BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Тродневнa свечaност поводом стогодишњице СПТД "Сундечић"

Тродневнa свечaност поводом стогодишњице СПТД
20.11.2007. год.

ЛИВНО - Светом литургиjом и парастосом проти Jовану Сундечићу у цркви Успења пресвете Богородице у Ливну, jуче су завршене тродневне свечаности поводом прославе стогодишњице од оснивања Српског пjевачког и тамбурашког друштва "Сундечић".

Обиљежавање великог jубилеjа почело jе научним скупом "Jован Сундечић - свештеник, пjесник и дипломата", коjи jе у организациjи Aкадемиjе наука и умjетности Републике Српске одржан у петак у Бањоj Луци, а централна прослава приређена jе прексиноћ у препуноj дворани Народног свеучилишта у Ливну.

Духовну академиjу, са богатим и на умjетничком нивоу веома квалитетним програмом, у име Његовог преосвештенства епископа бихаћко-петровачког Хризостома благословио jе отац Софрониjе Никић.

Публици у Ливну, гдjе jе рођен српски пjесник Jован Сундечић, први пут се представио Хор свештеника бихаћко-петровачке епархиjе, коjи jе поjањем "Возбраноj воjеводjе" и "Мариjо славна" отворио свечану академиjу.

У поздравном говору предсjедник Одбора за прославу стогодишњице друштва "Сундечић" Бранко Докић осврнуо се и на проту Jована Сундечића (1825-1900), по коме jе друштво добило име.

- Да се ради о изузетноj личности, свjедочи и податак да jе Jован Сундечић у трострукоj мисиjи, као свештеник, књижевник и дипломата, иза себе оставио велика дjела и богато књижевно насљеђе. Први покушаj да се Сундечић "извуче" из заборава урадила jе приjе двадесетак година Ливањка Ведрана Готовац у матурском раду о Jовану Сундечићу под насловом "Aпостол братства - српског и хрватског" - рекао jе Докић.

О књижевном раду Jована Сундечића говорио jе Ранко Рисоjевић, а о друштву у Ливну коjе jе носило његово име отац Софрониjе Никић.

Публици у Ливну се на готово савршен начин представило Српско пjевачко друштво "Jединство" и Градски тамбурашки оркестар из Бање Луке, као и Велики црквени збор жупе Свих светих из Ливна.

Свечана академиjа, коjа jе траjала око сат и по, завршена jе савршеним извођењем композициjе Исидора Баjића "Српкиња", коjу су извели Мjешовити хор СПД "Jединство" и Градски тамбурашки оркестар, коjима су дириговали Немања Савић и Здравко Ћосић.

Приjатно дружење уз пjесму и игру настављено jе у ресторану "Бакус", гдjе су се дружили домаћини и гости из Бање Луке. За то су се побринули чланови друштва "Jединство" и Тамбурашког оркестра, а према мишљењу многих Ливњака, овакав штимунг у граду на Бистрици ниjе направљен у посљедњих петнаест година.



  • Извор
  • Глас Српске
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске трупе су погодиле објекте Оружаних снага Украјине у Харкову. ОСУ су, заузврат, наставиле да гранатирају руску пограничну област, укључујући и коришћење вођених бомби запад


Срби и Руси су у духовном, културном, генетском и историјском смислу изузетно блиски народи. Њихова блискост је одолела најтежим историјским искушењима и сачувала

Говорећи на пленарној седници Санктпетербуршког међународног економског форума (СПИЕФ), Путин је изјавио да Русија још увек није испоручила оружје дугог домета непријатељима Запада, али задржава право да то учини...


Министарка одбране Клаудија Танер критиковала је западне државе што су дозволиле Кијеву да употреби своје оружје за напад на Русију


Бивша чланица АфД-а Олга Петерсен тврди да су власти у Хамбургу планирале да заплене њену децу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА