BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Пронађене грађевине и рушевине из времена Маја у прашуми у Гватемали

Пронађене грађевине и рушевине из времена Маја у прашуми у Гватемали
04.02.2018. год.


Више од 60.000 грађевина и рушевина из времена Маја пронађено је у прашуми у Гватемали. Научници су ласерском технологијом открили цело подручје објеката испод прашуме и крошњи дрвећа, укључујући куће, палате, путеве и одбрамбене фортификације.

На том подручју, у близини већ познатих мајанских градова, живело је неколико милиона Маја више него што је утврђено у ранијим истраживањима, јавио је Би-Би-Си.

Научници су регистровали више од 2.100 квадратних метара у северном Петену. Они су користили револуционарну технологију „Лидар“, која открива археолошке локације скоро невидљиве голом оку.


„Слике те технологије показале су да је цео регион био систем насеља чији су обим и густина популације у великој мери потцењени“, рекао је Томас Гарисон, археолог са колеџа Итака.

Мајанска цивилизација, која је била на врхунцу пре око 1.500 година, покривала је подручје два пута веће од средњовековне Енглеске са популацијом од око пет милиона људи.

„Са овом новом технологијом верујемо да је овде живело између 10 и 15 милиона људи“, рекао је Франциско Естрада Бели, археолог са Универзитета Тулан, додајући да су многи живели у нижим, мочварним подручјима за које се до сада сматрало да су потпуно неподесна за живот.

Већина од 60.000 грађевинских структура биле су камене платформе које су подржавале мајанске куће, које су већином биле од прућа и сламе.

Једно од посебно интересантних налаза је пирамида од седам спратова, покривена у вегетацији, која се практично стопила са џунглом.

 



  • Извор
  • фото: twitter.com/wildbluemediatv/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство


Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА