BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Срби не желе у НАТО

30.06.2015. год.


 Око 50 одсто грађана сматра да Србија треба да постане чланица ЕУ док је број оних који се противе чланству значајно порастао у односу на претходна истраживања и данас износи 37 одсто, показују резултати истраживања јавног мнења „Активизам грађана у Србији” који су данас представљени у Београду.

Према речима програмског директора Центра за слободне изборе и демократију (ЦЕСиД) Ђорђа Вуковића, број од 50 одсто грађана који подржавају чланство земље у ЕУ представља „доњу амплитуду” пошто се у истраживањима спроведеним 2011. и 2013. године, тај проценат кретао од 62 до 66 одсто.

„Сличне податке бележимо и када је реч о подршци уласку Србије у НАТО. У претходним истраживањима, око 65 одсто грађана је било против чланства у НАТО док је такву одлуку подржавало око 25 одсто. Сада имамо ситуацију где 73 одсто грађана каже да је против уласка Србије у НАТО док чланство у тој организацији подржава око 12 одсто а без става је 15 одсто грађана”, казао је Вуковић.

Како је навео, истраживања спроведена у последњих седам-осам година показују да „генерално” постоји неповерење грађана према политичкм институцијама али и независним телима попут Повереника за информације од јавног значаја или Заштитника грађана.

„У претходном истраживању, поверење у Владу Србије показало је 35 одсто грађана а сада тај број износи 31 одсто. Највеће поверење и даље ужива Војска Србије, са 50 одсто, следе Црква са 39 одсто и полиција са 38. Док је 2012. године поверење у Народну скупштину имала скоро трећина грађана, а у мартовском истраживању 2015. године око 25 одсто, данас је тај проценат смањен на једну петину”, рекао је Вуковић који је додао да не постоји констатно поверење грађана у институције већ да однос према њима битно зависи од тога ко је на власти.

Он је истакао и да грађани релативно мало познају рад Народне скупштине и посланика али и да скоро 50 одсто испитаника сматра да постојећи изборни систем не омогућава да се у пуној мери оствари воља грађана.

„У Србији је данас актуелна прича о реформи политичког система, под којом сe првенствено мисли на реформу изборног система али нико није рекао шта у постојећем систему не ваља. Као његове предности, могу се навести чињенице да омогућава да се проценат освојених гласова у највећој мери пренесе у проценат освојених мандата, затим репрезентативност мањинских заједница, његова применљивост и једноставност гласања као и чињеница да није у супротности са кључним начелима међународних стандарда о изборним системима, као што су тајност гласања и једнакост права гласа”, оценио је Вуковић.

Према његовим речима, кључни недостаци постојећег изборног система у Србији су недостатак географске репрезентативности пошто 107 општина и градова немају своје представнике у парламенту, недостатак непосредности између кандидата на изборима и грађана који гласају за затворене листе и чињеница да грађанима не омогућава да сами бирају политичку елиту.

„То је кључни недостатак јер политичке странке а не грађани, одлучују ко чини елиту, чиме се омогућава класичан систем негативне селекције. Једно од решења би могло да буде увођење персонализованог пропорционалног система са 250 изборних јединица у коме би страначки кандидати улазили у парламент не на основу редоследа на листи већ на основу успешности у одну на кандидате са других листа у својој изборној јединици”, навео је Вуковић.

Представљајући резултате истраживања о активизму грађана Србије, извршни директор ЦЕСиД Бојан Клачар навео је да 51 одсто грађана сматра да Србије иде у лошем смеру док њих 28 одсто каже да се земља креће у добром правцу.

Одговарајући на питање како тренутно живе, 42 одсто грађана је навело да живи „тешко подношљиво или неподношљиво” док су најважније проблеме навели незапосленост и побољшање животног стандарда.

„Упитани на ком месту се доносе одлуке о њиховој будућности, по 22 одсто грађана је казало да те одлуке доносе премијер али и стране амбасаде у Србији. Да о њиховој будућности одлучују Влада Србије и тајкуни, навело је по 16 одсто испитаника”, рекао је Клачар.

Он је додао да у Србији има више чланова политичких партија него синдиката као и да грађани улазе у странке најчешће из личне користи.

„Око 10 одсто грађана је рекло да су чланови партија док је пет одсто навело да активно учествују у страначким активностима. Страначки активизам је једини који је опстао од почетка кризе док су исто време опали проценти учешћа грађана у спортским, хоби организацијама и слично. Кад је реч о спремности да лично учествују у решавању проблема, 40 одсто грађана је дало позитиван одговор али само 16 одсто њих је потврдило да је конкретно учествовало у протестима или писању петиција”, навео је Клачар.

Према његовим речима, 56 одсто грађана редовно излази на изборе а четвртина излази на већину избора.

„Због објективних разлога на изборима не учествује 22 одсто испитаника, док је 17 одсто рекло да је незаинтересовано за политику и изборе. Наводећи разлоге због којих не желе да се ангажују у политици, више од 50 одсто грађана је казало да је изгубило поверење у странке и политичаре, док је 14 одсто навело да су аполитични”, казао је Клачар.

Теренско истраживање, које је спровео ЦЕСиД у сарадњи са Националном коалицијом за децентрализацију и Националним демократским институтом, обухватило је 1.000 испитаника са територије Србије, без Косова и Метохије, а спроведено је у периоду од 10. до 20. јуна, методом лице у лице.



  • Извор
  • БЕТА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Сукоб у Украјини ће се завршити под условима Москве, изјавио је председник


Руске трупе су ноћу извеле серију беспилотних летелица камиказа на различите циљеве украјинских формација. У Гребенки, Кијевска област, Герани су погодили складишта нафте у Харк

Мађарски премијер тврди да се ЕУ приближава тачки без повратка у Украјини која би могла довести до војног сукоба са Русијом.


Тренд је углавном био вођен секторима који нису ресурси, рекао је председник

Руске трупе су извршиле ударе на положаје Оружаних снага Украјине у позадинским областима територије под контролом кијевског режима, укључујући и област Хмељницки. ОСУ су изврши


Западни модели вештачке интелигенције често пружају „пристрасне“ информације чак и ако нису програмирани да то раде, тврди Марија Захарова


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА