BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Петнаест најбољих руских филмова од 2010. до 2019.

Петнаест најбољих руских филмова од 2010. до 2019.
06.01.2020. год.

Ово су најзапаженија остварења руске кинематографије у последњој деценији.

1. Легенда број 17

Биографски филм о чувеном совјетском хокејашу Валерију Харламову који је увек играо у дресу под бројем 17. Кулминација приче је окршај на леду 1972. између Канаде и СССР, и посебно прва утакмица Супер серије у Монтреалу. Није било скоро никаквих нада да ће совјетски хокејаши бити у стању да пруже отпор легендарним Канађаним, па још у гостима. Али совјетски тим је извео право чудо и победио са 7:3. Харламов је био срце тог тима.

2. О чему причају мушкарци?

Упознајте се са одличним руским хумором! О чему причају мушкарци? О женама, наравно. Причају у ствари и о послу, новцу, аутомобилима, фудбалу, али, ипак, о женама највише. Једно је сигурно, из тих разговора многе жене сазнаће нешто ново о себи...

Постоји и други део филма „О чему још причају мушкарци?”

3. Hardcore Henry

„Hardcore Henry“ је филм дебитанта Иље Најшулера са Шарлтом Коплијем, Тимом Ротом и Данилом Козловским. То је ефектан акциони филм са пуно крви, који је од прве до последње сцене снимљен „субјективном камером” (тј. радња се приказује из првог лица). Продуцент је чувени редитељ Тимур Бекмамбетов, а филм је снимљен у Москви..

4. Јелке чупаве

Филм већ поменутог и познатог у Холивуду редитеља и продуцента Тимура Бекмамбетова садржи неколико прича о томе како се уочи Нове године захваљујући теорији „шест познанстава“ могу остварити и највеће маште. После легендарне „Ироније судбине“ Елдара Рјазанова ово је најбољи руски новогодишњи филм.

5. Посада

Филм „Посада” је уникат у руској кинематографији, у том смислу што се ради о технички захтевном блокбастеру снимљеном у маниру најбољих холивудских „филмова катастрофа”. То је прича о путничком авиону који узлеће са аеродрома у пламену на вулканском острву у покушају да спасе људе који су се тамо нашли. Напета радња се развија и уз помоћ маркантних карактера. Трочасовни акциони филм коштао је само 10,3 милиона долара, а у руским биоскопским дворанама је био конкуренција холивудским блокбастерима – одгледало га је око 5,5 милиона људи, што је за руске биоскопе импозантна цифра.

6. Виј

Заснован је на фантастичној (хорор) причи Николаја Гогоља. Британски картограф Џонатан Грин неочекивано доспева у удаљено село у западној Украјини у 18. веку. Ту доживљава необјашњиве догађаје и сусреће страшна бића из локалног фолклора. Снимљен је и наставак филма под називом „Виј 2: Пут у Кину”. У овом филму Џејсону Флемингу и Чарлсу Денсу који играју у првом делу придружили су се Џеки Чен и Арнолд Шварценегер.

7. Стаљинград 

„Стаљинград“ је посвећен Стаљинградској бици, једној од пресудних битака Великог отаџбинског рата. Снимљен је у жанру војне драме. На позадини потресних историјских догађаја филм приказује драматичну љубавну причу. Упркос доброј гледаности и великом финансијском успеху, филм „Стаљинград” је изазвао бројне контроверзе. Министарство културе Русије је чак примило захтев да се филм забрани, јер „приказује херојство нацизма и изврће историјске чињенице”. Петицију за забрану приказивања филма потписало је 34 хиљаде људи. Руско министарство никада није званично одговорило на ову петицију. А шта је уопште могло да изазове овакву реакцију неких гледалаца? Можда је то лик немачког војника. У једној критици се наводи да су немачки војници приказани као људи који могу да осећају и да воле.

8. Покрет увис

„Покрет увис“ је прича о кошаркашкој репрезентацији Совјетског Савеза која почетком седамдесетих добија новог тренера. Окосницу његових амбициозних планова представља наум да на Олимпијади у Минхену надигра непобедиви амерички тим, који је до тада бележио само узастопни низ победа на турниру. Своју енергију и жеље успева да пренесе на репрезентацију која осваја прво кошаркашко олимпијско злато икада.

9. Левијатан

Корумпирани градоначелник користи своју моћ да обичног човека избаци из његове куће на обали мора и ту земљу користи за своје потребе. Сиромашан, али поносан човек не жели да попусти пред притисцима моћника и ангажује адвоката из Москве. Али када очекивана помоћ стигне, то постаје нови извор бола за њега.

Овај филм познатог редитеља Андреја Звјагинцева хваљен је широм света, а 2015. освојио је Златни глобус. Критичари у Русији и иностранству великом већином су позитивно оценили филм (98% свих рецензија које је сакупио портал Rotten Tomatoes су позитивне). Sunday Morning Herald је оценио: „Брутално руско ремек-дело…”

10. Брестовска тврђава

22. јуна 1941. године нацистичка Немачка је кренула у масовну офанзиву против Совјетског Савеза који није био спреман за напад ни припремљен за наступајући рат. Брестовска тврђава је било прво утврђење које се нашло под жестоким нападом немачке војске. Oбични људи су морали да учине надљудске напоре, пружајући отпор непријатељу.

Мада критичари нису били одушевљени „Брестовском тврђавом”, филм је на специјализованом порталу Кинопоиск био међу најбоље рангираним руским ратним филмовима. Одговор можда лежи у осећањима које многи Руси гаје према овом рату.  Филм на потресан начин приказује како је већина Руса доживела почетак Другог светског рата.

11. Аритмија

Талентовани болничар сву своју пажњу посвећује пацијентима, запостављајући жену, породицу и односе са управом болнице. Али то му се обија о главу. Жена тражи развод, а на послу се појављују проблеми. Живот му се распада, а његови пацијенти неће му се ни захвалити на труду.

Ова позитивно оцењена драма о обичном човеку који свој посао обавља упркос бројним препрекама умногоме приказује начин на који функционише руско друштво. А то је овом приликом необично мотивишуће искуство. Како се један критичар изразио: „Овај филм изазива поверење. Пожелећете да побољшате живот, а не да побегнете из земље у којој се 'ништа добро не догађа'”.

12. Довлатов

Филм приказује свакодневни живот Сергеја Довлатова, једног од најпознатијих руских писаца друге половине 20. века, у Лењинграду 70-их, непосредно пре него што је његов пријатељ Јосиф Бродски био принуђен да напусти Совјетски Савез.

Овај филм, повремено духовит, а повремено драматичан, показује гледаоцима како тешко може бити за човека да открије свој таленат и пронађе своје место у свету. Филм је добио Сребрног медведа на Берлинском међународном фестивалу 2018. године.

Довлатова игра србски глумац Милан Марић, који по изгледу невероватно подсећа на руског писца, што филм чини још убедљивијим. Он је успео да створи лик снажног и привлачног човека са веома живим и осетљивим унутрашњим светом, који тражи своје место у животу и књижевности. 

13. Без љубави

Трочлана породица пролази кроз болан развод. Жена и муж су у сталном сукобу, али права жртва је њихов син Алексеј. После једне свађе, Алексеј нестаје без трага.

Ова мрачна и непријатна драма, коју је режирао Андреј Звјагинцев,  редитељ који је освојио Златног лава на Филмском фестивалу у Венецији за филм „Повратак”, номинована је за Оскара за најбољи страни филм 2018. године. Филм је такође добио изузетно позитивне критике у западној штампи.

Међутим, „Без љубави” је мучан филм за гледање. Звјагинцев не даје утеху: нећете је наћи ни овом хладном, суровом месту.

14. Ученик

Тинејџер из растурене породице тражи спас у Библији. Он напамет учи стихове и рецитује их друговима из разреда. Себе почиње да доживљава као највиши морални ауторитет и осуђује пороке где год их примети. За људе око њега он постаје несносан проблем.

Филм је снимио Кирил Серебреников, познати руски редитељ који ради како на филму, тако и у позоришту, а његова остварења учествују на фестивалима од Авињона до Кана, Локарна, Рима и Варшаве, где је освојио Гран-при за свој филм „Јурјев дан”. „Ученик” је освојио награду Франсоа Шале на Филмском фестивалу у Кану.

15. Верност

 Најновији, врло озбиљан и успешан  покушај савременог руског филма у проналажењу властитог пута у жанру еротске драме. Нагина Сајфулајева која је са овим филмом дебитовала на недавно завршеном Кинотавру, најзначајнијем независном филмском фестивалу у Русији побрала је бројне похвале. Критичар Алексеј Филипов приметио је да је реч о јединственој ниши руског филма, где људи умеју да воде љубав, говоре као у животу и егзистирају изван моралних оцена. 

У средишту приче о једном брачном пару из Калињинграда, окруженог Европом, није сексуална еманципација, већ отворени и деликатни разговори у породици која се нашла у кризи. Секс је неодвојиви део духовног, а не телесног живота, па то изгледа импресивно.

Russia beyond



  • Извор
  • Танјуг
  • фото: Николај Лебедев / TriE, 2016 / Russia beyond/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Јуче се навршило четири године од када нас је напустио један од највећих савремених руских писаца Едуард Вениjаминович Савенко, познат као Лимонов.

Специјални представник Председника Русије за међународну културну сарадњу Михаил Швидкој изјавио је да ће 20. јубиларни Форум словенских култура ове године бити одржан у Србији.


U organizaciji 'Kulturno-obrazovnog centra' u Vranju, u maloj sali Pozorišta 'Bora Stanković' biće održano književno veče, na kome će se čitati odlomci iz rukopisa 'Razgovori sa majkom' književnice Branke...

Представљање књиге „Свети Гргур, острво ужаса“ биће одржано у Руском дому, у петак, 1. марта, са почетком у 18.00 часова



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА