BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

„Роскосмос“ склопио уговор за развој космичког нуклеарног тегљача за летове на Месец

„Роскосмос“ склопио уговор за развој космичког нуклеарног тегљача за летове на Месец
14.12.2020. год.


Руска космичка агенција „Роскосмос“ склопила је уговор вредан 4,2 милијарде рубаља (око 47 милиона евра) за развој идејног пројекта свемирског нуклеарног тегљача „Нуклон“ за летове на Месец, Јупитер и Венеру, наводи се у документима објављеним на сајту јавних набавки.


Споразум између „Роскосмоса“ и конструкторског бироа из Санкт Петербурга „Арсенал“ склопљен је 10. децембра. Планирано је да се израда идејног пројекта за „свемирски комплекс са транспортно-енергетским модулом на бази нуклеарне електране“ заврши до јула 2024. године.

На изради елемената нуклеарног тегљача на бази транспортно-енергетског модула са мегаватном нуклеарном електраном ради се од 2010. године. На међународном авио-космичком салону МАКС-2019 први пут је приказана макета, а ове године и тродимензионална графика рада тегљача у свемиру.

Како је у јануару рекао заменик генералног директора „Роскосмоса“ Јуриј Урличич, планирано је да се свемирски нуклеарни тегљач лансира у орбиту 2030. године у циљу тестирања лета. Након тога је планирана серијска производња и комерцијална употреба.

Према речима директора Института за свемирска истраживања Руске академије наука Анатолија Петруковича, научници ће следеће године почети да разрађују конкретне опције за употребу нуклеарног тегљача. Један од могућих пројеката је узимање узорака земљишта са једног од Јупитерових сателита.

Раније је саопштено да амерички Конгрес планира да уведе санкције компанијама „Роскосмоса“ које раде са радиоактивним материјалима, укључујући и пројекат свемирског „нуклеарног тегљача“.

Извршни директор „Роскосмоса“ Александар Блошенко објавио је да ће космички нуклеарни тегљач „Нуклон“ моћи да лети са Венере до Јупитера у једној мисији, а већ прво лансирање сонде постаће пуноправна научна мисија.


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © NASA/Роскосмос/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство


Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА