BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Драган Дакић

American Airline онемогућио дјечаку са Дауновим синдромом да се вози I класом (Видео)

American Airline онемогућио дјечаку са Дауновим синдромом да се вози I класом
05.09.2012. год.
 
Синоћ је на аеродному Newark шеснаестогодишњем дјечаку са Дауновим синдромом онемогућено укрцавање на авион компаније American Airline који је летио на линиј Неварк-Лос Анђелес преноси Daily News иако су он и његова мајка још раније купили карте. Када је немили догађај доспио у јавност компанија је издала саопштење у којем тврди да је одлука донесена након заједничког разматрања особља компаније, аеродма и посаде задужене за безбједност лета јер је дјечак показивао знаке узнемирености.

(https://youtu.be/W6Lh8ETVUEI) Међутим, мајка дјетета је снимила комплетан догађај мобилним телефоном. Снимак показује да су мајка и дијете избачени са траке за укрцавање на прву класу одмах након што је чувар примјетио њеног дјечака као и то да је дјечак сасвим мирно посматрао догађај и људе који се укрцавају. Иначе, породица је и раније путовала са дјечаком с тим што је ово први пут да су покушали путовати првом класом.

Након вијести да је дјеци са Дауновим синдромом забрањено да улазе у познати забавни парк и возе се чувеним возићем (Texas Giant), да дјеца која болују од аутизма не могу да купују палачинке у McDonald-у након 10,30 часова и да не могу да купе карте за проекцију филма Harry Potter, јасно је да у САД-у и даље постоји сегрегација.

Историја сегрегације у САД-у је мање-више позната и односила се на раздвајање црначког од бјелачког становништва у свим сегментима друштва. Њено укидање почиње 1948. године када ју је предсједник САД-а Турман укинуо у војсци. Врхони суд САД-а је 1954. године прогласио расну сегрегацију у школама неуставном, те се ова година може сматрати годином коначног формалног укидања сегрегације у друштву.

Међутим, 1948. године је на универзалном плану од стране међународне заједнице усвојен акт који у себи носи сјеме једне нове и далеко бруталније сегрегације. Овај акт је Повеља УН-а која поред осталог исповједа вјеру у достојанство и вриједност људске личности. Концепт којим је достојанство и вриједност признато људској личности а не људском животу нужно доводи до тога да се вриједност и достојанство људског живота вреднују не чињеницом да смо сви људи већ „квалитетом личности“. Данашње друштво квалитет нечије личности цијени конкретним, чврстим и научно фундираним критеријумом, односно према томе да ли неко зарађује за себе или финансијски оптерећује друштво. Овај критеријум јесте егзатан али не и оправдан. Историски је већ доказана погубност његове примјене.

Зачуђујућа је чињеница да су аутори Повеље уткали сјеме за будућа вредновања људских живота управо у акт чија је сврха да баш то онемогући. С тога сегрегација данашњице која не бира расу, доб,пол, вјерско, политичко или било какво друго опредјељење или припадност, уопште не изненађује. Можда овај облик сегрегације данас није дозвољен законом о чему ће се судови ускоро изјаснити, али је питање времена када ће бити озакоњен и врло вјероватно проглашен људским правом.


  • Извор
  • Сабор србских породица


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Говорећи на пленарној седници Санктпетербуршког међународног економског форума (СПИЕФ), Путин је изјавио да Русија још увек није испоручила оружје дугог домета непријатељима Запада, али задржава право да то учини...


Министарка одбране Клаудија Танер критиковала је западне државе што су дозволиле Кијеву да употреби своје оружје за напад на Русију


Бивша чланица АфД-а Олга Петерсен тврди да су власти у Хамбургу планирале да заплене њену децу

Руски Казањ предстојећег лета биће домаћин петог издања Игара БРИКС-а на којима ће под својом заставом наступити и Република Србска.


Свечано отварање 22. Међународног мини баскет фестивала „Рајко Жижић“ одржано је у хали 3 Београдског сајма. Фестивал који окупља младе наде наше кошарке траје од 7. до 9. јуна,...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА