BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русија следеће године лансира аутоматску станицу на Месец

Русија следеће године лансира аутоматску станицу на Месец
01.05.2020. год.


Слетање прве аутоматске станице у историји модерне Русије на Месец планирано је за средину октобра 2021. године, наводи се у саопштењу „Роскосмоса“.

Раније, шеф Оделења за нуклеарну планетологију Института за космичка истраживања Руске академије наука, Игор Митрофанов рекао на састанку Космичког савета Руске академије наука да је лансирање станице Луна-25 планирано за 1. октобар 2021. године.

„У зависности од датума лансирања одлучићемо се за једну од две опције лета – у трајању од 4,5 или 5,5 дана. Претпоставља се да ће припремне операције на Месечевој орбити трајати око пет дана“, наводи се у саопштењу, преносе РИА Новости.



"Дакле, укупно време од лансирања до слетања на Месец трајаће око 10 дана", додаје се у саопштењу.

Последња совјетска интерпланетарна аутоматска станица била је "Луна24", лансирана 1976. године. Русија у својој историји још није послала космичку летелицу на Месец.

За слетање "Луне 25" изабране су две области у близини јужног пола Земљиног сателита - главна и резервна. Прва се налази северно од кратера Богуславски, а други југозападно од кратера Манзини.

Да би мисија успела, апарат Луна-25 мора да слети у једно од ових подручја унутар круга 15 до 30 километара одабраног подручја. Након слетања, он ће спровести научна истраживања о својствима и саставу тла, измерити његове механичке карактеристике и истражити поларну егзосферу Месеца.

Раније у поларној регији космичке летелице нису слетале. Све совјетске и америчке мисије, као и апарати других земаља, слетали су у умереним ширинама или у подручје екватора.



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © РИА Новости / Максим Блинов/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство


Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА