BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

„Roskosmos“ pustio u rad satelit za praćenje arktičke klime

„Roskosmos“ pustio u rad satelit za praćenje arktičke klime
07.09.2021. god.

Letna ispitivanja prvog ruskog satelita "Arktika M" za praćenje klime arktičkog regiona su završena, kosmička letelica je puštena u rad, navodi se u saošptenju "Roskosmosa", prenose RIA Novosti.


"Državna komisija je razmotrila rezultate letnih ispitivanja, odlučeno je da se ispitivanja završe, preporučeno je da se sistem `Arktika M` sa kosmikom letelicom `Arktika M` broj 1 pusti u rad", navodi se u saopštenju.

Prvi satelit, "Arktika-M", lansiran je u februaru 2021. godine. Aparat sa predviđenim vekom trajanja od sedam godina napravljen je u NPO "Lavočkin". Namenjen je za korištenje u operativnoj meteorologiji, hidrologiji, agrometeorologiji, praćenju klime i životne sredine u arktičkom regionu. Satelit je opremljen sa dva multispektralna uređaja za skeniranje koji će napraviti multispektralne slike oblaka i Zemljine površine u vidljivom i infracrvenom dijapazonu.

Osim toga, "Arktika M" poseduje heliogeofizički aparat za praćenje i predviđanje aktivnosti solarnih pražnjenja i uslova zračenja u kosmosu oko Zemlje, kao i opremu za prenos meteoroloških informacija i signala za sistem spasavanja.

Ruska orbitalna grupra za praćenje klime i životne sredine u arktičkom regionu sastojaće se od dva satelita "Arktika M". Ovo će omogućiti celodnevno praćenje Zemljine površine i mora Arktičkog okeana u svim vremenskim uslovima. Lansiranje drugog satelza zakazano je za 2023. godinu, a još tri satelita za 2024.-2025. Nakon 2025. godine zameniće ih pet satelita nove generacije "Arktika MP".


  • Izvor
  • Tanjug
  • foto: © RIA Novosti / Ilья Timin/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Međutim, kosmička pitanja i napori da se neutrališu pretnje koje se mogu pojaviti u svemirskoj sferi treba stalno da budu u centru pažnje vlade, istakao je ruski predsednik.


Lekari širom sveta redom upozoravaju na novu opasnu pandemiju. Ne, nije u pitanju nova varijanta koronavirusa (iako su respiratorni viusi i dalje veliki problem u mnogim Azijskim zemljama). Ovog...

Agencija ne želi da „druga pitanja“ ometaju orbitalno partnerstvo


Oleg Kononenko je sada proveo više vremena nego bilo ko drugi u orbiti

Vodonik je postao ključna reč u razgovorima o budućnosti transporta i smanjenju emisije štetnih gasova. Vozila na vodonik predstavljaju jedan od najvažnijih koraka ka održivoj i ekološki prihvatljivijoj mobilnosti...


Međunarodna svemirska stanica (ISS) predstavlja jedno od najvećih dostignuća ljudske tehnologije i saradnje na međunarodnom nivou. Ova laboratorija u orbiti Zemlje, smeštena u svemiru već više od dve decenije,...


Ostale novosti iz rubrike »