BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Deset najvećih lučkih gradova u Rusiji

Deset najvećih lučkih gradova u Rusiji
17.04.2021. god.


Rusija ima 67 pomorskih luka na 12 mora, od Crnog i Baltičkog mora do Tihog i Severnog ledenog okeana. U prometu najvažnijih među njima ogroman udeo imaju ruska nafta, ugalj i druga roba, piše Russia beyond.

Novorosijsk

Nalazi se u Novorosijskom zalivu Crnog mora koji se ne ledi. Grad je nekoliko vekova bio u turskoj Osmanskoj imperiji, ali posle Rusko-turskog rata 1829. godine pripao je Rusiji prema mirovnom ugovoru. To je najveća luka u Rusiji sa robnim prometom od više od 140 miliona tona godišnje. Ovde se nalazi i baza Ratne mornarice Rusije.

Sankt Peterburg

Prva luka potiče iz 1703. godine, kada je i osnovan grad. Međutim u blizini Peterburga Finski zaliv imao je usku vijugavu obalu što je vremenom počelo da otežava prolazak velikih trgovačkih brodova. Zbog toga je u drugoj polovini 19. veka izgrađen Morski kanal koji je omogućio otvaranje nove luke. „Velika luka Sankt Peterburga“ prostire se duž obale 31 kilometar i ima oko 200 pristaništa.

Vladivostok

Jedna od najvećih dalekoistočnih luka i glavna baza Pacifičke flote Rusije. Grad je osnovan 1860. godine upravo kao vojna luka a njeno ime znači „vladati Istokom“. Krajem 19. veka ovde su masovno počeli da se doseljavaju ljudi iz cele Ruske imperije, pa je grad postao krajnje odredište Transsibirske železnice. U Sovjetsko vreme grad sa svojom skromnom zatvorenom lukom nije bio u sferi interesovanja vlasti. Međutim devedesetih godina prošlog veka dozvoljen je ulazak strancima, a posle samita Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje 2012. godine potpuno se transformisao. Danas je to i zona slobodne trgovine.

Nahotka

„Ovo je otkriće“ (na ruskom nahodka), uzviknuo je prema legendi jedan od mornara u leto 1859. godine kada se korveta „Amerika“ približila nepoznatom zalivu. Nova tačka na karti tako je i nazvana Nahotka. Prvo je tu bilo selo, ali tridesetih-četrdesetih godina prošlog veka zatvorenici GULAG-a izgradili su luku i nikao je grad. Danas je to treće po veličini naseljeno mesto u Primorskom kraju na ruskom Dalekom istoku, posle Vladivostoka i Usurijska.

Petropavlovsk Kamčatski

Naselje u Petropavlovsku osnovano je još krajem 17. veka, kada su ovi daleki krajevi i otkriveni. U 19. veku ovde je počela da niče luka, čemu je pogodovala činjenica da se more u Avačinskom zalivu nije ledilo. Za vreme Drugog svetskog rata izgrađena je velika nova luka koja se širila tokom čitavog dvadesetog veka. Petropavlovska luka intenzivno se razvija i danas, jer predstavlja važnu tačku Severnog morskog puta, najkraće rute od evropskog dela Rusije do Dalekog istoka.

Murmansk

U najvećem na svetu gradu iza polarnika nalazi se najvažnija severna luka koja se ne ledi. Izgrađena je 1915. godine u vreme Prvog svetskog rata, a nakon toga ovde je osnovan grad. U sovjetsko vreme Murmansk se intenzivno razvijao, luka je služila za snabdevanje i remont brodova Severne flote. U vreme Drugog svetskog rata grad je bio izložen vazdušnim napadima i razrušen, ali nacistička vojska nije uspela da ga zauzme kopnenim putem. Luka u Murmansku danas ne gubi na značaju predstavljajući bazu za razvoj Arktika i uporište ruske flote ledolomaca na nuklearni pogon.

Soči

Zgrada pomorske luke u Sočiju podignuta je u stilu staljinističkog ampira 1955. godine. Luka je prevashodno orijentisana na putnički prevoz, a ne trgovačko-industrijsku delatnost. Tankerima za prevoz nafte zabranjen je ulazak u luku, ali zato veliki kruzeri saobraćaju iz sve snage. Rusko prisustvo na ovoj obali datira od prve polovine 19. veka, kada se pojavila prva tvrđava, a već 1909. godine Soči je postao glavno odmaralište na crnomorskom priobalju Kavkaza.

Kalinjingrad

Ovaj grad se do 1945. godine zvao Kenizberg i bio je prestonica Istočne Pruske. Prva trgovačka luka osnovana je još u 14. veku. Posle Drugog svetskog rata severni deo te pokrajine i sam grad pripali su SSSR-u. Luka je za vreme rata bila ozbiljno razrušena pa je sovjetska vlast izgradila novi Kalinjingrad, najzapadniju luku Rusije i jedinu luku ruskog priobalja na Baltičkom moru koja se ne ledi. Pre svega, luka u Kalinjingradu usmerena je na pružanje usluga u domenu komercijalnog prometa robe i industrije prerade ribe koja se ovde pojavila tek u SSSR-u.

Mahačkala

Glavni grad republike Dagestan, najveći grad na ruskom severnom Kavkazu i pritom jedina ruska luka u Kaspijskom jezeru koja se ne ledi. Luka je izgrađena u drugoj polovini 19. veka, ovde postoji veliko pristanište za rasuti teret, kao i železnički trajekt i savremena visokotehnološka naftna luka. U Mahačkali se nalazi i jedna od baza Kaspijske flotile Ratne mornarice Rusije.

Sevastopolj

Savremeni Sevastopolj osnovan je po ukazu Jekaterine Druge iz 1783. godine, odmah posle prisajedinjenja Krima Ruskoj imperiji. Sevastopolj je postao glavna crnomorska luka Imperije još početkom 19. veka. U tom gradu ratničke slave koji je mnogo puta učestvovao u raznim ratovima i danas se nalazi glavna vojno-pomorska baza Crnomorske flote Rusije. Osim vojne baze u Sevastopoljskom zalivu koji se ne ledi postoji i velika industrijska luka koja se bavi prevozom ribe, nafte, metala i drugih proizvoda širokog spektra.

Aleksandra Guzeva,
Russia beyond

 



  • Izvor
  • Tanjug
  • Sankt Peterburg, foto: © TASS / Stanislav Zaburdaev/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Aerodromi su ogromne vazduhoplovne luke, uglavnom biseri metrop


Najposećenija banja među domaćim turistima, i po mnogima najlepša, već decenijama unazad nosi nadima Kraljica banja. Vrnjačka Banja je jednako posećena kako među mlađom pop

Ako prvi put posećujete Beograd i želite da za kratko vreme steknete uvid u burne istorijske periode koje su se odrazile na njegov današnji izgled, možda je najkraći put...


Akcija ulaska u rezervate prirode u zamenu za praznu PET ambalažu


Fotografije na Instagramu Sergeja Dolje više liče na pejzaže sa drugih planeta nego na prizore iz Rusije (što zapravo jesu). Ovo su samo neki od njegovih snimaka.


Ostale novosti iz rubrike »