BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Космичка летелица са посадом први пут пристала до модула „Наука“ на Међународној космичкој станици

Космичка летелица са посадом први пут пристала до модула „Наука“ на Међународној космичкој станици
28.09.2021. год.


Летелица са људском посадом "Јуриј Гагарин", односно "Сојуз МС-18" пристала је на вишенаменски лабораторијски модул "Наука". 

Ово је прва космича летелица са људском посадом која пристала на модул "Наук" који допремљен на Међународну космичку станицу 29. јула. На броду су руски космонаути Олег Новицки и Петер Дубровник, као и амерички космонаут Марк Ванде Хај. Пристајање је извршено у мануелном режиму.


"Роскосмос" је навео да је овог пута аутономни лет космичке летелице трајао 42 минута.



Како је раније објашњено у државној корпорацији, операција је била неопходна да би се ослободила прикључна станица модула "Рассвет", до које би 5. октобра требало да пристану космича летелица "Сојуз МС-19" са људском посадом са космонаутом Антоном Шкаплеровим, глумицом Јулијом Пересилд и редитељем Климом Шипенком.

Подсетимо, модул „Наука“ је пристао на Међународну космичку станицу 30.07.

"Наука" је први руски сегмент после 11 година који је послат на Међународну космичку станицу. Последњи је био мали истраживачки модул „Расвет“, лансиран 2010. године.



"Наука", која ће се користити за експерименте, такође може да генерише кисеоник за шест особа, као и да регенерише воду из урина. 
 
На модул је прикључена такозвана европска роботска рука (ЕРА) која може помоћи у инсталирању и замени компоненти МКС-а без потребе за изласком у отворени космос.
 
"Модул `Наука` се налазити испод сервисног модула `Звезда` и намењен је за примену руског програма научних и примењених истраживања и експеримената“, наводи се у саопштењу "Роскосмоса".
 



Модул је направљен од нерђајућег челика, легуре алуминијума и кевлара.

Раније ове године, шеф "Роскосмоса" Дмитриј Рогозин открио је да ће се Москва повући из пројекта Међународне космичке станице 2025. године и направити своју космичку станицу ако САД наставе да уводе санкције против руског космичког сектора. Председник Владимир Путин већ је потписао пројекат за орбиталну станицу само за Русију, која би се састојала од три до седам модула.




  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Космонавт Роскосмоса Олег Новицкий/Пресс-служба ГК \"Роскосмос\"/ТАСС/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Међутим, космичка питања и напори да се неутралишу претње које се могу појавити у свемирској сфери треба стално да буду у центру пажње владе, истакао је руски председник.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Агенција не жели да „друга питања“ ометају орбитално партнерство


Олег Кононенко је сада провео више времена него било ко други у орбити

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА