BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Пекинг: Једнострано иступање САД-а из Споразума о ракетама негативно ће утицати на глобалну безбедност

Пекинг: Једнострано иступање САД-а из Споразума о ракетама негативно ће утицати на глобалну безбедност
23.08.2019. год.


Пекинг се нада да ће се Вашингтон суздржати од размештања ракета средњег и кратког домета у Азијско-пацифичком региону, изјавио је амбасадор Кине при Уједињеним нацијама на седници Савета безбедности УН Чан Џун.


„Једнострано иступање САД из Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета негативно ће утицати на глобалну безбедност, укључујући Европу и Азију“, рекао је Чан Џун.

Он је казао да Кина сада није заинтересована за трилатералне преговоре о контроли наоружања с Русијом и САД.

„У овом тренутку Кина није заинтересована за такозване трилатералне преговоре о контроли наоружања и неће учествовати у њима“, рекао је амбасадор Кине одговарајући на ранију изјаву председника САД Доналда Трампа да жели да се изради нови трилатерални нуклеарни споразум Русије, Кине и САД. 

Кинески дипломата је позвао Москву и Вашингтон да продуже Споразум о стратешком офанзивном наоружању и да наставе да смањују количину нуклеарног арсенала. 

„Позивамо Русију и Сједињене Америчке Државе да наставе дијалог о стратешкој безбедности и билатералним питањима разоружавања, да преузму на себе обавезу да продуже Споразум о стратешком офанзивном наоружању и да наставе суштинско смањивање количине свог нуклеарног арсенала“, рекао је кинески амбасадор.

Русија и Кина су раније затражиле седницу Савета безбедности Уједињених нација поводом планова САД да производе и размештају ракете средњег домета.

Пентагон је раније објавио да је 18. августа тестирана крстарећа ракета копненог базирања с ненуклеарним пуњењем, која је била забрањена Споразумом о ракетама средњег и кратког домета из 1987. године. Споразум, којим су биле забрањене ракете домета од 500 до 5.500 километара, престао је да важи 2. августа.

Министарство спољних послова Русије је скренуло пажњу на то да је током тестирања крстареће ракете коришћен ракетни лансер Мк-41, који се користи и у америчкој војној бази у Румунији. Москва је то окарактерисала као јавну потврду да су лансери намењени не само за лансирање ракета за пресретање, него и за лансирање крстарећих ракета.
 


  • Извор
  • фото: © РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу


Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу

Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције


Анџеј Дуда је признао да је о том питању разговарао са Вашингтоном

Блок предвођен САД понаша се као да је наступила „ратна психоза“, изјавио је шеф мађарске дипломатије Петер Сијарто


Енди Стоун је оптужен за „правдање тероризма“ у објави у којој брани одлуку компаније да ублажи правила о говору мржње


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА