eposao.info - vrh - ekonomija
Početna stranica > Novosti

RT: Cijena nafte pada zbog poteza najvećeg svetskog uvoznika

RT: Cijena nafte pada zbog poteza najvećeg svetskog uvoznika
18.11.2021. god.

Najveći svetski uvoznik nafte, Kina, radi na stavljanju u opticaj sirove nafte iz strateških rezervi, saopštio je kineska agencija za rezerve, dan nakon što je Vašington predložio da zajednički iskoriste rezerve kako bi smanjili cene.

„Radimo na stavljanju u opticaj rezervi sirove nafte. Za sve detalje u vezi sa tim, objavićemo saopštenje na našoj web stranici“, saopštila je Nacionalna uprava za hranu i strateške rezerve Kine. Regulatorni organ nije komentarisao vezu između ove odluke i sugestije američkog predsednika Džoa Bajdena u sredu u vezi sa zajedničkim stavljanjem u opticaj sirove nafte kako bi se obuzdale cene.

Peking je u septembru održao javnu aukciju državnih rezervi sirove nafte sa grupom rafinerija, ali je to učinio da bi smanjio cene energenata kod kuće. Pored Kine, Sjedinjene Države su tražile od niza drugih velikih potrošača sirove nafte da koordinisano oslobađaju rezerve, uključujući Japan, Indiju i Južnu Koreju. Međutim, zvaničnici u Tokiju i Seulu su saopštili da njihovim zemljama nije zakonski dozvoljeno da koriste rezerve za snižavanje cena.

Cene nafte su dodatno pale na šestonedeljni minimum zbog predstojećeg kineskog stavljanja u opticaj sirove nafte i predloga Vašingtona, nakon što su sredinom oktobra dostigle sedmogodišnji maksimum. Globalna referentna cena nafte "Brent" pala je za 41 cent, ili 0,5%, na 79,87 dolara po barelu, nakon što je ranije pala na 79,60 dolara – najnižu cenu od 7. oktobra. Američki referentni indeks "Vest Teksas intermedijet" pao je za 70 centi, ili 0,9%, na 77,66 dolara za barel, a ranije je pao na 77,40 dolara, takođe cifra koja nije viđena od početka prošlog meseca.

Međunarodna agencija za energetiku i Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEK) nedavno su saopštile da snabdevanje naftom počinje da sustiže potražnju, jer su se OPEK i srodni proizvođači pridržavali plana da povećaju proizvodnju za 400.000 barela dnevno svakog meseca. Vašington je više puta tražio od OPEK-a da se poveća proizvodnja, ali je predlog odbijem, kako se tržište ne bi prezasitilo naftom.

Izvor: RT


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © Getty Images / Artinun Prekmoung / EyeEm / RT/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Visoki diplomata je izjavio da će EU možda morati da postane „kreativnija“ u pronalaženju novca za Kijev


Nemački kancelar je pojasnio da će profit dobijen od sredstava Moskve u EU biti upotrebljen za naoružavanje Kijeva

Ursula fon der Lajen je prethodno deblokirala preko 10 milijardi evra kako bi obezbedila podršku Budimpešte za pomoć Ukrajini


Moskva prkosi apokaliptičnim prognozama, piše časopis

Poljoprivredni proizvođači u Poljskoj su ogorčeni što njihovi ukrajinski konkurenti mogu da prodaju žito u EU bez plaćanja carina


Ograničenje se neće odnositi na zemlje članice Evroazijske ekonomske unije i na Južnu Osetiju, Abhaziju, Mongoliju i Uzbekistan.


Ostale novosti iz rubrike »