BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Кина покренула мисију са посадом за тестирање основне базе будуће космичке станице

РТ: Кина покренула мисију са посадом за тестирање основне базе будуће космичке станице
17.06.2021. год.


Ракета која носи космичку летелицу "Шенжоу 12" са три кинеска космонаута лансирана је из кинеске Унутрашње Монголије у историјском лансирању које је кључно за завршетак кинеске космичке станице.

Кинеска ракета "Лонг марч 2ф" полетела је из Центра за лансирање сателита Јиукуан на северозападу Кине у 9.22 по локалном времену. Космика летелица "Шенжоу 12" са тројицом космонаута послата је на најдужу мисију са људском посадом до сада и прву мисију са посадом у последњих пет година.


Тројица космонаута: Ни Хаишенг, Лиу Боминг и Танг Хонгбо, требало би да проведу три месеца тестирајући различите карактеристике главне компоненте кинеске космичке станице, која је још увек у изградњи.


Трио ће радити на капсули "Тјанхе" (хармонија небеса), првом модулу будуће станице, лансираном у априлу.


Говорећи уочи лансирања, командант мисије Хаишенг објаснио је да ће космонаути започети „читав низ дијагностичких тестова на кључној технологији и експериментима“ након што су модул претворили у прави „дом“ за будуће мисије.


Иако је лансирање модула величине аутобуса прошло без проблема, ракета "Лонг марч 5Б" која га је извела у орбиту нашла се на насловима прошлог месеца, што је изазвало дивље и међународну хистерију након што је откривено да њен одвојени степен слободно пада на Земљу око 15.000 миља на сат.

У покушају да ублажи забринутост због ракете, помоћник директора Кинеске космичке агенције Ји Киминг рекао је новинарима да ракета неће представљати никакву опасност, инсистирајући на томе да ће изгорети много пре него што постане претња.

Данашње лансирање је треће од 11 планираних мисија потребних за завршетак прве кинеске космичке станице. Лансирања ће бити распоређена током периода од 18 месеци.

Када буде завршена, постће тек друга космичка станица тренутно у функцији, заједно са већ помало времешном Међународном космичком станицом (МКС).

Извор: РТ


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © REUTERS/Carlos Garcia Rawlins / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство


Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА