BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

И европски блок за српску резолуцију?

И европски блок за српску резолуцију?
09.09.2008. год.

Неке чланице ЕУ тврде да би процес пред Међународним судом правде дао прилику Влади Србије да питање Косова склони из унутрашње политике

Њујорк – Земље Европске уније још нису одлучиле да ли ће на Генералној скупштини УН подржати резолуцију Србије којом ће бити затражено мишљење Међународног суда правде о једнострано проглашеној независност Косова, преноси интернет-сајт „Инер сити прес”, специјализован за праћење рада светске организације.

„Ми не оспоравамо право Србије да се обрати Генералној скупштини и чак ћемо то омогућити”, изјавио је стални представник Француске при УН амбасадор Жан Морис Рипер, али није објаснио шта је мислио под „омогућити”, нити је одговорио на питање како ће гласати државе ЕУ – које би бар формално требало да имају заједничку спољну политику.

Подсетимо, независност Косова и Метохије признала је 21 од 27 чланица Уније.

Један дипломата из ЕУ, који је тражио да остане анониман, изјавио је да консултације још трају и да неке од држава траже да европски блок подржи српску резолуцију. „То био био начин да се помогне проевропској влади у Србији да ово горуће унутрашње питање „смести” у Хаг (где се налази Међународни суд правде)”, рекао је овај дипломата, додавши да са друге стране постоји опасност да би чекање на мишљење суда успорило, ако не и зауставило признање Косова од стране других држава.

Амбасадор Костарике Хорхе Урбина раније је најавио да ће његова земља гласати за захтев Србије, иако је међу првима признала једнострано проглашену независност. „Како можемо да се противимо томе да једна држава која је изгубила своју покрајину добије мишљење суда”, упитао је Урбина.

Заменик америчког амбасадора при УН Алехандро Вулф рекао је у исто време да Вашингтон још није одлучио како ће гласати.

„Инер сити прес” је питао и амбасадора Србије Павла Јевремовића да ли очекује да ће резолуција добити већину. Он је потврдно климнуо главом и додао: „Покушавамо да ту буде што мање контроверзи”.

Амерички интернет-сајт наводи, међутим, да „неки циници спекулишу да садашња влада у Србији можда жели да изгуби овај случај, или да бар не би имала ништа против да га изгуби, јер би онда својој јавности могла да каже: ’Урадили смо све што смо могли, хајде сада да пређемо на друге послове’”.

Као доказ за ову тврдњу преноси се изјава министра спољних послова Вука Јеремића да ће Србија поштовати мишљење Суда правде, чак и ако оно буде негативно. На другој страни, ако мишљење и буде позитивно, оно неће никога обавезивати.

„Теорија гласи: зашто би неко почињао судски процес који може да изгуби, а не може смислено да победи, осим ако не жели да изгуби”, анализира „Инер сити прес”.

-----------------------------------------------------------

Плата из УН за Тачијевог саветника


Унмик без овлашћења Савета безбедности предаје зграде и аутомобиле Еулексу, пише „Инер сити прес” и на списак сумњивих потеза у Приштини додаје и ангажовање бившег главног правника Унмика Александра Борг Оливијеа за саветника владе Косова.

Овај Малтежанин је, кршећи правила УН, лобирао за независност српске покрајине, а после 17. фебруара у једном интервјуу тражио је од своје владе да одмах призна „нову државу”, због чега је од надлежних у Унмику добио „усмено упозорење”.

Борг Оливије је напустио УН 30. јуна, а сада као саветник владе у Приштини добија плату преко Програма УН за развој (УНДП), што је противно правилима УН. „Али још важније – да ли Србија и, на пример, Русија, знају да УН – које тврде да су статусно неутралне – плаћају саветнике владе Косова?”, пита „Инер сити прес”.

 



  • Извор
  • Политика
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу


Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу

Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције


Анџеј Дуда је признао да је о том питању разговарао са Вашингтоном

Блок предвођен САД понаша се као да је наступила „ратна психоза“, изјавио је шеф мађарске дипломатије Петер Сијарто


Енди Стоун је оптужен за „правдање тероризма“ у објави у којој брани одлуку компаније да ублажи правила о говору мржње


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА