BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Масовне гробнице у близини Тропоје

Масовне гробнице у близини Тропоје
29.10.2008. год.

ОДЛУКА албанских власти да одбију наш захтев о покретању истраге о наводној трговини људским органима је политичке природе, а не правне.
Ово је у уторак изјавио "Новостима" портпарол српског тужилаштва за ратне злочине Бруно Векарић, пошто су албанске власти одмах после састанка српског тужиоца за ратне злочине Владимира Вукчевића и албанског државног тужиоца Ине Раме, саопштиле да неће изаћи у сусрет Вучевићевим захтевима да покрену истрагу о овим злочинима.
Они нису ни могли да истог тренутка прегледају све доказе које смо им донели - каже Векарић. - Али, ми се овде не заустављамо. Настављамо даље, идемо ка Савету Европе.
Према сазнањима "Новости", Вукчевић је Рами предао доказе који упућују на то да су припадници ОВК имали подршку и на територији Албаније, те сазнања до којих је дошло наше тужилаштво о сумњи за трговину органима отетих и заробљених Срба и неалбанаца на КиМ.
Наиме, током истраге нашег тужилаштва, утврђено је да су, почевши од јуна 1998. године и током 1999, у северној Албанији, а нарочито у пограничном делу са Косовом, постојали центри за обуку ОВК. Њихов званични назив је био "Центри за регрутацију, припрему и обуку војних кадрова". Обуку су водили официри бивше ЈНА албанске националности с Косова, а логистику им је пружала Војска Албаније. Ови центри су се налазили и у касарнама албанске војске.
У једној од њих која се налазила у месту Бајрам Цури, према сазнањима тужилаштва, налазили су се заробљени Срби који су доведени с Косова, а други су били смештени у Тропоји.
Иначе, подаци до којих је дошло тужилаштво показују и да су центри за обуку припадника ОВК истовремено били затвори за заробљене војнике и цивиле српске, албанске и ромске националности. Заробљени цивили су били мучени, а на њима су спровођени
противправни хируршки захвати који су били противни међународним конвенцијама.
У прилог тврдњи о постојању оваквог логора у Тропоји, тужилаштво је предочило Ини Рами да су Бобан М. и Шефко Д. заробљени 15. априла 1999. године на Косову и пребачени у овај логор, где су били петнаестак дана. Авионом из Тиране пребачени су у Немачку, а преко Црвеног крста су ослбођени 18. маја и враћени у Србију.
- Имамо информације и да су после рата људи с Косова камионима одвожени у Албанију - каже наш саговорник. - А, једини правци за превоз камионима били су преко граничних прелаза Ћафа Прушит и Врбница, које је контролисала албанска гранична служба. Осим тога, дошли смо и до података да је марта 2001. године, група од око 40 људи из психијатријске болнице у Штимљу пребачена у Албанију.
Превезени су комби возилима, а границу су прешли управо преко Врбнице. Њихова судбина остала је нерасветљена до данас.
Од када је покренуло истрагу о овој афери у марту ове године, тужилаштво је дошло до података да на територији Албаније постоје масовне гробнице у којима су закопани посмртни остаци заробљеника.
- Сумњамо да гробнице постоје у близини Тропоје, и то у мочвари-пешчари, где је наводно убијено и сахрањено најмање 70 Срба, Рома и Албанаца, као и са албанске стране у руднику Дева     .

ЗАТВОР 320

Према информацијама до којих је дошло наше тужилаштво, постоје индиције да су операције одстрањивања органа обављане на неуропсихијатријској болници, при затвору број 320.
Постоји могућност да је одстрањивање органа за трансплантацију обављано управо у просторијама ове болнице, а да су особе које су евентуално затечене у "жутој кући", и које су биле на инфузији, привремено склоњене из болнице.

ЗАХТЕВИ ПОДНЕТИ АЛБАНСКОМ ТУЖИОЦУ
* да наложи надлежним органима да провере податке и доставе му информације и постојању логора
* да наложи провере службене евиденције са граничних прелаза Врбница, Ћафа Прушит и Морина
* да га информишу о догађајима на северу Албаније од 1998, 1999. године и касније
* да достави извештај о евентуално пронађеним посмртним остацима идентификованих и неидентификованих особа у пограничном делу КиМ и Албаније
* да омогући увид у предмет који је формиран поводом истраге коју је покренула Карла дел Понте
* да дозволи да представници тужилаштва за ратне злочине Србије присуствују саслушању особа које би водили надлежни албански органи
* да се, у случају прикупљених информација и доказа, лоцира место где би могла да буде масовна гробница, изврши увиђај, а потом и ексхумација и идентификација
* да достави документацију за особе из "затвора 320"



  • Извор
  • Вечерње новости
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Израелски емитер Кан известио је да две зараћене стране нису могле да се сложе око тога како би изгледао „крај рата“

Министар одбране Грант Шапс изјавио је да је то разлог зашто западне нације не обарају руске ракете изнад Украјине


Премијер није више животно угрожен, изјавио је Томаш Тараба

Патријарх московски и целе Русије Кирил прокоментарисао је забрану уласка патријарха србског Порфирија на Косово и Метохију изјавивши да је у питању „непријатељски чин“.


Наука је доказала а историјска пракса потврдила да народи који живе искључиво од своје прошлости и традиције осуђују себе на стагнацију, а народи који заборављају своју прошлост и традицију...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА