BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

„Роскосмос“ почео рад на мотору ракете за вишекратну употребу

„Роскосмос“ почео рад на мотору ракете за вишекратну употребу
11.11.2020. год.


Пројектни биро за хемијско инжењерство "Исаев" (део Роскосмоса) започео је стварање мотора ракете за вишекратну употребу "Крило СВ", саопштила је за РИА Новости прес служба предузећа.

У априлу 2018. године шеф "Роскосмоса" Дмитриј Рогозин, који је тада био заменик премијера, рекао је да Русија због свог географског положаја не треба да створи ракете попут Илона Муска, већ да треба да користи шему за повратак крилатих летелица. Према његовим речима, "Спејс икс" лансира ракете са рта Канаверал и „хвата“ морске платформе, али у руским условима таква платформа не може да постоји. У октобру 2019. поновио је исту идеју. У априлу 2020. године Рогозин је такву ракету назвао ефикаснијом од Маскове "Фалкон 9".


"У складу са пројектним задатком Биро за хемијско инжењерство "Исаев"  је 2. новембра лабораторија Фондације за напредна истраживања на развоју криогеног мотора почека је рад на експерименталном демонстратору вишекратних ракетних јединица "Крило СВ"“, саопштила је агенцији прес служба.


Главни извршилац пројекта је "ЦНИИМАШ". Такође је одговоран за укупан развој ракете. Раније је објављено да би ракетни мотор могао да носи име „Вихор“.

Рад на пројекту ракете "Крило СВ" започео је пре неколико година, а у фебруару 2020. године започео је развој демонстратора лета. Летачки тестови демонстратора, односно његово прво пуноправно лансирање, заказани су за 2023. годину. Након испитивања, донеће се одлука о стварању ракете.

"Крило-СВ" вишстепена лака ракета за вишекратну употребу. Ракета ће бити дугачка шест метара, пречник 0,8 метара. Ракета ће путовати хиперсоничном брзином - до 6 махова. Планирано лансирање ће се извести са полигона Капустин Јар према Каспијском мору. Претпоставља се да ће се након одвајања другог степена, који ће наставити лет са сателитом, први степен за поновну употребу вратити на космодром користећи авионски мотор.

 



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © ФПИ/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство


Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА