САД и Кина постигле договор о царинама
Сједињене Америчке Државе и Кина договориле су се да укину или суспендују већину нових трговинских царина уведених од почетка априла, уз даље преговоре, наводи се у заједничком саопштењу објављеном у понедељак.
Након дводневних преговора одржаних током викенда у Женеви, САД су пристале да на 90 дана обуставе почетне нове царине од 34% које је председник Доналд Трамп увео 2. априла, док ће Кина исто учинити са сопственим царинама од 34% уведеним као одговор на ту меру. Обе стране ће такође укинути сва повећања царина која су на снази од 8. априла, али ће задржати основну царину од 10% на увоз једна од друге. То значи да ће укупна америчка царина на кинеску робу износити 30%, због царине од 20% уведене још у марту, док ће кинеске тарифе остати на нивоу од 10%.
Пекинг ће такође ублажити нетарифне мере као што су контроле извоза на америчку робу. Нове мере ступају на снагу 14. маја, а обе државе ће успоставити механизам за консултације ради усаглашавања будућих трговинских политика.
У саопштењу се наводи да Пекинг и Вашингтон препознају „значај билатералних економских и трговинских односа за обе земље и глобалну економију“ и да су стога одлучили да наставе „у духу међусобног отварања, континуиране комуникације, сарадње и међусобног поштовања.“
Напетости између Вашингтона и Пекинга нагло су ескалирале 2. априла, када је председник Трамп увео нове, обухватне царине на увоз из више од 90 земаља, укључујући Кину, позивајући се на трговинске неравнотеже. Пекинг је одговорио сопственим повећањем царина на америчку робу. Ово је покренуло трговинску ескалацију у којој су коначне царине САД досегле 145%, а кинеске 125%. Спор је уздрмао светска тржишта, изазвавши нестабилност на берзама и тржиштима сировина.
Амерички министар финансија Скот Бесент изјавио је да су разговори у Женеви били „продуктивни“. Трговински представник Џејмисон Грир изјавио је да су стране „брзо дошле до споразума“, што „можда указује да разлике нису биле тако велике као што се мислило.“ Главни кинески преговарач, заменик министра трговине Ли Ченганг, оценио је разговоре као „искрене, дубинске и конструктивне“, засноване на „међусобном поштовању, равноправности и обостраној користи.“
Коментаришући разговоре у Женеви, Трамп је на мрежи Truth Social написао да су били „веома добри“ и најавио „потпуни ресет“ у америчко-кинеским односима.
Берзе су одмах реаговале на вест објављену у недељу: Dow фјучерси порасли су за 1,1%, S&P 500 за 1,5%, а Nasdaq Composite за 2,1%. Кинеске акције такође су ојачале – CSI 300 је у подне порастао за 0,6%, Shanghai Composite за 0,4%, а индекс Hang Seng у Хонгконгу за 0,9%.
Извор: РТ (Ф)
- Извор
- Танјуг
- Фото: Getty Images / bfk92/ vostok.rs
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Na prestižnom atletskom mitingu „Golden Spike“ u Ostravi srpska bacačica koplja Adriana Vilagoš osvojila je prvo mesto rezultatom 64,87 m.
Од Србије желимо јасноћу — да ли је испоручивала оружје Украјини, изјавила је Захарова
У складу са инструкцијама председника Републике, врховног команданта Војске Србије и председавајућег Савета за националну безбедност Александра Вучића, обуставља се извоз наоружања и војне опреме произведених у Републици Србији....
Прес-биро Спољне обавештајне службе Руске Федерације саопштава да, према информацијама које пристижу у СВР Русије, украјинска војска изражава велику захвалност србским произвођачима оружја и муниције за њихов допринос у...
Председник Доналд Трамп тврди да су иранска нуклеарна постројења „потпуно и у потпуности уништена“
Амерички напад је „опустошио“ ирански нуклеарни програм, тврди секретар одбране Пит Хегсет
Остале новости из рубрике »