BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РТ: УН упозоравају да неконтролисана вештачка интелигенција и технологија машинског учења може кршити људска права и нанети штету животима, захтевајући мере заштите од злоупотребе

РТ: УН упозоравају да неконтролисана вештачка интелигенција и технологија машинског учења може кршити људска права и нанети штету животима, захтевајући мере заштите од злоупотребе
16.09.2021. год.

Шеф УН-а за људска права позвао је на мораторијум на употребу одређених технологија вештачке интелигенције, попут масовног препознавања лица, све док не постоје „одговарајуће заштите“ против њеног потенцијално „катастрофалног“ утицаја.


У свом јучерашњем саопштењу, високи комесар УН-а за људска права Мишел Бачелет нагласила је потребу потпуне забране апликација вештачке интелигенције које нису у складу с међународним законом о људским правима, истовремено тражећи паузу у продаји одређених технологија које изазивају забринутост.


Напомињући да вештачка интелигенција и алгоритми за машинско учење сада сежу „скоро у сваки кутак нашег физичког и менталног живота, па чак и у емоционална стања“, Бачелет је додала да технологије имају потенцијал да буду „сила за добро“, али би могле имати и „негативност, чак и катастрофалне ефекте ако се користе без довољно обзира на то како утичу на права људи
.

"Системи вештачке интелигенције се користе за одређивање ко добија јавне услуге, одлучивање о томе ко има шансе да буде ангажован за посао, и наравно утичу на информације које људи виде и могу да поделе на мрежи."

 

Њено упозорење уследило је након што је Канцеларија УН за људска права објавила извештај који је анализирао утицај система вештачке интелигенције, попут профилисања, аутоматизованог одлучивања и других технологија машинског учења, на различита основна права, укључујући приватност, здравље, образовање, слободу изражавања и кретање.

Извештај наглашава бројне забрињавајуће догађаје, укључујући „пространи екосистем углавном нетранспарентног прикупљања и размене личних података“, као и начин на који су системи вештачке интелигенцијњ утицали на „владине приступе полицији“, „спровођење правде“ и „приступачност јавних услуга“.

Доношење одлука засновано на вештачкој интелигенцији такође би могло бити „дискриминаторско“ ако се ослања на застареле или небитне податке, додаје се у извештају, такође наглашавајући да се технологија може користити за диктирање онога што људи виде и деле на вебу.

Међутим, у извештају се напомиње да је најхитнија потреба „усмеравање људских права“ с обзиром на биометријске технологије, које мере и бележе јединствене телесне карактеристике и које су у стању препознати одређена људска лица „постајући све више решење“ за владе, међународна тела и технолошке фирме за разне задатке.
 
Извештај посебно упозорава на све већу употребу алата који покушавају да „закључе емоционално и ментално стање људи“ анализом израза лица и друге „предвиђајуће биометрије“ како би се одлучило да ли је нека особа безбедносна претња. Технологије које настоје прикупити „увиде у обрасце људског понашања“ и на основу тога предвиђају такође постављају „озбиљна питања“, саопштило је тело за људска права.
 
Указујући да таквој технологији недостаје „чврста научна основа“ и да је подложна пристрасности, у извештају се упозорава да употреба „система за препознавање емоција“ од стране власти, на пример, током полицијских заустављања, хапшења и испитивања,  подрива права особе на приватност, слободу и правично суђење.
 
„Ризик од дискриминације повезан са одлукама вођеним вештачком интелигенцијом, одлукама које могу променити, дефинисати или оштетити људске животе, сувише је стваран“, рекла је Бачелет и додала да свет не може „приуштити да настави да хвата корак“ са брзим развојем технологија вештачке интелигенције.

Извор: РТ


  • Извор
  • Танјуг
  • фото: © Shutterstock / RT/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Америчка помоћ неће бити довољна да заустави руске снаге, изјавио је Дмитриј Кулеба


Заменик министра одбране Тимур Иванов је годинама под сумњом, наводе медији

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА