BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Електронске цигарете штетне колико и класичне

Електронске цигарете штетне колико и класичне
26.08.2019. год.
Најновија истраживања показала да не постоји здравија верзија конзумирања „дувана” и да дим обичне и е-цигарете шкоде плућима на исти начин


Eлектронске цигарете могу да нашкоде укупном здрављу потрошача на готово исти начин као и класичне цигарете, показало је најновије истраживање Универзитета за заштиту здравља Северне Каролине. Иако се до скоро веровало да су електронске цигарете заправо здравија верзија уживања у дувану и да пушачима могу да помогну да се ослободе ове лоше навике, научници сада тврде супротно. Студија је, како преносе светски медији, открила да је емфизем плућа подједнако могућ и код једних и код других пушача. Истраживачи су, како се наводи, истраживање засновали на узорковању плућне течности за три различита ензима протеазе код пушача цигарета, е-цигарета и непушача. Будући да су претходне студије показале да пушачи имају већи ниво ових ензима, што може да доведе до емфизема плућа, истраживачи су желели да то поново провере у три различите групе како би видели како електронске цигарете утичу на рад плућа потрошача. Установљено је да непушачи имају нормалне нивое ових ензима и да нису под повећаним ризиком од болести плућа, али је код пушача ситуација била другачија.


– Дим електронске и класичне цигарете утичу на плућа на исти начин, што упућује на закључак да е-цигарете представљају подједнак ризик за развој болести као и обичне цигарете, наводи се у овом истраживању. Амерички центри за контролу и превенцију болести одмах су објавили план даљих активности будући да је потврдђено да електронске цигарете имају директну везу с плућним болестима. Иначе, у више америчких држава је у последњих неколико месеци пријављено на десетине случајева где су млади оболели од плућних болести. Случајеви су били слични, а оно што све пацијенте повезује јесте то да су конзумирали електронске цигарете.

У свету данас има више од милијарду пушача, од којих 80 одсто живи у слабије развијеним земљама. Светска здравствена организација, с друге стране, упозорава да више од седам милиона људи сваке године умире због коришћења дувана, од чега је 890.000 смртних случајева повезано с изложеношћу дуванском диму, а не с директном употребом дувана.

Према подацима Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут” из 2018. године, трећина (38 одсто) пунолетних грађана Србије пуши свакодневно, барем једну цигарету конзумира сваког дана, а 13 одсто пунолетних грађана се ослободило ове лоше навике.

– Највећи проценат пушача (41 одсто) налази се у старосној групи од 45 до 59 година, а највећи број свакодневних пушача (44 одсто) у категорији је незапослених. У Србији у мање од петине домаћинстава пушење није дозвољено, док је у чак 39 одсто њих дозвољено у свим просторијама, што је мање у односу на ранији период, наводи се у овом извештају.

Иначе најновији подаци показују да је око три четвртине пунолетних грађана Србије, пушача и непушача, изложено дуванском диму у кући пријатеља или рођака (76 одсто). Више од трећине становништва (34 одсто) каже да је изложено дуванском диму и на послу упркос забрани пушења на радном месту, док је 73 одсто њих угрожено и на местима на које излазе.

Истраживање Института за јавно здравље Србије показало је да велика већина становника (чак 90 одсто) свесна да су пушење и дувански дим штетни по здравље и да пушачи треба да воде рачуна где ће запалити цигарету да не би угрозили здравље других људи. Велики проценат (86 одсто) зна да је пушење значајан узрочник малигних болести, можданог удара и болести срца.

Већина становништва Србије подржава (у потпуности или делимично примену важећег Закона о изложености становништва дуванском диму, а само 11 одсто грађана сматра да се овај Закон у потпуности поштује.

Стручњаци упозоравају да не постоји безбедан ниво излагања дуванском диму, па ефикасна заштита подразумева потпуну елиминацију дуванског дима из сваког затвореног јавног и радног простора, јер само окружење 100 одсто без дуванског дима може да заштити људе од штетног дејства састојака дуванског дима.

Јелица Антељ, Политика


  • Извор
  • фото: © РИА Новости / Александр Вильф/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство


Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА