
Beogradski univerzitet se učvrstio među 400 najboljih na svetu
Pošto Zagrebačkog unverziteta nema ove godine na listi, niti bilo kojeg drugog iz okruženja, a Ljubljanski je skoro stotinu mesta iza, Beogradski je najbolji u Jugoistočnoj Evropi.
Na tek objavljenom (15. avgusta) Šangajskom rejtingu 500 najboljih univerziteta na planeti (ARWU), Beogradski univerzitet zadržao prošlogodišnju poziciju 301-400.
To je svakkao veliki uspeh najstarije, najuglednije i najveće srpske velike škole imajući u vidu kriterijume i metodologiju vrednovanja akademskog uspeha ustanova koju već jedanest godina zaredom primenjuje ARWU, a što ga čini najautoritativnijim i najpouzdanijim globalmnim rejtinogom u svetu ne samo u akademskim krugovima nego i strukturama državnih vlasti i javnom mnjenju uopšte.
Značaju i uticaju ovog rejtinga i uspehu Beogradskog univerezitea koji je ušao na objavljenu top listu 500 najboljih na svetu od ukupno 1. 200 obuhavćenih rejtingom, posvećujemo ovaj osvrt.
Počevši od 2003. godine kineski univerzitet Czjao Tun iz Šangaja jednom godišnje (najčešće sredinom avgusta za tekuću godinu) objavljuje rejting 500 najboljih univerziteta sveta, ARWU (the Academic of Ranking of World of Universities), koji je sastavio Univerzitet Czjao Tun iz Šangaja (The Institute of Higher Education, Shanghai Jiao Tong University-IHE –SJTU).
Mesto na rejtingu ARWU ključni faktor razvoja nauke i obrzovanja u nekoj zemlji
Dana 15. avgusta Šangajski univerzite Jiao Tong objavio je rejting ARWU 2014. novi globalni rejting T-500 najboljih svetskih univerziteta, zvani Šangajski rejting.
Nas je obradovalo što se među njima ponovo našao i Beogardski univerzitet koji je čak u odnosu na pre dve godine, kad je bio u poslednjoj stotki (400-500), zauzevši 457. mesto, sada napredovao za 91 mesto i našao se kao i 2013. g na tabeli od 300 -400.
Od univerziteta iz okruženja na Šangajskoj listi za 2014. g. je još samo Ljubljanski koji je na zadnjoj deonici -od 400. do 500. mesta, a sa top liste -500 izostao je Zagrebački univerzitet koji je bio 2012. i 2013.
Međunarodni karakter savremne nauke
Svrstavanje na top listu od 500 najboljih univetiteta sveta (the Academic Ranking of World Unversities) koju je ove godine jedanesti put zaredom sastavio Institu visokog obrazovanja Šangajskog univerziteta Czao Tun, (The Institute of Higher Education, Shanghai Jiao Tong University-THE-SJTU), može se smatrati značajnim uspehom za visokoškolsku ustanovu koja se na njemu nađe. Kad ovo kažemo, mislimo pre svaga da istaknemo da savremena nauka, pa i obrazovni sistem, sadrže veoma izraženi međunardoni karakter.
Okolnost da univerzitet neke zemlje ulazi u svetski rejting univerziteta može se smatrati ključnim fakotorom razvoja naučno-istraživačkog i obrazovnog sistema te zemlje.
Ne bismo smeli smetnuti s uma da je na Zapadu mesto na rejtingu jedan od osnovnih kriterijuma pri izboru univerziteta na koji student želi da se upiše.
Otuda je mesto na svetskom rejtingu, pa i sam ulazak na top listu najboljih, veoma važan pokzatelj za taj univerzitet.
Metodologija rejtinga ARWU
Rezultati ovog rejtinga koji su prosvetne vlasti NR Kine ustanovile da bi unapredili kvalitet domaćeg visokoškolskog obrazovanja i podigli ga na svetski nivo, u vidu spiska 500 najbonjih univerziteta sveta objavljuje se od 2003. g.
Pri sastavljanju rejtinga najboljih svetskih uiverziteta odabiraju se samo oni čiji su predavači ili nekadašnji studenti dobili Nobelovu nagradu ili Fildsovu medalju, publikuju u naučnim izdanjima svoja istraživanja koja se citiraju, a indeksirana su u Sciennce Citation Index-Expand Social i Scince Citatiob Index.
Uzima se u obzir i veličina visokoškolske ustanove.
Takvih univerziteta ima svega 1200 na svetu, od kojih 500 najboljih dospevaju jednom godišnje na Šangajsku top-listu, a među njima je i naš Beogradski.
Kriterijumi za izbor univerziteta
Univerziteteti se za ovaj rejting biraju na osnovu sledeća četira kriterijuma: naučnih publikacija, kvaliteta nastavnog kadra, kvaliteta nastave i akademske produkcije .
U naučnim publikacijama vrednuje se pre svega broj naučnih prilpoga objavnjenih u Nature ili Scinece što donosi 20% poena u konačnoj oceni. Isto toliko poena zaslužuje i broj često citiranih naučnih publikacija (pokazatelj citiranosti SCIE-Science Citatiobn Index –Expanded SSCI-Social Science Citation Index).
Broj predavača laureata Nobelove nagarde ili Fildsove medalje (analog Nobelovoj nagardi za matematiku koja se ne dodeljuje) je glavni kritererijum za ocenjivanje kvaliteta nastavnog personala - 20% poena, koliko donosi i broj često citiranih naučnih publikacija .
U ocenu kvaliteta nastave ulaze broj diplomaca tog unverziteta koji su dobili Nobelovu nagardu i Fildsovu medalju, a pod diplomcima se računaju bivši studenti koji su u toj naučno-obrazovnoj ustanovi stekli stepen bakalavra, magistra ili doktora nauka, a uzima se u obzir samo jedna nagrada i jedan stepen.
Veću težinu ima broj diplomaca koji su naučni stepen stekli posle 1991. g., a manju nosioci naučnih zvanja stečenih u periodu od 1901. do 1910. Ovaj kriterijum donosi 10 % poena, koliko i međusbni odnos pet višesložnih pokazatelja prema ukupnom broju personala univerziteta.
Bez većih promena u odnosu na prošlu godinu
U odnosu na prošlu, ovogodišnji rejting nije pretrpeo neke značajnije promene. Potvrđeno je liderstvo američkih i britanskih univerziteta.
Kao i ranije, i ove, 2014. g., dominiraju američki univerziteti koji ostaju nepriksonoveni lideri rejtinga ARWU, a to se dešava kad su u pitanju Tajmosv i i QS rejting.
Dvanaesti put zaredom nedsotižni lider ostaje Harvard.
Na ovogodišnjem Šangajskom rejtingu u top-10 ušlo je kao prošle godine čak osam američkih uniiverziteta: 1. Harvard (100 poena), 2. Stanford (72,1), 3. Masačusetski tehnološki institut (MIT, 70,5), 4. Kalifornija, Berkli (70,1), 5. Kembridž (Engleska, 69,2), 6. Prinston (60,7), 7. Kalifornijski tehnološki institu (60,5), , 8. Kolumbija(59,6), 9. Čikago i Oksford (Engleska imaju po 57,4).
Drugu deseticu «univerziteskog tima snova « prema verziji ARWU popunjavaju sve samo amrički unverziteti (sa dva „ uljeza») .
Predvodi ih Jejl (11. mesto, 55, 2 poena) a slede ga: 12. Univerzitet Kalifornija( Los Anđeles, 51,9), 13. Kornel (50,6), 14. Kalifornijski univerzitet, San Dijego (49,3 ), 15. Univerzitet Vašington (48,1), 16. Pensilavanija (47,1), 17. Džon Hopinks Univerizitet (47), 18. Kalifornijski univerzitet San Francsko (45,2), 19 Švajcarska visoka tehnološka škola (prvi „uljez „ 43,9) i 20. Univerzitet Koledž, London (prvi «uljez « 43,3) .
Tako je top-20 ovog rejtinga „popunjena“ sa 16 američkih univerzitea, dok su samo 4„iz ostatka sveta „( tri englseka i jedan švajcarski).
Švajcarci najbolji u kontinentalnoj Evropi
Prvo mesto u kontintalnoj Evropi zauzeo je švajcarski univerzitet Swiss Federal Institute of Technology Zurich, ETH Cirih (19. na globalnoj lisiti).
Za njim dolazi Francuski univerzitet Pjera i Marije Kiri iz Pariza (35.), zatim Univerzitet Kopenhagen (39.) koji je za nekoliko mesta ispred Paris-Sud (42.).
Ove godine prvi put se na šangajskoj listi T-100 pojavljuje na
96. mestu Tehnološki institiut iz Lozane (Swiss Federal Institute of Technology Lausanne . Tako sa svojih 5 univerziteta svsrstanih među 100 najboljih Švajcarska je na trećem mestu posle SAD i Velike Britanije.
Šangajski univrzitet Czjao Tun je takođe sasatvio i rejting 200 najboljih univerziteta sveta za široke tematske oblasti, ARWU-FIELD (Prirodne nauke i matematika, inženjerija / tehnologija i kompjuterske nauke, život i poljoprivredne nauke, klinička medicina i farmacija, sociološke nauke) i ARWU-SUBJEKT - po predmetima za sledeće discipline: ekonomija / biznis, matematika, fizika, hemija informatika .
ARWU prvi put publikovao rezultate u junu 2003.
Podsećamo da je Akademski rejting svetskih univerziteta (ARWU) prvi put publikovao u junu 2003. g. Centar istraživanja univerziteta svetske klase (CWCU) pri Akademiji za visoko obrazovanje (bivši Institut Visokog obrazovanja) Šangajskog univerziteta Czjao Tun, NR Kina i obnavlja se svake godine.
Svake godine u rejting ARWU ulazi 1200 univeziteta od kojih se lista sa 500 najboljih objavljuje .
Prvobitno je cilj ovog rejtinga bio sadržan u želji da se „ ustanovi razlika između kineskih univerzita i sveteske elite, ali je on ubrzo privukao veliku pažnju ne samo visoko-školskih ustaniova, nego i vlada i medija širom sveta.
Visok ugled i širok publicitet u svetu
O rejtingu ARWU su počela da pišu najuticajnija sredstva masovnog informisanja (SMI) u najvećim zemljama sveta. Stotine unevrziteta su objavljivali rezultate istraživanja rejtinga u cilju afirmacije i promocije.
Tako je u tekstu o visokom obrazovanju objavljenom u uticajnom globalnom časopsiu „Ekonomist “ 2005. g. ARWU ocenjen „kao najbolji i najsveobuhvatniji rejtig svetskih univerziteta“.
ARWU podstakao reforme univeziteta u Francuskoj
Još u to vreme je Burton Bolang , reporter Chronicle of Highe Education pisao kako se ARWU smatra najuticajnijim međunarodnim rejtingom univerziteta sveta.
Jedna od razloga tako značajnog uticaja rejtinga ARWU sadržan je u činjenici što je njegova metodologija bila i ostala naučno zasnovana, postojana i transparentna.
Na istraživačkom sajtu Evropske Unije još od samog početka
Na istraživačkom sajtu Evropske Unije još 31. decembra 2003. g. saopšteno je o rezultatima rejtinga ARWU da su „univerziteti studiozno ocenjivani na osnovu niza pokazatelja koja karakteririše naučno-istraživačka delatnsot„.
Kris Paten, kancelar Oksfordskog univerziteta je rekao o rejtingu ARWU: “Izgleda kao vrlo uspeo pokušaj da se utvrde rezultati univerziteta na osnovu uporednih pokazatelja.“
Profesor Simon Marginson sa Instituta obrazovanja Londonskog Univerziteta je primetio da je jedna od „jačih strana ovog rejtinga sveobuhvatnost njegovog prilaza, postojanost i otvorenost u saradnji.“
ARWU i njegovi sadržaji se široko citiraju kao polazna tačka za izražavanje jakih i slabih strana neke zemlje, a takođe se koriste u reformama i prezentaciji novih inicijativa. Tako se na primer, Bill Destler, predsednik Ročester Tehnološkog Instituta pozvao na ARWU rejting pri svojoj analizi preimućstva Zapadne Evrope i SAD na planu intelektualnih sposobnosti i stvaralaštva. On je ta svoja istraživlja zasnovana na pokazateljima rejtinga ARWU objabvio u časopisu Nature.
S druge strane, Martin Enserink u svojoj studiji publikovanoj u časopisu Sciens je konstatovao da „loš plasman francuskih univerziteta na Šangajskom rejtingu je ... podstakao opštenacionalnu debatu o visokom obrazovanju što je doprinelo da se donese novi zakon... koji unverzitetima daje više slobode “.
U cilju svestranijeg zadovoljavanja potreba za globalnim poređenjem univerziteta, pored ARWU CWCU(Centar Istraživanja univezitea svetske klase), razrađen je 2007. g. i Akademski rejting svetskih univerzitea po širokim predmetnim oblastima (ARWU-FILED), a 2009. i Akademski rejting svetskih univerziteta po tematskim pravcima (ARWU –SUBJEKT).
ARWU-OBLAST publikuje 200 najboljih univerzuieta na svetu iz pet osnovnoih tematskih oblasti: 1. prirodne nauke i matematika, 2. inženjerstvo/tehnologija i kompjuterske nauke, 3. život i poljošprivredne nauke, 4. klinička medicina i faramacija, 5. sociološke nauke.
ARWU –SUBJEKT objavljuje rang listu 200 najboljih univerziteta na planeti iz pet predmetnih pravaca: matematike, fizike, hemije, infor, matikei ekonomije/biznis.
Od 2009. godine Akademeski rejting univerziteta sveta (ARWU) je zaštitio svoja autorska prava Shanghai Ranking Consultancy (Šangaj rekting konsultacije), kao potpuno nezavisna organizacija za informisanje o visokom obrazovanju i pravno nije potčinjena nijednom unverzitetu ili nekoj drugoj državnoj ustanovi na svetu.
Zemlje iz kojih su nabolji unveziteti po verziji ARWU za 2014. g. (naziv država je dat po abecedi):
Australija, Austrija, Belgija, Brazil, Kanada, Kina, Danska, Finska, Francuska, Nemačka, Hong Hong, Irska, Izrael, Italija, Japan, Holandoja, Novi Zeland, Norveška, Portugalija, Rusija, Južna Koreja, SAD, Saudijska Arabija, Španija, Švedska, Švajcarska, Tajvan, Ujedinjeno Kraljevsto.
Branko Rakočević
Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost
U carinskom ratu nema pobednika, poručio je kineski predsednik
Težnja ka napadima na vanmejnstrim političare u okviru EU postaje sve očiglednija, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov
Situacija na Kurskom pravcu do kraja 10.4.2025.
Odluka dolazi nakon što je predsednik Donald Tramp odobrio 90-dnevnu pauzu na carine veće od 10%
Donosimo u celini govor stalnog predstavnika Rusije Vasilija Nebenzje na sednici Saveta bezbednosti UN 8. aprila o situaciji na Kosovu i Metohiji:
Ruski kosmonaut Aleksej Zubricki nalazi se u bazi podataka ukrajinskog Ministarstva odbrane kao lice koje izbegava regrutaciju i tražen je zbog izdaje
Ostale novosti iz rubrike »
- Podrzavam,BB zaista ima puno neiskoriscenih potencijala i verujem da je sve navedeno izvodljivo sem
- Prodacu stan kad odem u penziju i preko Solis-a potraziti plac na Fruskoj Gori da napravim sebi nest
- Ako je auto previše star popravke će koštati puno. Bolje ga je prodati i uzeti novi polovni. Loše je
- Gdje idemo sada? Biblija kaže: "U propisano vrijeme [kralj sjevera = Rusija] će se vratiti" (Danij
- Bravo! Vranje je divan grad, Vranje ima dusu... Bravo, Sladjo!