BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Ко је окупирао Црногорце а ко их је терао на Дедиње

Ко је окупирао Црногорце а ко их је терао на Дедиње
28.04.2018. год.
„Србијански зликовци” одмах по присаједињењу Црне Горе Србији, „натерали су Црногорце да населе места по Србији, иду у дипломатију без знања страних језика, да заузимају директорска места без дана школе”, иронично наводи историчар Предраг Марковић


Србска војска није само окупирала Црну Гору већ је натеривала Црногорце да се селе са својих дивних планина и камењара у Београд на Дедиње и у Бачку, са иронијом коментарише историчар Предраг Марковић тврдње црногорских званичника да је та војска 1918. године окупирала Црну Гору и да су билборди који славе њен ослободилачки улазак у Будву фалсификовање историје, .

Неке моје колеге виде улазак Српске војске у Црну Гору као окупацију, а не као ослобођење од Аустроугарске. Кажу треба ове године да обележимо стогодишњицу окупације Црне Горе, што је велики апсурд” казао је Марковић за Танјуг.

Наш саговорник после констатације у почетном тону да су „србијански зликовци” одмах по присаједињењу Црне Горе Србији, „натерали Црногорце да населе места по Србији, иду у дипломатију без знања страних језика, да заузимају директорска места без дана школе”, враћа се на терен историје и објашњава да су „истине ради, те 1918. године само две чете Српске војске ушле у Црну Гору.„


Једна чета је била у Котору, док је друга расута по целој Црној Гори. Вероватно је и неко из те чете стигао до Будве, али у питању су десетине људи.

Марковић напомиње да се Аустроугарска војска на крају Првог светског рата повукла из већег дела Србије Босне и Херцеговине, Војводине, Хрватске.

„На крају ратова се то тако дешава. Ми замишљамо ослобођење као неку страшно драматичну војну акцију, али то је заправо распад неке државе, власти и војске... На територију те државе која се распала дође нека друга војска и то се тако заврши. Регент Александар и српске Војводе су имале смисла за политичку умешност па су вероватно свечане уласке у црногорске градове организовали тако да у њих прво уђу њихови мештани који су се борили у Србској војсци”, напомиње Марковић.

Он каже да се слична ситуација догодило и у случају ослобођења Загреба у Другом светском рату.

„Чекало се да хрватски партизани прво уђу у тај град. Зато је Загреб последњи ослобођени град у Европи” казао је Марковић.

Према његовим речима занимљиво је да сви ти неодесничари у Европи имају аустријског канцелара Курца у глави.

„Председница Хрватске Колинда Грабар - Китаровић и премијер Андреј Пленковић, баш као и Курц су умивени и глатки, а у ствари су сви неофашисти. Ако Колинда у Аргентини велича хрватске патриоте који су се тамо склонили са Менгелеом, онда су ствари јасне.„ казао је Марковић.

Он истиче да тамо где није дошла српске војска више не постоји Македонци и Словенци.

„Македонци постоје само онде где је србски војник згазио својом „окупаторском” чизмом. У Трсту и Корушкој је некада било много више Словенаца ,а сада их једноставно нема. То је нека чудна окупација јер је онај који је окупиран постојао само захваљујући тој окупацији” казао је Марковић.

За њега нема дилеме да Србија и њена војска имају славну историју.

„Значајни догађаји су обележили ту историју, и све те увреде на рачуна наших предака имају значај зујања мува. Питање је да ли треба да одговарамо на те јефтине провокације свих из региона. Добро се зна шта је била и како је ратовала Србска војска” казао је Марковић. (Танјуг)

Политика


  • Извор
  • Српска војска у Великом рату, фото: Политика/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Чак и пре објављивања било каквих резултата истраге, западни медији су почели да извештавају да је терористичка организација Исламска Држава (ИСИЛ) одговорна за масовно убиство. Званични представници Беле куће...


Вашингтон води прокси рат у покушају да нанесе „стратешки пораз“ Москви и потребан је оштрији одговор на то

Братство: У сусрет црном датуму – 24. марту, када ће се цивилизовани свет осврнути на злочин колективног Запада над србским живљем на Балкану – БРАТСТВО корача гледајући и у...


Навршило се месец дана од последњег састанка руског амбасадора у Београду Александра Боцан Харченка и србског министра одбране Милоша Вучевића. „Братство“ у серији интервјуа са еминентним саговорницима, већ неколико...


Косово и Метохија је србско питање, али се оно не тиче само Србије, него целог Православља и уверен сам да ће суверенитет Србије на том делу територије опет бити...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА