BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

„Роскосмос“ пустио у рад сателит за праћење арктичке климе

„Роскосмос“ пустио у рад сателит за праћење арктичке климе
07.09.2021. год.

Летна испитивања првог руског сателита "Арктика М" за праћење климе арктичког региона су завршена, космичка летелица је пуштена у рад, наводи се у саошптењу "Роскосмоса", преносе РИА Новости.


"Државна комисија је размотрила резултате летних испитивања, одлучено је да се испитивања заврше, препоручено је да се систем `Арктика М` са космиком летелицом `Арктика М` број 1 пусти у рад", наводи се у саопштењу.

Први сателит, "Арктика-М", лансиран је у фебруару 2021. године. Апарат са предвиђеним веком трајања од седам година направљен је у НПО "Лавочкин". Намењен је за кориштење у оперативној метеорологији, хидрологији, агрометеорологији, праћењу климе и животне средине у арктичком региону. Сателит је опремљен са два мултиспектрална уређаја за скенирање који ће направити мултиспектралне слике облака и Земљине површине у видљивом и инфрацрвеном дијапазону.

Осим тога, "Арктика М" поседује хелиогеофизички апарат за праћење и предвиђање активности соларних пражњења и услова зрачења у космосу око Земље, као и опрему за пренос метеоролошких информација и сигнала за систем спасавања.

Руска орбитална групра за праћење климе и животне средине у арктичком региону састојаће се од два сателита "Арктика М". Ово ће омогућити целодневно праћење Земљине површине и мора Арктичког океана у свим временским условима. Лансирање другог сателза заказано је за 2023. годину, а још три сателита за 2024.-2025. Након 2025. године замениће их пет сателита нове генерације "Арктика МП".


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © РИА Новости / Илья Тимин/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство


Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА