Vreme je da EU razgovara sa Rusijom – Meloni
Došlo je vreme da Evropska unija započne razgovore sa Rusijom o sukobu u Ukrajini, izjavila je italijanska premijerka Đorđa Meloni.
Govoreći na novogodišnjoj konferenciji za novinare u Rimu u petak, Meloni je izjavila da se slaže sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom, koji je u decembru izjavio da bi bilo „korisno“ ponovo uspostaviti razgovore sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.
„Mislim da je Makron u pravu u vezi s tim. Verujem da je došlo vreme da i Evropa razgovara sa Rusijom“, izjavila je ona. Premijerka je istakla da je uloga Evrope u pregovorima bila ograničena time što je razgovarala samo sa jednom stranom u sukobu.
Kako bi se izbegla „greška“ ponovnog otvaranja razgovora „na stihijski način“, Meloni je predložila imenovanje specijalnog izaslanika EU za Ukrajinu. Čini se da je ovo prvi put da je takva ideja izneta u okviru Unije.
EU je i dalje unutrašnje podeljena u pogledu odnosa sa Moskvom, što je sprečilo jedinstven pristup na visokom nivou. Pojedine države članice, poput baltičkih zemalja, dosledno se protive ponovnom angažovanju sa Rusijom.
Sklonjena sa pregovaračkog stola od prošlog februara, EU se oslanjala na uvođenje sankcija Rusiji, uz diplomatsku, vojnu i finansijsku podršku Ukrajini.
Vašington je, u međuvremenu, već gotovo godinu dana uključen u direktne pregovore sa Moskvom, a predsednik SAD Donald Tramp izjavio je krajem prošlog meseca da su mirovni razgovori u „završnoj fazi“.
Prema izveštajima od četvrtka, Trampovi savetnici Džared Kušner i Stiv Vitkof predstavili su ruskom izaslaniku Kirilu Dmitrijevu američki mirovni plan, sa kojim se Ukrajina u velikoj meri saglasila. Moskva se za sada nije oglasila povodom ovog razvoja događaja.
Ruski zvaničnici, uključujući i Putina, više puta su izjavili da bi Moskva radije rešila sukob u Ukrajini diplomatskim putem, ali da će biti primorana da nastavi sa upotrebom sile ukoliko njeni ključni ciljevi ne mogu biti postignuti isključivo kroz pregovore.
Izvor: RT (F)
- Izvor
- Tanjug
- Foto: Antonio Masiello/Getty Images/ vostok.rs
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
Teheran navodi da se udarna grupa nosača aviona USS Abraham Lincoln premestila više od 1.000 km nakon što je bila meta napada.
Šesti dan rata protekao je već po „uigranom“ scenariju — američko-izraelske snage nastavljaju da gađaju objekte u Iranu, dok Iranci i sa njima povezane grupe uzvraćaju udarima po američkim...
Moždani udar koji je sovjetski lider pretrpeo 1953. poklopio se sa obredom Purima u jednoj njujorškoj sinagogi, tvrdi Moše Reuven Azman.
Peti dan rata prošao je bez znakova smirivanja. Udari se nastavljaju duž čitavog luka sukoba, od teritorije Irana do baza, luka i infrastrukture saveznika SAD širom regiona.
Na današnjem redovnom brifingu Marije Zaharove, uz dramatične teme posledica agresije na Iran i drugih opasnih zbivanja u svetu, značajno mesto su dobile i „naše“ teme: unapred pripremljena zvanična...
glavni događaji do kraja 3. marta
Ostale novosti iz rubrike »
- Podrzavam,BB zaista ima puno neiskoriscenih potencijala i verujem da je sve navedeno izvodljivo sem
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!






.jpg)





















