BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: Кина одбила да учествује у другој фази истраге СЗО-а о пореклу вируса, наводећи да се теорија лабораторијског порекла противи „науци“

РТ: Кина одбила да учествује у другој фази истраге СЗО-а о пореклу вируса, наводећи да се теорија лабораторијског порекла противи „науци“
22.07.2021. год.

Пекинг је ставио кочницу на своје учешће у истрази Светске здравствене организације (СЗО) о пореклу коронавируса, наводећи своје неодобравање било каквих истрага о могућности да вирус потиче из лабораторије.


Кинеска влада неће учествовати у другој фази истраге СЗО о томе шта је изазвало пандемију, рекао је Зенг Јиксин, заменик шефа Националне здравствене комисије Кине.


Високи здравствени званичник рекао је на конференцији за новинаре у Пекингу да је био „изненађен“ иницијативом истраживања теорије лабораторијског цурења, коју је СЗО у почетку одбацила као врло мало вероватну, као наведени разлог за другу посету представника СЗО-а Вухану и другим локацијама у Кини.

„У неким аспектима, план СЗО-а за следећу фазу истраге порекла коронавируса не поштује здрав разум и противан је науци. Немогуће је да прихватимо такав план“, рекао је Јиксин.

Лианг Ваниан, виши научник и представник кинескe странe заједничке истраге СЗО-a, рекао је током истe прес конференције, да би уместо да се врати у Кину, тим стручњака СЗО-а требао дати приоритет „врло вероватној“ могућности да коронавирус потиче од животиња . Такође је указао на извештаје о проналажењу коронавируса у отпадним водама из различитих земаља, отприлике у исто време када је болест први пут откривена у Вухану, те предложио истражитељима да прошире своја истраживања на локације ван Кине.

Кинески званичници су такође искористили конференцију за штампу како би поновили да Институт за вирусологију у Вухану није имао везе са избијањем епидемије. Јуан Зиминг, директор Националне лабораторије за биолошку безбедност Кине и професор у лабораторији у Вухану, нагласио је да пре 30. децембра 2019. године он и његове колеге никада нису сачувале или проучавале нови коронавирус.

Након што су почетком ове године провели око четири недеље у Кини, стручњаци СЗО-а су у свом почетном извештају закључили да је вирус вероватно потекао од животиња пре него што се проширио на људе у децембру 2019. године. Али налази су под лупом западних држава, које тврде да истрази недостаје транспарентност. Амерички председник Џо Бајден од тада је наредио америчким обавештајним агенцијама да изврше сопствену процену како је почела здравствена криза.

Теорију да је коронавирус можда процурио из лабораторије Института за вирусологију у Вухану прихватила је администрација Доналда Трампа у првим месецима здравствене кризе. У то време амерички медији одбацивали су ту идеју као невероватну, па чак и као опасне дезинформације. Али, последњих месеци теорија је постала уобичајена, након што је Вашингтон почео да доводи у питање темељност прелиминарних налаза СЗО-а.

СЗО је изразила сличну забринутост због наводног недостатка отворености Кине. Прошле недеље је њен генерални директор Тедрос Гебрејесус позвао Пекинг да буде „транспарентан и отворен и да сарађује“ са текућом истрагом организације о пореклу коронавируса.

Пекинг је одбацио такве наводе, инсистирајући да је у потпуности сарађивао у међународној истрази.

Портпарол Министарства спољних послова Кине, Жао Лиџиан рекао је прошле недеље да је истрага порекла „научно питање“ и да „све стране треба да поштују мишљења научника и научне закључке, уместо да политизују то питање“.

Иако је Пекинг одбацио идеју да је вирус могао доћи из кинеске лабораторије, и даље је отворена могућност да је можда процурио из америчке установе. У среду је Министарство спољних послова Кине подржало позиве на истрагу да ли је коронавирус потекао из биолошке лабораторије Форт Детрик из Мериленда, након што је 4,7 милиона Кинеза поднело захтев СЗО-у да се пошаљу стручњаци у америчку војну установу.

Извор: РТ


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © REUTERS/Thomas / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне

Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


НИС добитник признања „Доброчинитељ“ за 15 година доприноса заједници

Реакција Вашингтона на напад у „Крокус сити холу“ показује његову пристрасност јер настоји да прикрије Кијев, тврди Марија Захарова


Према мишљењу младих НИС лидер у пословању на тржишту Србије


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА