне службе, то је изненадило многе, укључујући чак и чланове Одбора за оружане службе Сената САД, који нису били свесни да се тамо налазе америчке снаге.

Рапоређивање америчких снага иза очију јавности учестали су као никада у Африци. Прошле године су у 22 афричке државе биле присутне елитне снаге за специјалне операције, укључујући де факто борбене мисије, наводи Гардиан.

Прошле године, неке од најелитнијих борбених трупа Пентагона биле су присутне у Алжиру, Боцвани, Буркини Фасо, Камеруну, Капе Вердеу, Чаду, Обали Слоноваче, Џибутију, Египту, Етиопији, Гани, Кенији, Либији, Мадагаскару, Малију, Мауританији, Нигеру, Нигерији, Сенегалу, Сомалији, Танзанији и Тунису.

Са трупама на земљи у готово половини оф 54 афричке земље, на континенту је распоређено преко 14 процената америчких специјалних снага. Ово је највећа концентрација америчких снага у свету, осим Блиског Истока, наводи се у извештају.


Неке од америчких мисија у Африци имају за циљ обуку локалних снага, док друге укључују директну борбу. Означене као "ААА" или "саветуј, помаж и прати" од стране америчког АФРИЦОМ-а (Афричка Команда САД-а), ове мисије могу бити прилично ризичне за америчке војнике. 2017. године, амерички маринац је убијен у Сомалији, помажући локалним снагама у нападу на војни камп. Команда је признала да је извела 70 таквих мисија у источној Африци у 2018. години, 46 у 2019. и седам током 2020. до јуна.

Неке владе са којима је америчка војска одлучила да сарађује, пружа обуку, извршиле су грозне злочине. У Буркина Фаси, САД обучавају снаге безбедности у операцијама против побуњеника. Хјуман рајтс воч је у јулу објавио да постоје снажни докази да су владине снаге биле умешане у масовна убиства у граду Џибо на северу земље.

Постоји забринутост што се стална војна помоћ Вашингтона ауторитарних влада у Африци доживљава као легитимисање њихових злоупотреба. Недостатак транспарентности у афричким операцијама и од стране САД-а и земаља домаћина допринео је овом проблему, наводи се у извештају.

Амерички војни званичници наводе да је присуство у Африци "лагано и релативно јефтино", каже командант АФРИЦОМ-а генерал Стивен Товнсенд, упирући прстом у земље попут Кине и Русије, оптужујући их да се мешају у афричке послове.

Прошле године Пентагон је има преко двадесет база широм континента. Кина има једну базу у Џибутију, коју је отворила 2017. године. Русија нема базу у Африци, мада разговара о могућем закупу аеродрома на северозападу Египта.

Извор: Восток / РТ


  • Извор
  • Танјуг
  • / vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Високи званичник те милитантне групе изјавио је да ће се она претворити у чисто политичку странку ако Палестинци добију своју државу


ЕУ мора да докаже да није вазал Сједињених Држава, изјавио је француски председник у уводном говору


Динамика бојног поља значајно се променила у корист Русије, рекли су званичници Беле куће

Руске трупе су, након успеха у Очеретину, успеле да развију свој успех још даље. Јуришне групе Оружаних снага Русије из састава 15. моторизоване бригаде и батаљона специјалних с


Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА